Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodilux

Varsta inaintata - 39 de ani - este indicatie medicala pentru operatia de cezariana? E vorba de prima nastere. Ce ziceti?


cu siguranta, da.
iar varsta este peste 35 de ani...
acesta a fost si motivul trecut in foaia de internare de la SUUB; nu aveam alta indicatie medicala pentru a naste prin cezariana, pur si simplu faptul ca aveam peste 35 de ani imi oferea "privilegiul" de a naste prin cezariana.
a fost alegerea mea (de comun acord cu medicul, desigur, dar chiar daca el nu era de acord, tot il convingeam sau gaseam altul, dispus sa accepte alegerea mea), pentru a scapa de travaliu, dureri, epiziotomie, etc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Aha! Si daca nu vrei cezariana, ce inseamna? Mori la nastere? Nu poti, fizic, sa nasti? Sau cum? Adica nu inteleg de ce e indicatie medicala pentru asta. Voi ce stiti? Doar asa, de batranete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Dar ce, daca nasti prin cezariana esti mai putin mama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Nu, Doamne fereste! Mama esti si daca nasti natural, si prin cezariana! Insa medicul meu zice ca nu sunt motive de cezariana si eu as vrea sa fac asa cum zice el, insa mi-e teama. De asta intrebam: e imposibil sa nasti natural? In ce masura influenteaza varsta nasterea? Asta voiam doar sa stiu.
Multumesc mult pentru raspunsurile date si pentru cele viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

crocodilux-dpdv medical se recomanda cezariana la-placenta praevia -eu am avut asa ceva cu singerare,plus dubla circulara de cordon la copil,nu stiu cum in esarfa cordonul asta ca l-am auzit pe doctor zicind,uter fibromatos cu multipli noduli sau fibroame,virsta inaintata la nastere.Asta inseamna medical ca nu sepoate altfel.Eu am avut pe masa de operatie pulsul 150,de asemenea tahicardia indicatie de cezariana.sau hipertensiune arteriala cine are.Daca tu nu ai asa ceva,Doamne Ajuta la nastere norm,ala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Doamne Ajuta, unombun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

crocodilux....varsta nu e motiv de cezariana...am 35 si am nascut natural fara nici un fel de problema. aici unde sunt si la 40 si e ani femeile nasc natural fara nici o problema. nastere usoara asa cum iti doresti tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodilux

Aha! Si daca nu vrei cezariana, ce inseamna? Mori la nastere? Nu poti, fizic, sa nasti? Sau cum? Adica nu inteleg de ce e indicatie medicala pentru asta. Voi ce stiti? Doar asa, de batranete?


nu neaparat...
varsta "inaintata" poate fi asociata cu alte probleme de sanatate, care pot pune in pericol viata mamei sau a fatului, in momentul nasterii naturale (ex probleme cu tensiunea, diabet de sarcina, probleme in timpul sarcinii, dioptrii mari, etc.)
plus ca am inteles ca, pe masura ce inaintam in varsta, ligamentele nu mai sunt asa elastice si exista posibilitatea ca bazinul sa nu se dilate suficient, punand in pericol bb-lusul in momentul in care se angajeaza pe canalul de nastere.
asadar, nu spune nimeni ca nu poti naste natural dupa varsta de 35 de ani, ci doar ca exista mai multe riscuri, din cauza altor afectiuni/probleme de sanatate, care apar o data cu inaintarea in varsta; de aceea unii medici sunt mai prudenti si prefera sa recomande nasterea prin cezariana, mai ales daca istoricul medical (al mamei si/sau al sarcinii) indica acest lucru.
oricum, varsta peste 35 de ani este una dintre "portitele" legale, pe care o pot folosi medicii si/sau pacientele, pentru a alege nasterea prin cezariana, chiar daca nu exista un risc real.
pe langa acest motiv ar mai fi dioptriile mari (risc dezlipire retina in timpul travaliului), infectii genitale cu streptococ de grup B (descoperite spre finalul sarcinii si netratate sau tratate incomplet)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Motiv de cezariana: diversele transplanturi.
Io am avut transplant de uretere la 6 ani (a spus medicul ca le-a gasit depreciate), avusesem reflux-vezico-renal bilateral si multe altele. Mi-au extirpat si o jumatate de rinichi. Nu am avut voie sa fac efort deloc niciodata. Dupa cezariana (20 de ani dupa operatia de transplant) am reactionat ciudat, rinichii refuzau sa functioneze, mi-au bagat diuretice etc.
N-am cerut, pur si simplu medicul nu a vrut sa isi ia responsabilitatea nasterii naturale. Poate daca nasteam natural imi reveneam mai repede. Acum nu vom sti niciodata.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput