Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

am mai intrebat dar poate nu a vazut nimeni
ce fac cu laptele rams dupa decongelare? il arunc?am decongelat o punga de 130ml si el a mancat doar vreo 60.l-am bagat in frigider imediat dupa masa. mai e bun?


Buna dimineata!
Aris, eu asa am citit si aplicat si in practica: laptele decongelat sa pastreaza maxim 24 de ore in frigider. Nu e bine sa-l incalzesti de 2 ori (la 37 grade). Eu incalzesc 90 ml si apoi tot cate 30 pana se satura, ca sa nu ramana.
Mie imi pare rau sa-l arunc ...

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

bogdana - merci multam bagat la cap. acum trebuie sa il arunc ca e de ieri,dar macar stiu pentru data viitoare.

alexa - hei! bine ca ne-ai mai dat un semn. ce face printesa? e bine? vad ca a crescut mare deja. eu stiam ca se da 1 inca. dar nu stiu pana la ce varsta,dar sigur iti raspund fetele cu mai multe experienta
sa mai dai pe la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

manu - merci mult. off mai bine il lasam afar din frigider si il dadeam la urmatoare masa. si mie imi e ciuda sa il arunc...mai ales ca am mareata cantitate de 3 pungutze in congelator. poate imi iau si eu o pompa manuala,ca de asta electrica imi e sila,ma simt atat de ciudat incat evit cat pot sa o folosesc,dar tare bine a fost sa pot pleca 2 ore de acasa si sa stiu ca totul e ok. poate asa ash ajunge si eu sa ma tund

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

manu - merci mult. off mai bine il lasam afar din frigider si il dadeam la urmatoare masa. si mie imi e ciuda sa il arunc...mai ales ca am mareata cantitate de 3 pungutze in congelator. poate imi iau si eu o pompa manuala,ca de asta electrica imi e sila,ma simt atat de ciudat incat evit cat pot sa o folosesc,dar tare bine a fost sa pot pleca 2 ore de acasa si sa stiu ca totul e ok. poate asa ash ajunge si eu sa ma tund



Aris eu tot exersez cu pompitza mea. Sunt tare multumita de ea (Medela) dar operatiunea in sine e plicticoasa si enervanta . Peste cateva zile asta va fi principalul mod de hranire pentru noi asa ca trebuie sa fim pregatiti.
Eu am muls in fiecare dimineata excesul din ambii sani. Atunci mi se pare ca e cel mai mult lapte si am tot congelat. Acum imi vine sa rad cand vad ca am aproape un raft plin la congelator. Sunt convinsa sa vor urma zile cu productie mai slaba, asa ca putem suplimenta cu un biberon pe zi cam inca o luna din 'valoroasele rezerve'
E excelent sa ai cateva ore numai pentru tine. EU fac asta cam in fiecare seara mai nou. Cum vine tati eu plec cam o ora. Am fost la yoga, am inceput sa alerg (nu mult) si am fost si la sauna.
Il iubesc la nebunie dar am nevoie sa ma rup putin de el, imi incarc bateriile...si apoi revederea e foaaaarte dulce.

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Aaaa...sa nu uit, de 2 nopti piticul meu doarme de la 23 la 5 dimineata, papa si apoi iar somnic pana la 9 Asta da! Noi am avut nopti si cu 3-4 treziri, de eram zombie in permananta...

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna fetele!!!

olinska, ti-am vazut uriasul, e o scumpete de copil!Cum merg pregatirile de nunta??? In toamna imi vine si mie randul si ma gandesc cu groaza la pregatiri!

Florinela si pediatra mea m-a "amenintat"la 3 saptamani ale Giuliei ca este moale si ca daca nu recupereaza va trebui sa facem fizioterapie.La controlul de 2 luni a zis ca a recuperat dar acum la 3 luni inca nu-si tine capul foarte bine!!! Cred ca fiecare are ritmul lui.A mea e mai lenesa !!!
Oricum cred ca trebuiesc stimulati cu exercitii si jocuri.mamica ingrijorata si blondut frumos foc. felicitari pt botez!

Fata mea manaca intr-una si azi dimineata au revenit si colicii( suspectez laptele, caisele si rosiile de ieri)!!! Seara a facut un obicei de a trage o repriza de plansete inainte de culcare si nu stiu de ce, ca mie nu prea mi-a plans niciodata!!!

Copii vostri saliveaza...ca a mea se face fleasca pe barbetica, pe bluza...si mai nou scuipa...mamele experte stiti de ce????

Simina felicitari pentru fetita.Andreea e un nume foarte frumos!Sa dea DD sa ajungi la termen fara probleme!

Va pup, ma mai bag la citit!

georgiana

mamica de Giulia
http://s431.photobucket.com/albums/qq32/gogoasha27/giulia%203luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Ce mai faceti fetelor
Noi suntem mai bine cu burtica dar inca sub tratament. Sper sa nu va suparati daca nu intru in amanunte dar nu-i ceva despre care sa vorbesc cu dragasa cum am spus si ultima data cand am intrat nu sunt foarte comunicativa in astfel de situatii
Eu v-am citit in continuare doar ca nu am mai scris. Sper sa reusesc sa intru si eu mai des la taclale cu voi.


FlorinTheodorPetru
New Life Is Born

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Georgiana, eu stiu ca saliveaza mult cand incep sa le dea dintii. Dar parca de pe la 5 luni incep sa creasca, sau?

11 saptamani si 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

georgiana si mutunelul meu e tot o baluta; eu asa-l alint acuma, baluta, si stau cu scutecul pe umar de cate ori il iau in brate, ca altfel...... ma face praf; am inceput sa folosesc la greu bavetelele de la costumase, ca pana acuma nu am avut nevoie

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
minunea noastra David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Pisik, Cocufan, Iuca, sa va traiasca puiutii, sa creasca mari, sanatosi si fericiti!

Si imi cer scuze, stiu ca sunt zile in care nu urez nimic sarbatoritilor, dar abia scriu, cu bb intr-o mana, scriu cu stanga, si cateodata abia ajung la tastatura. Mereu imi zic ca poate mai tarziu mai apuc sa scriu inca un mesaj si poate atunci ma uit cine isi serbeaza ziua. Ca sa nu mai spun ca de uitat la poze nu apuc deloc, pe Luana o mai vad, ca pune mami a ei poze la indemana.

alexa, eu am mai intrebat pe aici mai demult, dar cred ca eram cam singura care trecuse pe lapte praf si nu am primit raspuns. Eu imi puneam intrebarea cand trec de la pre la 1, 2, 3. Stiu ca avea pana in doua luni cand am incercat sa trec de la pre la 1, la recomandarea moasei. Nu mi-a placut cum a reactionat in sensul ca se chinuia la kk foarte tare pentru ca avea alta consistenta, mai tare (scuzati detaliile). Asa ca eu de capul meu m-am intors la pre si am hotarat sa-i dau pre atata timp cat ia in greutate, cand vad ca nu mai ia, sau ia prea putin, sau vad ca ii e foame mai des, deci nu-i mai e de ajuns, sau nu e destul de satios, trec la 1. Nu stiu ce scrie pe 2, ca nu m-a interesat, dar pe pre si 1 scrie acelasi lucru, adica se da de si la cateva saptamani si dupa 6 luni, numai cantitatile difera. Ce zicea moasa, e ca pre-ul se da in completare la laptele de mama, si parca asa scrie si pe cutie, mi-e lene sa ma duc sa ma uit. Keutu are 6,550 Kg la 3 luni aproape (mai sunt 3 zile) si e nascut cu 2,340 Kg, asa ca eu sunt multumita de pre deocamdata. Si nici macar nu mananca cat scrie pe cutie ca ar trebui la varsta lui, intotdeauna a mancat mai putin, chiar si cand alaptam si il dadeam ca si completare. Plus ca la nr 1, pana reuseam sa-l dizolv ca lumea, ma apuca disperarea.

Mai citesc din urma si revin. Cred ca-i cazul sa schimb si semnatura.

11 saptamani si 6 kg

Mergi la inceput