Legea privind CIC pt gemeni, tripleti, studente.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Mediajust, acum ca m-ai luminat, sunt sigura ca se referea la noua lege CIC. Ma miram eu totusi sa fie asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aimera23 spune:

cum mai e cu legea asta?mai primesc studentele indemnizatie?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Conf. OUG 111/2010: Art. 2. –
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

am si eu o intrebare,am aflat de curand ca sunt insarcinata,iar eu sunt studenta la master in anul 1 la politehnica din timisoara,in acest caz primesc idemnizatia pentru cresterea copilului?cand voi naste voi fi in anul 2 de master

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca ai continuitate de cursurile universitare anterioare, da ai acest drept.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_k spune:

pai anul trecut in vara am terminat facultatea si in toamna am intrat la master,nu am avut nici o intrerupere si nici nu am repetet vreun an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atunci da - ai acest drept

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna ziua.
Tocmai am aflat ca sunt insarcinata si vreau sa stiu daca primesc concediu de crestere copil sunt eleva la o scoala postliceala , o sa nasc in februarie si atunci o sa fiu in anul 2, e de stat si acreditata.
Dupa ce am terminat profesionala am stat acasa 2 ani si apoi am facut liceul la fara frecventa, dar totusi din interpretarea legii trebuie sa ai 12 luni inainte de a naste nu?
Mai pot beneficia si de alte concedii sau alti bani daca sunt eleva?
Va multumesc.

Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa fiu ajuta-ma sa am o sarcina usoara si sa fim sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, beneficiezi cf legii 240/2009.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Multumesc mult pentru raspuns.
O zi buna si o saptamana cat mai buna iar la gravidute sa avem sarcina usoara.

Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa fiu ajuta-ma sa am o sarcina usoara si sa fim sanatosi.

Mergi la inceput