Dulceturi si papanasi (313)-Ramonaiani, vine bb2

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Referitor la pedepse, am observat ca nici o pedeapsa nu o poate face sa renunte la un lucru care ei ii face placere desi nu era ok din pct meu de vedere.

De exemplu lua telecomanda si inchidea televizorul si il aprindea de 100 de ori in timp ce ma uitam la Star trek seara. Am tipat la ea, i-am dat odata si peste manuta, usor, dar nimic. Intr-o zi i-am explicat ca se strica daca mai face asa si de atunci nu mai pune mana pe ea.

De atunci, o explicatie ochi in ochi, in cuvinte simple, calde, a dat roade mereu, in orice situatie (dar au fost foarte putine, ca ii permit aproape orice).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Ah, si referitor la gradinita am o mare neliniste.

Localul, Educatoarea si ingrijitoarea de la grupa sunt foarte ok dupa mine.
Cea care ma sacaie e baba, mama patroanei care locuieste in aceeasi casa unde este si gradinita. Intra la grupe, ia copii ii educa ea, le da sa manance, tipa la ei.
Ea a fost cea cu replica (de fata cu mine, desigur) ca nu o mai iubeste tata daca plange. Ieri am auzit-o explicand Mirunei care facea un tur al cladirii "aici se joaca copii, aici face pipi copii".
Nu inteleg de ce nu sta in banca ei sa lase pe cei calificati sa-si faca treaba. E o fosta cusatoreasa de la fabrica de confectii care acum se crede si mare educatoare si mare patroana.

Asta si cu meniul cu branza topita, napolitane, iaurt "casa buna", bomboane si alte tampenii ma fac sa caut ceva mai bun pentru copil. Dar e greu. Gradinite particulare nu mai sunt. (A mai fost una dar s-a desfiintat deoarece au retrocedat cladirea)

Vreau si eu intr-un oras cu mai multe optiuni pentru educarea copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Luy imi pare nespus de rau pentru neadaptarea Mariei la gradinita. Stiu ca ti-e greu, dar o sa se acomodeze pana la urma. Pupicei multi, intr-adevar, m-ai facut sa zambesc la replica cum ca o sa nasc eu pana in august (asta-mi aduce aminte de-un reportaj la nemti la TV. Legea nemteasca s-a schimbat, mamele primeau 3 luni concediu maternal dupa legea veche pt copiii nascuti pana pe 31 dec 06, si pt cei nascuti dupa 1 ian 07 concediul se prelungea la 1 an. Ca atare, la Craciun, aratau niste mamici cu burtile pana la gura, stand in pat linistite, astfel incat sa duca sarcina pana la 1 ianuarie ).

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

mariana - tot 2in1?
luy - te inteleg perfect.nu vreau sa-ti ruinez visele, dar stef a facut circ 1 an!asa cum zici tu....sper la voi sa nu dureze atat.parerea mea e ca nu trebuie sa cedezi.e simplu de dat sfaturi, dar...daca trebuie...ce sa faci?
stef e la ai mei se intoarce maine seara, apoi duminica pleaca cu socrii 2 sapt la mare.sunt invidioasa.apoi mergem la munte...si tot asa.am zis sa-i ofer o vacanta pe care s-o tina minte...ca din toamna incepe greul.sa ma vedeti pe mine atunci cum o sa ma plang la voi.
pupare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

salutare!!
Am vb azi cu o bona, 5 h - 5 mil. Cum vi se pare??
Am inteles ca s-a mai ocupat de o fetita care se duce la gradi acum
Se cer analize la bone???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

http://is.politiaromana.ro/ipj_iasi/Puteti_da_relatii/urmariti_disparuti/urmariti.php?id_urmariti=102

Andreea, verifica peste tot, inclusiv analize.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

plec la gradi, Adi a dormit azi pana la 3 jumate, cand au fost treziti toti ca era ora de gustare la 4.
Lia, eu nu am vrut sa sar nici o zi de gradi, i-am spus de cateva ori ca asta-i programul tuturor, sambata si duminica o petrecem impreuna cu familia. Incearca sa vb cu baba aia , sa fie atenta ce spune, dar finut, stii cum e cand ai copilul pe mana lor, tre'sa te dai cu binisorul.
Luy, ce-a facut azi Me ?
CArpatina, Ioana ce mai face ?
Rox, ecografia lui Alex a iesit ok ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Bravo, Adi ! Tine-o tot asa ! Si in curand sa o tragi de maneca pe mami sa te duca si sambata la gradinita !

Lia, e grozav ca Miruna s-a adaptat asa bine si repede. Toata lumea zice ca e mai rau sa faci intreruperi, ca-i mai bine sa duci copilul zilnic la gradinita. Sper ca maine, cand merge iar, sa nu fie probleme. Foarte proasta situatia cu mama-patroana, mi-e teama ca si daca ii zici ceva tot nu rezolvi nimic, ca va continua sa faca la fel, pe principiul " e gradinita mea, fac ce vreau in ea"

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Azi am gasit-o pe Maria linistita, era cu ingrijitoarea si se uita la desene animate, au scos-o din dormitor ca sa nu-i deranjeze pe ceilalti copii cu plansul ei.
Mi-a adus-o educatoarea, insa nu am luat-o imediat de la ea din brate, am vazut ca statea acolo si nu se intindea disperata dupa mine - am luat-o ca pe un semn bun. Mi-au zis ca a mancat si de dimineata niste fulgi cu lapte ( ceea ce acasa nu vrea ), iar la pranz a mancat crema de legume si putin pilaf cu peste ( acasa nu vrea sa manance pilaf ). Ce concluzie se desprinde de aici ? Ca mami nu e o bucatareasa prea buna Na, ca sa nu ziceti ca mi-am pierdut de tot simtul umorului.
Ma bucur mult ca totusi mananca, asta era iarasi un aspect care ma ingrijora, ca mi se pare ca a slabit de cand a inceput gradinita. Chestia este ca i se da sa manance in vestiar, pt ca daca o pune la masa ii blocheaza pe toti copiii din sala cu plansetele ei . Si in vestiar, de altfel, tot asa mananca, printre hohote de plans

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

De plans tot a plans si astazi, dar mai putin decat ieri - de aceea m-au sfatuit inca o data sa nu o mai fac sa chiuleasca, si asa lunea ii este mai greu sa se re-adapteze dupa 2 zile de stat acasa.
M-am uitat pe camera si am vazut ca a stat mai tot timpul pe un scaunel, retrasa, cu usuletul panda in brate. La un moment dat educatoarea a tras in mijlocul clasei toate masutele si i-a asezat pe copii, le-a dat hartie si creioane, probabil i-a pus sa deseneze. La activitatea asta a implicat-o si pe Maria. Au mai avut ceva dans sau cantece la care a participat si Me, in rest a preferat sa fie observator ( sau a plans ? )
Pe la 11.15 i-a scos in sfarsit afara, unde Me a fost in elementul ei, s-a dat pe tobogan si a uitat de suparare. De altfel si educatoarea mi-a confirmat ca s-a simtit bine afara, a inceput sa planga cand i-a bagat in gradinita si i-a dus la masa.

In fine... sper sa nu ne trebuiasca 1 an sa ne placa la gradinita - gabitz, asa ma incurajezi ?

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput