Legea privind CIC pt gemeni, tripleti, studente.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

revin cu detalii.
am fost la facultate unde, in cazul meu, mi se va elibera o adeverinta care sa ateste ca am avut anul 5 intrerupt medical. pe langa aceasta adeverinta mai trebuie una in care sa se mentioneze ca esti studenta la zi, la o facultate acreditata si ca nu ai repetat niciun an (astea sunt info de la directia de asistenta sociala).in caz ca la facultate esti inscrisa cu numele de domnisoara trebuie scris in paranteza pe adeverinta si numele de dupa casatorie. perioada care trebuie trecuta pe adeverinta trebuie sa fie de 1 an calendaristic - cum e in cazul meu -> am nascut in iunie 2008, atunci pe adeverinta trebuie sa apara ca eram studenta la zi din iunie 2007 pana in iunie 2008 cand am nascut. pe langa adeverinta trebuie atasate la dosar toate actele de stare civila (buletin, certificat de nastere bebe, certificat de casatorie) si un extras de cont ca sa aiba contul in care sa iti vireze banii. partea buna e ca se dau bani si retroactiv incepand cu iunie 2009 cand s-a dat legea. analizarea dosarului dureaza 2 luni.

bafta!

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Multumesc din suflet Maitreyi! Informatiile postate de tine chiar imi sunt foarte folositoare! Sanatate multa!
Cosmina Stanciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Buna!
Va rog ajutati-ma cu un raspuns: daca am ramas insarcinata la doar 11 luni de la nasterea gemenilor, voi naste cand ei vor avea aproape un an si sapte luni,cum mi se va calcula indemnizatia. Eu acum iau 85% din salariul pe ultimele 12 luni in campul muncii+6 mil!
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marush

Buna!
Va rog ajutati-ma cu un raspuns: daca am ramas insarcinata la doar 11 luni de la nasterea gemenilor, voi naste cand ei vor avea aproape un an si sapte luni,cum mi se va calcula indemnizatia. Eu acum iau 85% din salariul pe ultimele 12 luni in campul muncii+6 mil!
Multumesc mult!

Mamica de si




Ai mai postat aceasta intrebare la un alt capitol, ti s-a raspuns acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna,

sunt si eu o viitoare mamica de gemeni cu DPN 13 iulie 2010.Am niste intrebari:
1.poate lua sotul CIC intrucat are salar mai mare??cum se calculeaza?85% din media pe 12 lun+600 ron?
2.concediu pre si postnatal cum il iau in aceste conditii?cum trebuie impartit?

Multumesc

Denisa
17+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate sa ia CIC daca va indeplini conditiile legii in acest sens. Acest lucru este valabil pentru oricine. Valoarea 600 ron sau 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Concediul de maternitate poate fi impartit oricum insa 42 de zile (postnatal) sunt obligatorii. CIC nu poate fi acordat pe perioada concediului postnatal.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna,

dar CIC nu se acorda la alegere: 800 ron sau 85% din media veniturilor pe 12 luni?Mai sus ati scris 600 ron.

Multumesc

Denisa
18+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

600 sau 85%. Am scris acest lucru.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

1.Dar pt gemeni nu primesc 2X 600 ron sau 600 + 85%(din media pe 12 luni)?Cum se calculeaza?Care sunt variantele?
2.Si de ce unii primesc 800 ron in loc de 600?Nasa mea de ex ,iar pietena mea cu gemeni nascuti acum 3 luni,primeste 800+600.Iar cei 800 nu reprezinta 85%din media pe 1 an.
3.Si eu de ex lucrez cu jumate de norma.Daca nu ia sotul CIC paternal,cum se calculeaza in cazul meu CIC?

Scuze,poate nu am fost foarte clara,dar sunt total nelamurita.
S-a schimbat ceva intre timp?S-a dat alta lege??


Multumesc anticipat.

Denisa
18+ fericita cu 2 minuni in burtica

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemniza#355;ie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.




Cuantumul indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1) se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.


ART. 4
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul alocatiei de stat pentru copii prevazute de Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata, este urmatorul:
a) 200 lei (RON) lunar, in situatia copiilor in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap;



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput