Legea privind CIC pt gemeni, tripleti, studente.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Multumesc.
M-am lamurit acum.

Denisa
19+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna,

in conditiile actuale cu noile hotarari, se va modifica cu ceva indemnizatia pt gemeni?adica se vor da macar cei 600ronx2?plus alocatia de 200ronx2?

multumesc

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
27+ Carla Maria si Cristian Alexandru

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil ca da.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

buna dimineata! stiu ca s-a mai intrebat dar chiar as vrea sa fiu sigura. Sunt studenta in anul 2 la o facultate particulara la zi. Voi naste in ianuarie 2011 cand voi fi in anul 3 . voi putea beneficia de CIC? Multumesc mult si dper ca nu am plictisit pe nimeni

8s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca facultatea este acreditata - da. In caz contrar - nu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

buna ziua.
mai am o mica nelamurire, in conditiile in care nu sunt angajata ci doar studenta in anul 3, cand trebuie sa depun dosarul pentru CIC? si eu trebuie sa astept cele 42 de zile ale lauziei chiar daca nu primesc niciun fel de remuneratie? si conteaza daca am repetat vreun an in timpul facultatii? multumesc mult

Raluca 33s cu Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca esti studenta la zi daca nu ai intrerupt cursurile (exceptie caz medical), daca facultatea (universitatea este acreditata in sistemul universitar) poti sa depui actele pt CIC si nu este necesar sa treaca cele 42 de zile.
Te rog sa te adresezi directiei pt prestatii sociale unde vei avea raspunsuri concrete pt cazul tau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkoll spune:

Referitor la CIC in cazul studentelor..si eu sunt studenta in anul I (univ.acreditata)...ideea e ca dupa toata forfota asta cu aceste indemnizatii am inteles ca studentele nu vor mai beneficia din motiv ca nu au cotizat ..eu sunt un pic derutata..daca ma poate lamurii cineva la sigur ar fi minunat. si daca as mai si beficia ar fi si mai ok pt ca cu o alocatie si cu o bursa nu cred ca face nimeni fatza( mai als la cuantumul burselor din ziua de azi).

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Azi am rasfoit noua lege. Iar acum pe cea veche (adica cea actuala inca ). Ca noutate, ce mi-a sarit mie in ochi, e faptul ca in cele 12 luni anterior nasterii copilului, se ia in calcul si anul in care mama a vut concediu fara plata pentru ingrijirea copilului de la 2-3 ani. Adica a stat 2 ani in CIC, anul 3 in fara plata si acum cind naste primeste indemnizatie.
Eu sper sa fi vazut bine. Ne ajuta cineva sa ne confirme? Poate se gaseste cineva intr-o astfel de situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana l

Azi am rasfoit noua lege. Iar acum pe cea veche (adica cea actuala inca ). Ca noutate, ce mi-a sarit mie in ochi, e faptul ca in cele 12 luni anterior nasterii copilului, se ia in calcul si anul in care mama a vut concediu fara plata pentru ingrijirea copilului de la 2-3 ani. Adica a stat 2 ani in CIC, anul 3 in fara plata si acum cind naste primeste indemnizatie.
Eu sper sa fi vazut bine. Ne ajuta cineva sa ne confirme? Poate se gaseste cineva intr-o astfel de situatie.

Edy (5 nov 2003) si Daria (2 dec 2008)


Nu, nu cred ca ai vazut bine.
Lit. i), alin. (5) a art. 2 se refera la concediul pentru cresterea copilului reglementat de acelasi act normativ, respectiv OUG 111/2010 - conform art. 2 alin. (1) lit. a), adica prima optiune (primul an platit cu plafon 3400 de lei si al doilea fara plata). La acest concediu fara plata se refera perioada asimilata, de la 1 la 2 ani.


Care este textul care te-a dus la o astfel de interpretare? La care concediu de la 2 la 3 ani de referi? La cel reglementat de defunctul CCMN?

Mergi la inceput