Motive pentru nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

nu stiu atatea detalii, stiu doar ca este posibil. poate te pot ajuta fetele care si-au facut deja sau un doctor ginecolog

uite ce am gasit pe net
Legarea trompelor uterine, numita si “ligatura trompelor”, este o forma permanenta de sterilizare feminina, ca forma de contraceptie. in cadrul interventiei de legare a trompelor, tuburile falopiene, cele care fac legatura intre ovare si uter, sunt inchise astfel incât femeia sa nu mai ramâna insarcinata. in mod normal, tuburile falopiene ale unei femei transporta, o data pe luna, ovulul din ovar catre uter. Daca sperma barbatului intâlneste ovulul, acest lucru poate duce la aparitia unei sarcini. Daca, insa, tuburile sunt inchise, sau “legate”, sperma nu mai poate fertiliza ovulul si, astfel, sarcina nu mai este posibila. Ligatura trompelor este o interventie care se realizeaza sub anestezie, timp in care chirurgul face doua incizii mici in zona din jurul buricului. in cazul operatiei laparoscopice doctorul introduce un tub ingust cu o camera in capat, in zona pelvica. Ligatura trompelor este considerata o metoda contraceptiva permanenta. Nu este recomandat sa fie realizat ca procedura temporara sau reversibila. Cu toate acestea, operatia de legare a trompelor poate fi reversibila, insa numai in urma unei interventii chirurgicale complexe.
Cum se efectueaza operatia de legare a trompelor?
Operatia de legare a trompelor uterine poate fi realizata in mai multe feluri: prin laparoscopie, minilaparotomie sau prin laparotomie normala. Exista, de asemenea, si o diferenta intre ligatura trompelor dupa nastere si cea realizata la un anumit interval. Ligatura trompelor uterine poate fi realizata fie in urma anesteziei generale, fie dupa realizarea anesteziei locale (spinale sau epidurale). in cazul femeilor care au nascut prin cezariana se foloseste, de regula, anestezia spinal/epidurala, in timp ce in cazul femeilor care nu au avut nicio nastere se foloseste anestezia generala.
Imediat dupa operatie, medicul recomanda evitarea exercitiile fizice complicate. Pacienta isi poate relua activitatea sexuala imediat ce se simte pregatita, de regula acest lucru se intâmpla dupa o saptamâna de la realizarea interventiei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

si inca:

O alta metoda, mai recenta, nu necesita incizie deloc. Aceasta procedura presupune introducerea a doua fire metalice subtiri, in trompe, prin vagin, cervix si uter. Dupa pozitionarea corecta a acestor fire, reactia organismului va fi de a dezvolta tesut in jurul lor, blocand trompele, prevenind ovulele sa treaca prin ele. Dureaza cam trei luni pana aceasta metoda sa devina eficienta, asa ca este indicat sa folosesti o alta metoda contraceptiva in acest interval.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

cristi_2003 multumesc de info.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 31+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AysTea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

si inca:
O alta metoda, mai recenta, nu necesita incizie deloc. Aceasta procedura presupune introducerea a doua fire metalice subtiri, in trompe, prin vagin, cervix si uter. Dupa pozitionarea corecta a acestor fire, reactia organismului va fi de a dezvolta tesut in jurul lor, blocand trompele, prevenind ovulele sa treaca prin ele. Dureaza cam trei luni pana aceasta metoda sa devina eficienta, asa ca este indicat sa folosesti o alta metoda contraceptiva in acest interval.


Wow, mi se pare foarte ciudata procedura, cam horor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

ays - mie mi se pare mult mai putin horror decat cezariana. si am facut o cezariana asa ca stiu ce vorbesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blueiris

La prima sarcina am fost o inflacarata sustinatoare a nasterii naturale. Acum ma pregatesc de cezariana. Fara motive medicale. De ce? Am ajuns la spital cu o fisura la membrane. In jumatate de ora aveam membranele smulse de-o moasa care trebuia sa plece si o perfuzie cu occitocina (scuze daca denumirea nu este corecta). D-rul a venit dar fiind duminica seara cred ca se grabea. Fetita s-a blocat in bazin, a avut si circulara de cordon. Epidurala o aveam cumparata, am si montat-o dar n-am facut decat prima doza de anestezic ca nu simteam cum trebuie contractiile.
Din femeia care spunea ca o sa mearga la spital zambind, o sa-si muste buzele ca sa nu tipe ca pe camp, am ajuns un om cu mii de vase sparte pe fata, cu o frica inimaginabila ca fetita n-o sa iasa cu bine din treaba asta. Plus, am urlat de erau ai mei distrusi toti afara si-am muscat (da, am muscat-o pe moasa de 100 de kile care statea cocotata pe coastele mele si nu ma lasa nici macar sa iau o gura de aer intre contractii). Prima si prima impresie pe care-am avut-o cand am vazut copilul n-a fost de fericire. Mi-a venit sa urlu cand am vazut-o vanata, cand am realizat cat trece pana smiorcaie ca o pisicuta (n-a fost mult cred, ca altfel ar fi ramas cu sechele, dar a fost cea mai lunga asteptare din viata mea) si cand am vazut ca avea capsorul foarte foarte deformat.
Au dus-o la salonul de bebelusi si pana dimineata nu m-au mai lasat s-o vad si nici pe sotul, ca e noapte si dorm asistentele (e pe bune!!!).
Pana dimineata cand a putut sotul samearga s-o vada mi-am facut un milion de ganduri, eram convinsa ca nu-i bine si-mi ascund.
Sunt convinsa ca daca nu ma grabeau sa ajung de la non-contractii la nascutul propriu-zis in 4 ore poate era alta povestea. Poate se angaja copilul corect pe traseu. Poate, poate...
Cu epiziotomia alta poveste de spus nepotilor. Prietena mea care nascuse cu cezariana deja facea sport (lejer dar facea) si eu inca ma mai chinuiam cu taietura.
Slava Domnului, fetita este perfect sanatoasa.
Dar numai gandul ca am optiunea cezarienei m-a facut sa mai fac un copil.
Am prietene care au nascut natural f repede si f usor si prietene care au facut cezariana si au spus ca-i floare la ureche si altele care-au spus ca e monstruoasa refacerea.
Sunt convinsa ca depinde foarte mult de organism si, pana la urma, de norocul pe care-l ai.
Eu, cu experienta pe care-am avut-o, nu mai vreau sa nasc natural. Punct.


Mami de Maria


Am citit cele spuse de tine si pot sa spun ca exact de ceea ce ai patit tu la nastere m-am ferit eu cand am ales sa nasc prin cezariana. DA am nascut prin cezariana, a fost optiunea mea pentru ca m-am temut pentru viata mea si cea a copilului meu. Ce mai conteaza banii la urma urmei cand iti doresti un copil frumos si sanatos ? Te felicit pt ca ai luat taurul de coarne si te asigur ca a 2-a ta nastere nu iti v-a aduce amintiri neplacute ca si prima.
Eu m-am refacut f repede dupa cezariana ( dupa 2 saptamani alergam ) si nu regret nimic. Culmea prietena mea care a nascut dupa mine si a insistat cu nasterea normala a suferit ca si tine iar epiziotomia i-a trecut f greu ( dupa 3 luni inca mai avea dureri ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

nu stiu daca s-a mai scris, dar si miopia (de la -7 in sus) este un motiv pentru nastere prin cezariana. in timpul travaliului se poate dezlipi ochiul de retina.
la prima sarcina i-am spus doctorului cu o luna inainte sa nasc ca am miopie -14 si daca pot sa nasc natural eu asa imi doream, cand m-a auzit mai ca nu i-am dat un distonocalm, nici sa nu auda de nastere normala

la a doua nastere, am nascut cu alt medic din cauza ca primul a plecat din tara definitiv, m-a intrebat de ce am nascut prin cezariana dar nu a asteptat raspunsul, mofturi probabil ca a gandit, si a zis ca o sa-mi faca cezariana fara discutii.

nu vreau sa inspaimant pe nimeni, dar eu n-as naste normal, desi in momentele alea te intareste Dumnezeu.

si daca mama are probleme cu coloana, cu inima sau mai stiu eu, se face tot cezariana

-------------------------------------------------------------
aici este scrisoarea lui David adresata Mosului www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie numai riscul de a sta in travalui ore in sir, cu dureri "natural-normale" care sa fim sinceri, nu duc la orgasme de placere, plus trauma la care este supus copilul ... numai argumentele astea m-ar convinge de cezariana.
Este o operatie, dar nu cu mult mai grea ca epiziotomia ... si apoi existe calmante. Laptele la cezariana oricum vine dupa 5 zile deci in primele 2 zile este super ok sa se ia calmante, in caz de dureri mari.
Eu, la ambele cezariene, am luat in prima zi doar paracetamol - care nu e daunator nici in sarcina ... de a doua zi nu am mai avut nevoie de nimic, am plecat din spital de fiecare data dupa 4 zile si am urcat scari acasa, am tinut copilul in brate.
Momentul nasterii insa nu se poate descrie in cuvinte - in loc sa-mi dau duhul, pipi si kk pe toate gaurile, ochii din orbite, sa ma concentrez sa respir si sa fiu intepenita de frica - am stat intinsa in pat si am vazut copilul din primul moment - nu era tumefiat, rosu, cu capul stramb - am plans de bucurie impreuna cu barbata-meu, nu ma durea nimic si aveam toata disponibilitatea sufleteasca si tot timpul din lume sa traiesc momentul.

Mai zicea cineva ca din cauza cezarienei nu a putut avea "bond" cu copilul - mie mi se pare tocmai invers - ca cezariana iti da timpul si disponibilitatea sa ai "bond" cu copilul din prima clipa - ca oricum cezariana doare a doua zi ... pe mine m-au scos din sala de peratie cu copilul in brate si asa m-au dus in salon.
La nasterea naturala, ce sa te mai bucuri de copil cand tu esti varza de oboseala, stres, durere, transpiratie si tot ce iti doresti este sa dormi.

Eu vad operatia de cezariana ca scosul unei masele ... se poate face la dentist, cu anestezie, nu simti nimic si stai o zi cu gura umflata sau poti lega maseaua cu ata de clanta usii si in mod natural tragi de ea pana iese. Trauma este de ambele parti, si ca si in cazul cezarienei, cheltuiala e mai mare la dentist ... dar e mai comod, mai decent si mai elegant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

mai ce sa zic, eu ma feresc sa recomand cuiva ceva, insa pentru copil cica ar fi mai indicat sa se nasca natural, nu ma intreba de ce, dar daca vrei ma pot interesa, stiu sigur ca ii fac bine contractiile, de-aia si dr meu m-a sfatuit sa asteptam pana vrea ea sa vina si sa treaca prin ce trece un copil nascut normal.

ce sa zic, eu am avut noroc de doctori la ambele nasteri si nu au uitat de mine dupa ce m-au taiat si au avut grija sa fie totul bine.

acum la al doilea copil, venea dr de 2-3 ori pe zi la mine si nu i-am umplut contul in banca, iar o tipa care era cu mine in salon nu a fost vizitata decat o data de dr ei ca sa-si ridice 'premiul' in rest, aleluia.

cred eu ca depinde mult si de dr. cand am nascut fetita, venise o tipa care avea 36 sapt si cand au pus-o la aparatul care monitorizeaza bataile inimii si contractiile, am zis ca surzim, dar ea nu vroia sa nasca decat cu dr ei care venea in bucuresti peste 4 zile si a avut noroc de o dr tanara si care cu siguranta nu este renumita si nici aglomerata, care a ajutat-o sa nasca foarte usor si i-a fost alaturi cand ea plangea de disperare

-------------------------------------------------------------
aici este scrisoarea lui David adresata Mosului www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodilux spune:

Varsta inaintata - 39 de ani - este indicatie medicala pentru operatia de cezariana? E vorba de prima nastere. Ce ziceti?

Mergi la inceput