Burtici fericite de septembrie-octombrie (75)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

1sweetangel,nu cred ca e vreo problema.

Tocmai m-am uitat pe ultima ecografie facuta la 24 +5 zile si la mine DBP-ul (diametrul capului)era de 23+5, iar altele (AC-ul de ex) era de 25+3 zile. Restul erau de fix 24+5 zile.

Concluzia doctorului a fost ca BEBE E BINE (nici un cuvant ca ar fi ceva in neregula ca e capusorul mai micut), motic pt care nici nu ma ingrijorez. Eu am alt stres, cu stomacelul care e putin cam prea mic...dar asta e alta poveste si si in acest caz sunt optimista.

Mie mi-a zis dr. ca se accepta o diferenta de 2 sapt si doar dincolo de cele 2 sapt trebuie sa ne facem probleme.

Dana 26+ cu Alexandra
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramsan

Buna dimineata, burtici fericite!

coras cu sanatate maxima si 40 de saptamani incheiate cu bebeloi sanatos in brate!

1sweetangel eu zic sa nu te alarmezi pentru ca eu am patit exact ca tine in sarcina cu Rares, asa avea el capul putin mai mic decat alti bebei, dar asta nu inseamna ca nu am baiat destept si bine educat. Hai revino-ti!

Fetele, peste juma' de ora fug la echo morfo fetala. Am un usor tremurici, dar ma gandesc ca DD e sus si ma iubeste si sigur ma ajuta sa fie bine Tudorel. Va dau de veste cand ma intorc cum a fost.

Va puuuup
Ramona

Tudor Gruia 24+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)


multi si multumesc fetelor pt raspuns.
ramsan m-ai linistit ...... si eu ma gandeam ca poate recupereaza el diferenta asta sau poate seamana cu mine ca si eu am capul micut si fata mai copilaroasa ca unii il intrebau la inceput pe sotul meu daca am buletin (si eu nu aveam decat 23-24 ani)
sa vii cu vesti bune de la eco morfo fetala.
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna

Buna dimineata!
Offf eram atat de adormita aseara... Nu pe burta, pe spate, vroiam sa spun cu burta in sus. Bineinteles ca nu pot dormi pe burta dar dormeam pe spate pt ca de fiecare data cand ma intorceam intr-o parte bebita mea se misca de parca ar fi deranjat-o pozitia...Si saraci rinichii mei...

28+ cu floricica RAISA MARIA

si eu patesc la fel..........daca dorm pe-o parte....mai ales pe partea stanga.....se misca bebe fffffff tare de parca ar vrea sa nu mai stau asa....chiar nu pot sa dorm din cauza asta....cand dorm pe spate se linisteste........de mult voiam sa intreb si de pozitiile de somn recomandate.....dar am primit raspunsul acum......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Lutoniana, Selen si eu o tin pe Raisa in burtica in aceeasi pozitie, capusorul dreapta sus si piciorusele stanga jos.Sigur nu-i o problema in asta, eu o ma simt cum se suceste cu capusorul cativa mm la stanga sau la dreapta. Ieri la eco chiar radeam ca vorbea doctorita cu ea si o intreba cand are de cand sa coboare cu capul in jos si ca ii place asa la inaltime

28+ cu floricica RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna dimineta si de la Arad pentru taote gravidutzele! Ne-am intors si noi din concediu unde ne-am simtit excelent, chiar peste asteptari. Va recomand din suflet sa mergeti la turci cu copilashii - sunt super dotate hotelurile pentru familiile cu copii. Am pus cateva poze mai "artistice" la semnatura (poze pe care le-am facut deoarece am zis ca nu trebuie sa ratam momentul cand suntem noi 3 plus bebe 2 in burtica).

Fetelor, nu va mai stresati cu ecografiile (eu am invatat lectia asta dupa ce m-am stresat si eu). Niciodata nu o sa fie masuratorile fix corespunzatoare saptamanii de sarcina, este valabila deviatia de +/- 2 saptamani (eroarea cursorului, faptul ca suntem diferiti ca indivizi etc.). Daca doctorul va spune ca e bine, atunci asa e.

M. cu Mihnea
http://picasaweb.google.com/mylenna2010/Mihnea#5299212513804209346 si fericita 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui katteryna

Lutoniana, Selen si eu o tin pe Raisa in burtica in aceeasi pozitie, capusorul dreapta sus si piciorusele stanga jos.Sigur nu-i o problema in asta, eu o ma simt cum se suceste cu capusorul cativa mm la stanga sau la dreapta. Ieri la eco chiar radeam ca vorbea doctorita cu ea si o intreba cand are de cand sa coboare cu capul in jos si ca ii place asa la inaltime

28+ cu floricica RAISA MARIA


la mine e invers, are deja capul in jos, in stanga, iar sus in dreapta sunt piciorusele deci e pregatita de iesire, ca am inteles ca daca s-a intors cu capul in jos, nu se mai intoarce inapoi...

28+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

mai sa fie... inseamna ca al meu e neam de broasca? ca ultima data cand l-am vazut statea pe burta cu capul in dreapta mai jos decat funduletul. nici nu prea pot sa-mi dau semama unde e capul pentru ca se misca peste tot. maine mergem sa fim vedete din nou sa ne faca poza tanti dotolu'

Ioana 26+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miillyy

Buna dimineta si de la Arad pentru taote gravidutzele! Ne-am intors si noi din concediu unde ne-am simtit excelent, chiar peste asteptari. Va recomand din suflet sa mergeti la turci cu copilashii - sunt super dotate hotelurile pentru familiile cu copii. Am pus cateva poze mai "artistice" la semnatura (poze pe care le-am facut deoarece am zis ca nu trebuie sa ratam momentul cand suntem noi 3 plus bebe 2 in burtica).
Fetelor, nu va mai stresati cu ecografiile (eu am invatat lectia asta dupa ce m-am stresat si eu). Niciodata nu o sa fie masuratorile fix corespunzatoare saptamanii de sarcina, este valabila deviatia de +/- 2 saptamani (eroarea cursorului, faptul ca suntem diferiti ca indivizi etc.). Daca doctorul va spune ca e bine, atunci asa e.
M. cu Mihnea
http://picasaweb.google.com/mylenna2010/Mihnea#5299212513804209346 si fericita 23+

Doamne ce copil frumos ai. Ptiu sa nu fie de deochi. Ma si intreb pe cine mosteneste de e blond cu ochi albastri. Sa iti traiasca si Mihnea si copilasul din burtica. Poate iese tot blond cu ochi albastri.

Monica 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Miillyy ce baietel frumos ai!Hai ca-s invidioasa pe ochii lui albastri, dar mai mult pe mamica lui care-i poate admira zi de zi!

28+ cu floricica RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
M-am intors si eu din concediu, suuuuper a fost!!!! Mai fetelor, cat am mancat eu acolo, n-am mai mancat in viata mea! O nebunie, ce mai!
Milly, am vazut pozele tale si sunteti absolut superbi!!!! Mihnea e cel mai frumos baietel pe care l-am vazut eu vreodata! Tare mandri trebuie sa fiti de el!
Am vazut ca am avut multe sarbatorite zilele astea! Vreau sa urez si eu La multi ani cu intarziere pentru Adimercedes, Raluca, Sweet_angel, Coras, Mihaela_Amalia!
Monica, am citit prin ce ai trecut si m-am ingrozit! Sper ca acum esti bine, si fizic si moral, ma bucur ca ai o doctorita in care ai incredere. Tare bine ai facut ca te-ai dus la spital. Eu sunt sigura ca noi simtim cel mai bine cand ceva e in neregula cu bebe. Si celelalte fete ar trebui sa stie, daca bebe nu misca asa cum sunteti obisnuite, sau daca aveti cel mai mic dubiu ca ar fi ceva in neregula, fuga la medic!
Selene, eu stiu ca bebe se poate intoarce oricand, deocamdata e inca micut si mai are loc de acrobatii.
Sweet, si eu sunt sigura ca nu e nimic in neregula cu bebe al tau. Mai ales daca zici ca si tu ai capul micut, pai cu cine ai vrea sa semene!
Monikus, ma bucur mult ca te-ai linistit cu bebe! Petrecere frumoasa diseara!
Hai ca iar nu mai tin minte ce ati mai scris! Am citit in graba, noi ne-am luat pana la urma apartament si acum sunt pe fuga prin oras, dupa gresie, faianta, parchet, etc, etc! EU sunt designerul-sef, eu trebuie sa aleg si sotul doar se prezinta cu banii. E tare mult de munca, sper insa sa fie gata pana se naste fetita
AM pus si eu cateva poze din concediu:
http://family.webshots.com/album/573041311zvggtE


Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 26+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput