Burtici fericite de septembrie-octombrie (76)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

Fetelor,am nevoie de ajutor,pentru cine cunoaste.Eu stau mai mult in cm si in pat,ca sa tin sarcina-21 sapt.Avind in vedere ca eu am avut alt spatiu la inceputul sarcinii,m-am mutat,dar nu am mai schimbat buletinul pe motiv de imposibilitate de deplasare,urcat scari,mers posta timbre fiscale,stat cozi la evidenta po****tiei ca nu aveam voie,etc..ma gindeam,cele care stiti sa ma indrumati,banii pe concediul crestere copil cum se vireaza,sint adusi de postas acasa,cum ar fi la mine,la vechiul domiciliu(fereasca sfintul)pe baza cartii de identitate sau pot intra intr-un cont,sau pe un card,asta pina ma pot misca cu noile acte de casa,pe care le am pe noul domiciliu,dar e problema de deplasare acum in care imi risc tot ce am facut in ceea ce priveste sarcina.


eu stiu ca se pot vira intr-un cont bancar, de unde ii ridici cum vrei tu, de la banca sau iti faci card...cand depui actele trebuie sa completezi acolo contul IBAN, banca, samd...

28+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Buna dimineata!

Elle multumim de capitol nou, esti o bombonica
Cristina arati superb si se vede ca ti-a fost minunat in vacanta. Sper sa ajung si eu in viata asta in Antalya si sa ma bucur de soare, plaja, mare si papa bun si mult.
Despre esti un caz fericit, dar stii ca eu am avut pe la 8-9 sapt. (nu mai stiu exact) o prima scurgere maronie dupa un contact sexual si din proprie initiativa am zis stop la activitatile placute, ca apoi la 13 sapt. sa am hemoragia si diagnosticul de iminenta de avort cu interdictia relatiilor sexuale pana la noi ordine. Acum in sfarsit dupa atata timp am primit unda verde si de aia suntem happy pe tema asta.
Millyy v-am admirat in poze Sunteti niste superbi cu totii (si pozele sunt foarte frumoase, cel putin cea in care sotul se uita catre cer si pe fundal este chipul lui Mihnea e cu totul speciala). Chiar daca bb2 nu va iesi tot blodutz cu ochi albastri, cu siguranta va fi un bebe de coperta de revista asa cum este Mihnea, pentru ca are cui semana.
Danangie ma bucur pentru tau si pentru vestile bune. Speram ca ai reusit sa te odihnesti mai bine, si Alessio sa fie in toane bune.
Lutoniana si Manga sunteti tare nostime
Iulika ma bucur ca acum esti bine.Iuliapapusa ai mare grija de tine si de bebelina. Trebuie sa faci acest efort si sa stai cumintica in pat oricat de mult poti. Sigur rezultatul final cu bebe in brate va fi cea mai buna rasplata. Despre lovitura primita cu clanta usii in buric, eu as spune sa nu te alarmezi, uterul tau sigur este sub nivelul buricului, sarcina fiind si mai micutza, si chiar daca te-ai lovit in zona, bebe este extrem de bine protejat de peretii uterini si de sacul amnio.
Devylla multumim frumos pentru aprecieri
Monica, esti bine?? Da-ne un semn te rugam.



Ramona



Tudor Gruia 24+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun

Fetelor,am nevoie de ajutor,pentru cine cunoaste.Eu stau mai mult in cm si in pat,ca sa tin sarcina-21 sapt.Avind in vedere ca eu am avut alt spatiu la inceputul sarcinii,m-am mutat,dar nu am mai schimbat buletinul pe motiv de imposibilitate de deplasare,urcat scari,mers posta timbre fiscale,stat cozi la evidenta po****tiei ca nu aveam voie,etc..ma gindeam,cele care stiti sa ma indrumati,banii pe concediul crestere copil cum se vireaza,sint adusi de postas acasa,cum ar fi la mine,la vechiul domiciliu(fereasca sfintul)pe baza cartii de identitate sau pot intra intr-un cont,sau pe un card,asta pina ma pot misca cu noile acte de casa,pe care le am pe noul domiciliu,dar e problema de deplasare acum in care imi risc tot ce am facut in ceea ce priveste sarcina.


Banii de indemnizatie cat si de alocatie (cele 200 RON si dupa 2 ani cei 42 RON) pot intra si in banca, pe un cont de card, normal. La mine a functionat si functioneaza asa, pentru ca in dosarul de indemnizatie pe cerere am optat pt virament bancar si am atasat un extras de cont pentru confirmarea existentei contului respectiv.
Deci se poate si asa, ca e mai comod. Dupa nastere te vei putea misca oricum, nu vei mai fi nevoita sa stai in pat la orizontala.



Ramona

Tudor Gruia 24+


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna dimineata si de la noi!Am citit la tot ce ati scris ieri dupa masa.
Cristina_ana multumesc de raspuns si pt ca mi-ai adus aminte de luna de miere cand am fost si noi in Marmaris si am conceput-o pe Ramona.
Danangie felicitari pt baietel sa fie sanatos!
Iuliapapusa stai cumintica la pat daca asa a spus doctorul.
X_999 felicitari pt baietel iar in privinta analizelor eu zic sa vb cu medicul ginecolog.
unombun eu stiu ca banii pot fi virati si in contul tau daca specifici acest lucru in cerere cand depui actele.

in rest va doresc o zi usoara.

Laura 21+ si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

neata si de la noi!

astazi mergem sa ne tragem in poza! suntem vedete nu altceva!

Ioana 26+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

eu citeam din urma ca sa fiu si eu la zi si n-am vazut ca a aparut capitolul nou.
si eu harnicuta care l-a facut si ma pus pe copiat mesajele din celalalt cap.
[quote]
citat din mesajul lui MangaGirl
1_sweet angel de cat timp esti tu in China? Poveste-mi ceva despre oamenii de acolo. daca vrei, bineinteles.

e atat mult de povestit
vreau sa precizez de la inceput ca nu am vazut decat o parte din sudul chinei care se pare ca ar fi zona cea mai bogata a tarii(sau cel putin asa se lauda astia pe-aici)......in zona Beijingului n-am ajuns si nici nu cred ca mai am cum sa ajung ca sa-mi fac o parere....
cei de aici sunt impartiti in 2 clase bogatii care au masini destul de scumpe (asta mi-a atras in primul rand atentia) si afacerile lor ...apartamente luxoase... dar cu siguranta nu au 4 masini de spalat in casa (e o prostie) si cei saraci care abia traiesc de pe o zi pe alta si stau in niste cocioabe de ......si isi spala rufele in rau sau in lacurile artificiale...(ti se face rau cand te uiti la lucrurile puse la uscat)
noroc ca au inceput astia sa le darame si sa faca cartiere noi de blocuri si cred ca asa vor avea si ei o locuinta ca oamenii .....in fine sper ca intelegi
ceea ce am admirat la ei e faptul ca ei construiesc in prostie....muncesc zi si noapte,7 zile pe saptamana ....in 10 luni am vazut rasarind cartiere intregi...ca ciupercile dupa ploaie..(apartamentele sunt ffff spatioase) si strazi noi super largi....chiar daca merg ca niste tampiti pe strada rar vezi cate-un accident.....cred ca sunt cei mai prosti soferi pe care i-am vazut pana acum....
in privinta curateniei.....majoritatea (nu pot sa generalizez caci am intalnit si chinezi super misto imbracati si aranjati)sunt niste imputiti si nespalati....sunt cam certati cu apa si sapunul....cu toate ca pe strada sau in parcuri au peste tot cusuri de gunoi si wc-uri publice ei tot cum vor fac....arunca gunoaiele pe jos si isi fac nevoile pe unde apuca......a fost tare o faza cand in fata intrarii unui supermarket unul isi tinea copilul de 2-3 ani care-si facea nevoile acolo ............nu mai zic ca toti copiii de pana in 4-5 ani au pantaloni speciali cu taietura la spate....la fund..si-i poarta asa pe strada si peste tot, cu fundul gol ca in cazul in care-i apuca ceva, indiferent unde s-ar afla sa-si faca copilul nevoile nestingherit...
pe multi dintre ei i-am vazut la plimbare imbracati in pijamale si papuci....cel putin prin aprilie era o moda sa iesi asa la plimbare...
de mancat nu prea mananca pe-acasa...au fel de fel de restaurante de la cele mai stilate pana la cele mai oribile gherete care mai tot timpul sunt pline ....cu mirosurile specifice (pe care eu nu le suport)......tinerii sunt disperati dupa McDonald's si KFC....le gasesti peste tot....si cu toate astea ei nu se ingrasa de la mancarea asta...sau cel putin nu inca..
curentul electric se pare ca e foarte ieftin la ei si cu toate astea...tot sunt tampiti si fac economie....ei au in fiecare camera AC-uri ca asta e modul de incalzire iarna, iar vara nu poti sta fara el...cand e fff cald............insa nu le folosesc..le monteaza doar de fite....sau le lasa 2-3 ore pe zi si atat.....eu in ianuarie le lasam toata ziua sa mearga si tot parca era frig in casa...de ex. niste vecini la blocul din fata toata iarna n-au folosit AC-ul si aveau copil mic de pana in 5 luni si-l tineau in casa zi si noapte imbracat gros si cu geaca pe el....pt mine a fost ceva ciudat, dar poate eu sunt ciudata
in ceea ce priveste gandirea si conceptiile chinezilor.....iar mi se par niste tampitei...sunt comunisti convinsi pana in maduva oaselor....
daca vrei sa te casatoresti,de ex.,aleasa/alesul tr sa fie la acelasi nivel social, ecomonic..etc ca si tine...sa fie pe placul parintilor 100%...dragostea e undeva pe locul 2......nu tr sa faci mai mult de 1 copil(ai voie 2 daca sotul si sotia sunt copii unici)daca faci mai multi e de rau....ramai fara casa,bani,servici....si poti sa faci si puscarie....sau cel putin asa spun ei....
muncesc daca le spui ce au de facut...daca nu,nu....nu fac nimik din proprie initiativa.....
gandirea e total diferita de cea a europenilor ce mai.....
ceilalti europeni cu care am mai vb....sunt de parere ca au evoluat pana la un moment dat si apoi ceva s-a intamplat....sunt ca niste roboti care-si asculta stapanul sau cam asa ceva.........
sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.....nu stiu daca am reusit sa ma exprim asa cum as fi vrut....dar.....
cam atat ca si asa m-am lungit prea mult....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

'Neata si de la mine!
Am intrat pe fuga, sa nu ma puna Lutoniana absenta in carnetel. Eu sunt bine si bebe la fel, doar ca de cand am venit de la munte am avut o gramada de dosare la rezolvat la munca si in plus ne-am apucat sa schimbam termopanul si sa zugravim, si e o nebunie totala. A trebuit sa golim dulapul imens din dormitor, sa punem totul in saci, sa le mutam in sufragerie... Si nu va zic ca acum dormim in sufragerie pe saltea inconjurati de saci plini de haine. Sper sa terminam repede. Pana atunci incerc macar sa va citesc printre picaturi de la servici.
Va pup


26+ cu

nazdravanul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui giuliella

gata fetelor am reusit sa dau si eu de sanador...si sa mai vin si cu vesti bune
e fetita si din cate pare e foarte bine dezvoltata. asa ca acum pot trece si eu caruciorul roz..la semnatura


Iulia 23+ cu Emma Jasmine
si Albert Iustin(15.09.2006)

de cand ma uit dupa o galateanca....
pot sa te intreb la ce medic mergi in galati si unde vei naste?
sunt atati de multi medici si despre fiecare am auzit si bune si rele ca.....
felicitari pt vestile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:


citat din mesajul lui devylla
Iulika lasa ca iti spun din experienta ca este mult mai bine sa fie racoare decat sa mori de cald cu burta mare.aici au venit caldurile si inca termometru o sa mai urce...deja noaptea ma trezesc de cateva ori fiindu-mi cald.



ma alatur tie.......si aici e cald de mori si umiditate de nu se poate respira.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

aaaaaaaaaaaa................felicitari fetelor care au venit cu vesti bune de la eco....
spor la munca fetelor care s-au apucat de redecorat camerele pt bebei sau chiar intreg apartamentul.
imi pare rau pt cele care au problemute.....stiu cat de cat prin ce treceti.....dar tr sa ne gandim ca daca ne lasam afectate ii facem rau bebelului asa ca......fruntea sus si un zambet mare cat toata fata...

Mergi la inceput