*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (57)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Am fost la plaja. Zanica a foast f incantata. S-a jucat cu nisipul si incerca sa linga toate scoicile . Cand a vazut apa a intrat in extaz. Am bagat-o cu degetelele in apa si a fost tare fericita...chiuia si tipa. Apoi a intrat tati cu ea in carca in apa si radea cu gura pana la urechi. Clar vroia sa intre in apa.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA


Ce frumos! sunteti norocoase ca stati la mare! pe noi tati anul acesta nu vrea sa ne duca la mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Olivia multumim . Suntem frumosi, dar avem concurenta mare de la David
Camelia nici al meu nu face "bravo" si "pa". Iar bravo ii fac destul de des, iar el nimic..."pa" nu i-am facut niciodata, prefer sa nu stie cand pleaca unul dintre noi de acasa fiindca se lasa cu plansete.
Monicus multi pupici pt printesa ta frumusica foc care sta si foarte bine in funduletz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael Nicolas(23.10.2008)
RAPHAEL ISABELA
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Salutare mamici !

Mamiseli la apel .

Noi am fost foarte aglomerati : curatenie , pasapoarte , cumparaturi , facturi etc.....

Spre surprinderea noastra la pasapoarte ne-au pretins sa venim cu Pici. Dimineata am mers cu CD cu multiple foto de ale Evei si am revenit dupa amiaza cu ea. Ne-au pozat pe toti , au anulat pasapoartele vechi iar maine le ridicam pe cele noi. 7 zile dureaza procedura standart.

Cu mincare si noi stam destul de slab. Am tot testat si testat sa ma conving asupra cauzei refuzului alimentar si in final nu am ajuns decit la citeva concluzii destul de firave . Refuzul se manifesta doar in ceea ce priveste legumele indiferent dupa cum sunt gatite de mine sau la borcanel. Aceeasi miscare energica a capului de respingere , acelasi buze incretite la vederea linguritei. Singurul borcan pe care il accepta fara retineri pina la ultima picatura este Merluciu cu orez de la Nestle. In rest refuzul de a minca legume cu carne sau simple este identic si la micarea gatita de mine si la cea din borcanel , si la cea pasata si la cea cu boluri mici - legumete taite marunt.

Maninca fara absolut nicio retinere : fructe , iaurt si cereale. La maniera ca termina fara sa respire cite un castronel de 200 - 250 g din alimentele descrise. Intr-o dimineata am facut o incercare si uite ca m-a lasat masca: la acceasi masa a mincat atit un castron de fructe - piersici cit unul de cereale. Ambele pline ochi.

Prin urmare : am scos fructele din meniu , ca fel principal de mincare , am marit intervalul dintre mese pt. ca altfel nu accepta , si mincam de maniera : intre 6-7 tzsss , intre 10,30-12 masa de legume cu carne , intre 16,30-18 masa de legume , si daca mai vrea 1/2 dintr-un fruct , la ora 20,30-21 cereale , ora 21,30 - 22 tazzss.

Legumele le accepta doar primele lingurite .
Dupa primele 5-6 lingurite mergem pe varianta : o lingurita de iaurt apoi 2-3 lingurite de legume. Cind isi da seama ca este fraierita incepe sa plinga dupa ce simte gustul legumelor. Astept sa respire si sa ii treaca supararea dupa care pun in varful linguritei de legume cite un strop de iaurt. Si mai pun pe masa si jucarele in privinta carora manifesta o dorinta necontrolata de a le baga in gura. Le cunosc , stiu care sunt si pun pe masa numai aceste jucarii. Stiu ca nu rezista si invariabil va deschide gura sa le inhate. Si daca reusesc sa fiu mai rapida decit ea...intra llinguroiul...si nu jucaria. Ii mai dau din cind in cind si satisfactie sa mai rontaie o jucarie...Apoi revenim. Eheee..rabdare neica...si nervi de otel.

Dureaza o masa cam 1-1,45 h timp in care reuseste sa manince legumele - cca. 190 -200 g de legume si un iaurt. Intotdeauna am pe masa linga cstronelul de mincare si iaurtul. Nu stiu cit vor tine trucurile astea dar momentan le folosesc. Este exclus sa o las sa manince doar ce vrea ea. Aaa.....si cind suntem in deplasare folosesc metoda sugerata de Alra dau tzsss, apoi mincarea gatita. A tinut figura. Bea multa apa si suge serios chiar dupa o masa de 200g de legume.

Cee ce ma exaspereaza nu este durata meselor ci faptul ca pe fata are niste bubite de care nu reusim sa scapam. Pe ambii obrajori. Sunt plini si chiar daca o spal repetat cu ceai de musetel, facem toaleta de rigoare dupa ce maninca totusi nu se observa nicio imbunatatire. Parca ar avea o eruptie continua. Numai pe obrajii. In rest e ok. Maine sau poimaine incerc sa ajung la pediatra desi ea este convinsa ca sunt generate de jucarii si faptul ca freaca permanent cu mainele pline mincare pe fata. Nu stiu ce sa zic. Am pus o foto , in care se vad oarecum Incerc una de la distanta mai mica. http://good-times.webshots.com/photo/2710049940104281140iJTDes
Ce se vede acolo pe obrajori sunt bubite mici , roz , uneori fac in mot un punct alb.


Parca a mai crescut in inaltime .Cutele de la picioruse le desfac mult mai lejer cind o sterg dupa baie , la gat intra mina lejer , lejer. S-a lungit dar parca ii creste cumva burtica. Motiv pentru care am pus-o la aparate , cot la cot cu mine :http://good-times.webshots.com/photo/2728462230104281140SeZqwd


Ma bucur sa aud ca avem bebei care indragesc apa si nisipul. Sper sa imi faca si Eva o surpriza placuta in privinta asta. Inca de pe acum o familiarizez cu lopetica , galetusa , vaporelul etc.

Revin ca trebuie sa facem baita.

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Cameliam,
ce scumpaaaaa,sa stea ea mititica ,in pozitia aia...fara sa sa planga.scumpaaaa tareeenu ti-a trecut prin cap sa imortalizezi momentul?
Babyzapi,
v-am admirat in poze.la noi a mers si merge de minune cu explicatul.chiar si de acum...de cate ori vreau sa-i schimb pozitia,vreau sa-l spal,sa-l hranes etc...ii explic ce urmeaza sa fac.daca a fost nevoie sa plec,i-am explicat ca ramane cu tati...eu si Crinuta iesim ca fetele etc.daca am plecat i-am facut 'pa' sa stie ca dispar pentru o vreme,bla,bla...


Raducu ma imita cand ii strig 'bravo' si-l aplaud.nu de fiecare data...,dar a facut-o.'pa' nu faceeu zic ca-i f devreme pt asta.comparand ambii mei puii,Raducu este mai precoce decat Crinuta.Crinuta abia pe la 8-9 luni,mergea de-a busilea.'pa' si 'bravo',mai tarziu putin,spre un an.acum Raducu se ridica in genunchi.se agata,se tine bine si sta in genunchi.de cate ori il trag de manute din pozitia culcat,se ridica direct in picioare.Crinuta s-a ridicat mult mai tarziu asa.bine...,ea nu prea a mers de-a busilea,desi stateam cu paturile intinse in toata casa,ne jucam numai pe jos.la un an si 2 sapt a mers singura de-a binelea.niciodata sa nu uitati fraza binecunoscuta..."fiecare cu ritmul lui",bla,bla




Teledon pt Mihaita
in reteaua Romtelecom
0 900 900 320 pt 10 euro
0 900 900 325 pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirtha

Salutare mamici !

Mamiseli la apel .

Noi am fost foarte aglomerati : curatenie , pasapoarte , cumparaturi , facturi etc.....

Spre surprinderea noastra la pasapoarte ne-au pretins sa venim cu Pici. Dimineata am mers cu CD cu multiple foto de ale Evei si am revenit dupa amiaza cu ea. Ne-au pozat pe toti , au anulat pasapoartele vechi iar maine le ridicam pe cele noi. 7 zile dureaza procedura standart.

Cu mincare si noi stam destul de slab. Am tot testat si testat sa ma conving asupra cauzei refuzului alimentar si in final nu am ajuns decit la citeva concluzii destul de firave . Refuzul se manifesta doar in ceea ce priveste legumele indiferent dupa cum sunt gatite de mine sau la borcanel. Aceeasi miscare energica a capului de respingere , acelasi buze incretite la vederea linguritei. Singurul borcan pe care il accepta fara retineri pina la ultima picatura este Merluciu cu orez de la Nestle. In rest refuzul de a minca legume cu carne sau simple este identic si la micarea gatita de mine si la cea din borcanel , si la cea pasata si la cea cu boluri mici - legumete taite marunt.

Maninca fara absolut nicio retinere : fructe , iaurt si cereale. La maniera ca termina fara sa respire cite un castronel de 200 - 250 g din alimentele descrise. Intr-o dimineata am facut o incercare si uite ca m-a lasat masca: la acceasi masa a mincat atit un castron de fructe - piersici cit unul de cereale. Ambele pline ochi.

Prin urmare : am scos fructele din meniu , ca fel principal de mincare , am marit intervalul dintre mese pt. ca altfel nu accepta , si mincam de maniera : intre 6-7 tzsss , intre 10,30-12 masa de legume cu carne , intre 16,30-18 masa de legume , si daca mai vrea 1/2 dintr-un fruct , la ora 20,30-21 cereale , ora 21,30 - 22 tazzss.

Legumele le accepta doar primele lingurite .
Dupa primele 5-6 lingurite mergem pe varianta : o lingurita de iaurt apoi 2-3 lingurite de legume. Cind isi da seama ca este fraierita incepe sa plinga dupa ce simte gustul legumelor. Astept sa respire si sa ii treaca supararea dupa care pun in varful linguritei de legume cite un strop de iaurt. Si mai pun pe masa si jucarele in privinta carora manifesta o dorinta necontrolata de a le baga in gura. Le cunosc , stiu care sunt si pun pe masa numai aceste jucarii. Stiu ca nu rezista si invariabil va deschide gura sa le inhate. Si daca reusesc sa fiu mai rapida decit ea...intra llinguroiul...si nu jucaria. Ii mai dau din cind in cind si satisfactie sa mai rontaie o jucarie...Apoi revenim. Eheee..rabdare neica...si nervi de otel.

Dureaza o masa cam 1-1,45 h timp in care reuseste sa manince legumele - cca. 190 -200 g de legume si un iaurt. Intotdeauna am pe masa linga cstronelul de mincare si iaurtul. Nu stiu cit vor tine trucurile astea dar momentan le folosesc. Este exclus sa o las sa manince doar ce vrea ea. Aaa.....si cind suntem in deplasare folosesc metoda sugerata de Alra dau tzsss, apoi mincarea gatita. A tinut figura. Bea multa apa si suge serios chiar dupa o masa de 200g de legume.

Cee ce ma exaspereaza nu este durata meselor ci faptul ca pe fata are niste bubite de care nu reusim sa scapam. Pe ambii obrajori. Sunt plini si chiar daca o spal repetat cu ceai de musetel, facem toaleta de rigoare dupa ce maninca totusi nu se observa nicio imbunatatire. Parca ar avea o eruptie continua. Numai pe obrajii. In rest e ok. Maine sau poimaine incerc sa ajung la pediatra desi ea este convinsa ca sunt generate de jucarii si faptul ca freaca permanent cu mainele pline mincare pe fata. Nu stiu ce sa zic. Am pus o foto , in care se vad oarecum Incerc una de la distanta mai mica. http://good-times.webshots.com/photo/2710049940104281140iJTDes
Ce se vede acolo pe obrajori sunt bubite mici , roz , uneori fac in mot un punct alb.


Parca a mai crescut in inaltime .Cutele de la picioruse le desfac mult mai lejer cind o sterg dupa baie , la gat intra mina lejer , lejer. S-a lungit dar parca ii creste cumva burtica. Motiv pentru care am pus-o la aparate , cot la cot cu mine :http://good-times.webshots.com/photo/2728462230104281140SeZqwd


Ma bucur sa aud ca avem bebei care indragesc apa si nisipul. Sper sa imi faca si Eva o surpriza placuta in privinta asta. Inca de pe acum o familiarizez cu lopetica , galetusa , vaporelul etc.

Revin ca trebuie sa facem baita.

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS




ce ochii superbi are Eva! sa va traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Isaelena multumim. Sa va traiasca asemnea , sanatoasa si fericita Sara ! Da are ochi expresivi Eva, si cind imi trage cite o privire din aceea , pe sub sprincene , ma doboara . Trebuie sa recunosc insa ca ai Iuliei de Fluturasha sunt inrobitori !

Dandusa si noi cam la fel cu explicatiile : ce facem , cind facem...etc. Nu stiiu cit de mult intelege sau ce intelege dar vad cum i se schimba mina , devine atenta , se uita si parca se comporta cumva in consecitnta. La noi o singura data a facut semn de pa-pa , si nu sunt convinsa ca l-a facut constinet sau numai ca imitatie : cind pleaca tati dimineata sau bunica dupa-amiaza. In rest pot spune ca se ridica in picioruse singura , prin efortul ei , dar se agata de adult. De mine , de taati se tine bine cu mainile de ce prinde , isi face avint si hopa sus. Trebuie sa recunosc ca mi-ar fi placut sa o vad de-a busilea dar se pare ca nu va trece prin etapa asta. In privinta strinilor si a fricii specifice acestei varste ...inca nu. Dar sunt cu ochii pea.Oricum trebuie sa spun ca in perioada asta sunt cu ochii pe ea mai mult decit este cazul : adica sunt cam lipita de ea. Nu pentru ca asa pretinde ea ci pentru ca asa simt eu , trec printr-o perioada de mamoseala cumplit de lesinatoare : respectiv as sta tot timpul in prejma ei , as pupaci-i , as rontai-o , as smotoci-o. Nu stiu ce-i cu mine. De aprox. 2 zile zice in continuu mama .Unsoi meeaooma , meoama , meaoma. Stie ce spune , se uita la mine sau pur si simplu cind se lictiseste ma apelweaza. La fel supnea si tata : tea-ta , tea-ta. Si sotului nu-i mai vine dimineat sa se urneasca din casa. De regelua dimineat e fresh , activa , comunicativa .

O surprind uneori in tarc jucandu-se : sta concentrata frate ca un savant care tocmai a facut o descoperire monumentala !! Are o mutra serioasa . Si eu ma fofilez pe linga tarc si nu imi ramine decit sa ma intreb : ce-o vedea asa interesant si captivant la jucaria X ? Nu stiu dar o las in pace . Are "treburile ei"!


Va pup mamici . Revin maine daca reusesc . Sper sa pot. Sa aveti o noapte cit mai buna !

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)http://good-times.webshots.com/photo/2575481690104281140NhFFJS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

mirtha, iti scriu pe fuga
fara suparare pls
ce faci tu acum am facut eu cu alexandru, si acum imi pare rau
aveam pe masa, 3 feluri de texturi de mancare: mai groasa, mai fluida, mai scartz, mai fas
3 linguritze,
1 iaurt
si multe jucarii
masa dura 1 h
la un mom dat manca numai pe melodia din veronica, apoi pe scooter (pe asta si adormea)
ca vroiam io sa manace 200 de legume!!!!
chin si nervi tocatzi.
cand se apropia ora de masa de legume, efectiv simtzeam ca ma ia cu transpiratii, mi-era groaza

la cris am adoptat alta tehnica:
manaca 8 lingurite? f bine
asta fu masa
mai mancam si peste 2 ore
inca 9-10 linguritze
excelent
macar mananca de buna voie
toata lumea e happy
nu stiu daca asta e o varianta mai buna, dar mie mi-a facut bine la nervii nervosi

eventual incearca sa pacalesti gustul legumelor cu unt, lapte, cereale
da-i mai putine fructe dimineata(fara cereale), si legumele peste 3 ore
nu e normal sa stai 2 ore la masa
ajungi pe urmele mele
sa plangi langa copil sa manace, iar el sa dezvolte "ura "fata de linguritza ta cu legume



si azi am un gand bun pentru Ginye

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

ce sa imortalizez ca nu stiam cum s-o ridic mai repede, ea n-avea nimic dar eu am tras o sperietura zdravana...dupa ce-am ridicat-o nu-mi venea sa cred ca tace si nu se pune pe urlat, io asa as fi facut in locul ei

Citat:
citat din mesajul lui dandusa

Cameliam,
ce scumpaaaaa,sa stea ea mititica ,in pozitia aia...fara sa sa planga.scumpaaaa tareeenu ti-a trecut prin cap sa imortalizezi momentul?


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Mirtha, eu diluez pireul de legume cu lapte (cam 100 ml lapte in compozitia a 300ml pireu) , asa il accepta mai usor. Si am observat ca daca e mai lichid, il papa mai bine.
Eventual, incearca sa-i dai si doar supica strecurata, fara nici o leguma in ea, sa vezi ce zice de gustul ala. Alexandra dupa legume nu se omoara, dar cand ii dau supica e foarte incantata.

Nu stiu ce sa zic in legatura cu pacalitul cu lingurita cand vrea sa bage in gurita jucaria etc. Daca fetei nu-i place, poate ar trebui tinut cont de treaba asta. Barbatu-meu nu mananca legume in afara de cartof mai nimic, si de aia e bine sanatos . Ai incercat sa-i dai pireuri facute de tine cu doar o leguma in el, nu combinatie? Azi doar spanac, maine doar cartof etc. Poate nimeresti ceva ce totusi ii place...


Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Dandusa si eu ii explic lui Raphael absolut tot din ce fac cu el {baita, papat, schimbat pampers,etc), dar cand trebuie sa plec de-acasa stau plecata ore bune, cam cate 5-6 ore pt a-mi rezolva cat mai multe treburi odata si daca ma vede plecand, chiar daca ii spun ca plec putin si ma intorc repejor iar el ramane cu tati, incepe sa planga. Il calmeaza tati cu greu, se joaca impreuna si pe urma iar isi aduce aminte si se pune pe urlat si tot asa pana ajung acasa. Asa ca am renuntat sa-i mai spun cand plec si nu mai sunt crize de plans. DELOC! Asa ca momentan ii explic tot, cu exceptia faptului ca plec putin.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael Nicolas(23.10.2008)
RAPHAEL ISABELA
Povestea nasterii

Mergi la inceput