Licurici de ianuarie-februarie 2009 (29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor, eu am o problema, NE IESE CACA DIN PAMPERS aproape tot timpul nu stiu ce sa ma mai fac, are mereu caca pana la gat. Voua vi se intampla???Imi cer scuze daca v-am mai intrebat dar ma dispera. Folosim pampers nr 3 de la 4 la 9 kg si noi avem 7950

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Irinooo, de ce te agiti mami asa? Pana la 1 an laptele e cel mai important aliment pentru bebei. Nu vrea azi, o sa pape alta data. Maine incearca cu altceva. Ia-o mai usor, ca bb are nevoie de o mami bine-dispusa.
Aresa, bine ai venit! Mey, ce-i place bebeului tau in Jumper. Chiar, ce n-a fost bine la Euroclinic?
Alina, pupici Sabinutei!
Bebelusi, mama, mi-e groaza de ce povestesti. Lumanarea la botez a fost cu orhidee, nu magnolii. Si da, Ilinca n-are ochii mei, e leita ta-su.
Ciufika, gata cu marea? Da, Ilinca are ochi albastrii. Vazut si eu poze cu Andrei smecherash la mare. Poate ne vedem in week-end in parc.
Selene, daca te ingrijoreaza ca Daria nu se intoarce (desi cred ca n-ai de ce) poti sa o inveti tu. O tragi de o manuta de pe spate pana ajunge pe burta. In cateva zile va prinde ideea. Dar dupa aceea ai grija pe unde o lasi ca sa nu faca buf. Daca iti faci griji ca nu sta in fund chiar n-ai de ce. Dupa 6 luni stau copiii in fund, unii chiar si pe la 8, rar copil care sa stea la 5 luni. Si aici poti sa o ajuti punand-o des pe burta. Statul pe burta (faptul ca e nevoita sa ridice capul sus sa vada una-alta) intareste muschii spatelui si o va ajuta sa stea mai repede in fundulet.
Chiar s-o mai pun si eu asa pe Ilinca ca io n-o pun aproape deloc .
Lisa, pentru site. Foarte util la casa omului.

M-am hotarat si eu sa incep diversificarea. Psihic adica, ca inca n-am de nici unele pentru copil. Am gasit o schema de la o colega de la odiseea lui Tudor si am sa o urmez pe aceea. Mi-a placut si ce a scris Iris de diversificare. Tot cam asa voi face si eu. Atata doar ca eu as vrea sa incep cu cereale ca o tot tin eu ca Ilinca e slabuta.
Vroiam sa va intreb pe fetele care au cercetat deja piata, ati gasit cereale simple din orez, fara adaosuri de fructe sau alte arome? Ce firma?




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Patricia, incearca si nr. 4. Poate vi se potriveste mai bine. Nu-i musai sa astepti pana face copilul 9 kg.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

Intru si eu repejos ca am treaba multa ...

Nu am reusit sa citesc nimic deci scuze ca nu raspund al nimeni.

Nu stiu ce sa fac cu Nadia de duminica tot asa face kk, de multe ori pe zi (cam de 6 ori). In rest nu are nimic, nu febra, nu dureri de burta, e vesela foc. Doar ca face mult kk. Oare ce sa ii dau? Si de la ce o fi? Nu cred ca de laptele praf pe care il mananca de mai bine de o luna ... De fapt sper ca nu de la laptele praf ca daca ar fi asa mi-as lua campii ... de abia gasisem unul sa-i priasca.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Edinutza, asa e... scuze, am pus doar emoticoanele, nu am corectat si kg Puuup U back again!

Irina, si eu zic la fel ca Andre_ea. Ce rost are sa te zbati de pe acum... are timp toooata viata sa pape mancarica... dar titi de la mami... doar acum!! Ia-o incet, fara stress prea mult. Eu sincer as vrea sa alaptez exclusiv macar pana la un an... Mai fa o pauza de D, apoi reia cu calm. Ochila nu are decat 5 luni si suge numai titi. Poate nu e inca pregatit.

Aresa, bine ai venit! Am vazut pozicile voastre. Sunteti toti niste frumosi!! Astept datele tale sa te trec in listuta noastra!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Si eu tot cu lamaie faceam branzica de vaci pentru Ioana, exact cum v-a zis rox.

alina imi pare tare rau ca Sabinuta s-a stricat la burtica ...

Apropos de fructe/legume vreau sa va spun ca eu i-am dat Ioanei numai fructe si legume proaspete, luate din piata de la tarani si jur ca nu a avut niciodata absolut nimic.
In schimb absolut de fiecare data a facut diaree de la borcanele (de fiecare data insemnand de cele 5 ori cat i-am dat ). Si crede-ti-ma ca i-am luat din alea scumpe de firme cu pretentii.
Asa incat eu una sunt ferm hotarata sa procedez la fel si la Nadia - fructe si legume luate de la tarani si preparate de noi in casa chiar inainte sa i le dam.
Va ziceam ca Ioana nu a avut probleme cu stomacul. Sa adaug ca intotdeauna i-am pregatit mancarea cu ptuin inainte sa i-o dau, niciodata nu i-am dat de pe o zi pe alta; de fapt daca apucam sa ii fac papa si dormea mai mult o aruncam si pregateam alta. Foarte obositor si in plus o risipa de bani dar am avut fata sanatoasa.

Pe de alta parte sunt total de acord ca fructele si legumele astea umflate cu hormoni sunt o porcarie si mai bine nu mananci de loc din ele. Noi nu mancam de loc din astea deci nici vorba sa le dau copiilor.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ziua buna!
deja am timp 2 zile la rand sa postez.. o sa mi-o iau in cap
Alina uufff tare rau imi pare de problema cu diareea!!! sper ca si-a revenit deja Sabina!
Anca_... cum mai e biroul, tot culoarea aia mistooo?
Aalina drum bun!
Patricia, Bee... haideti mai ca si retetele de dulceata din cartea de bucate sunt cu apa de var.... ala sa fie raul , ca daca e doar niste creta... merge .
a propos de bio, vedeti ca biomania.ro livreaza in bucuresti anumite fructe si legume proaspete, de joi pana duminica, comenzi pana miercuri.
aresa, nu mai tace de acum incolo... treci la raport zilnic (eu vorbesc.... ). si nu mai face copchilu' hipopotam.... vezi tu cum slabesc ei dupa 1 an.. de trebuie sa alergam dupa ei cu mancarea. iti scriu eu putin mai tarziu reteta de conopida cu sos de branza, ok? acum pun masa pentru baieti.
Ioana (asparagus) voi cat mai stati in Ro? ieri am apucat s avaz pozele cu Lucas.. e super baiat!
Patricia, treci la nr. 4 de pampers care incepe de la 7kg. si Eva tot la nr. 4 e desi are mai putin decat Vlad. ai grija ca elasticul de la picioare sa fie intotdeauna in afara iar bentita de sus sa stea dreapta, nu indoita.
Raluca, poate are doar o faza Nadia.. mai ales daca zici ca nu e niciun alt simptom... las-o asa deocamdata.
gata, pauza s-a terminat, fug sa pun masa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

irinaaaa, lasa-l pe bebe sa pape laptic, daca asta ii place. david are 5 luni jumatate si luni i-am dat un pic de cereale, noaptea l-a durut burtica.m-am gandit ca nu e pregatit inca stomacelul lui si l-am mai amanat inca o sapt. asta e...nu ma agit deloc, daca am lapte si el se satura de ce sa ma stresez?
aresa, bine ai venit! sa stii ca fiecare din noi s-a simtit cel putin o data nebagata in seama, dar nu e asa. eu de ex, citesc fiecare mesaj, chiar daca nu rasp la toate. ce bebe dragutz ai!
ciufik, am tot vrut sa iti sun ca esti asa de slabaaa! si ai un bebe frumos tare!
alina, cat de aiurea cu fructele alea! of...noroc cu voi, ca eu pana acum luam numai cele mai frumoase fructe!
bebelusi incearca nr 4, fiind mai 'incapatori' poate nu mai da pe afara.
aalina ce fain ca mergeti la mare!!! si eu vreau dar avem toata vara ocupata de numa... sa o salutzi pe mare si din partea mea

puiutzul meu are 5 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Helau,

Sabinutza e bine...azi a facut bine kki. Am aruncat toate merele :-(

Aresa, bine ai revenit! Ce flacaul grasan aiii . Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el.
Eu am nascut la EC, de doua ori chiar, si am fost extrem de multumita. Chiar sunt curioasa ce neplaceri ai avut acolo?? Cu cine ai nascut?

IRINA, e greu la inceput...asa-i. O sa se invete el sa pape o sa vezi...oricum laptele e baza acum si asta pana la 1 an (a mai zis cineva asta :-)). Ia-o cu calm si daca nu vrea mai mult nu insista!! Asta este fff imp. Altfel ii creezi stresuri si va tine minte ca la ora de masa o sa fie fortat. Daca nu ii place ceva schimba si nu ii mai da cateva zile...apoi incearca din nou. E posibil sa nu ii placa marul, incearca cu piersica, para...altceva. Noua la cursul de mamici ne-a zis asa: INCREDERE, OPTIMISM, RABDARE.

Bee, BAFTA multa!! Trebuie sa fie bine...o sa vezi. Sa ne spui imediat cum ai rezultatul. Pup Alexiutza dulce ...si pe mamica ei la fel de dulce!

VOTATI SABINUTZA:
www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=277" target="_blank">http://www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=277


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Delia, nu mai lua cele mai frumoase fructe! Sunt cele mai rele. Alege in piata sa iei de la un taran si sa fie uratele si patate si mici...alea sunt cele adevarate.

Bebelusi, am mai auzit chestia asta...el papa mult, e mare si face mult. Treci la nr.4 si vezi ce se intampla...sau incearca si alta marca. Mie imi plac mult cei de la Huggies. Incearca-i pe astia si spune-mi cum a fost.

VOTATI SABINUTZA:
www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=277" target="_blank">http://www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=277


SABINA-MARIA (29 decembrie 2008)
ANA-ISABELA (9 octombrie 2006)
Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput