Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (323)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Mai eu nu mai stiam cum se face gemul ...daca se pune apa sau nu ..ca se vedeti de cati ani nu am mai facut habar nu mai am cum se face cu toate ca reteta prin caiet pe undeva .
Giova, pai cum am dat cautare dupa gem de capsuni, uite ce am gasit:
http://gospodini.blogspot.com/2008/06/gem-de-capsuni.html
Aici tipa spunea ca il fierbe 6 ore Tu ce reteta folosesti?
Poate pun si eu gem dupa licenta saptamana viitoare daca mai sunt capsuni din vreo 2-3 kg poate mananca copiii.

Sora-mea pune gemuri dar cu pikant fix, cand fierbe pune plicul ma i lasa sa dea in clocot si gata.

Mie imi place doar gemul de macese, in special la clatite...daca e cu alt gem nu mananc . Paine cu unt si gem de macese chiar demult nu am mai mancat.

Gata pauza...merg din nou in camera mea draga unde sunt eu cu cartile .
Dani merge la socara-mea dupa gradi, ii duce la strand se lauda...




Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Bianca exact ca tipa asta am facut si eu. Nu am pus chiar 1 kg de zahar la unul de capsuni, ca la prima tura au iesit prea dulci.
Prima data le-am fiert si eu cam o ora si e tare gemul. mama mi-a zis ca dupa ce da un clocot le mai las cam 20 min. cat sa se ingroase siropul. acum asa am facut si tare bine au iesit. sa vedem daca si rezista acum.
Si eu mananc gem de macese cu unt si paine si in clatite, e tare bun. a si nimerit mama si soacra o pers. anul trecut, de au luat o super pasta de macese. am bagat la greu. Ultima data mi-am adus vreo 5 borcane de la ele, ca sa am pana dupa ce nasc.

Noi luam copilul de la gradi si plecam la strand. sper sa ma pot baga si eu in apa, ca doamne cat tanjesc dupa o baie in piscina.
, pe mai tarziu.

_
Gio34+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

am pus ceva poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello si de la noi,

Vad ca vorbiti de gem Mie imi place de capsuni cel mai mult, urmeaza caise,visine dulceata, piersici si cam atat in mod special. De macese nu stiu daca am mancat vreodata, cum arata macesele? Sant bobitele portocalii? Mai daca as fierbe 6 ore la gem, mi-ar veni cureeeentul Si asa platesc 140 pe luna cred ca de la masina de spalat si aspirator pt ca tv-urile, comp. si becurile aprinse prin casa nu cred ca ar consuma atat de mult.
Toanca nu are treaba e pe sezlong la ora asta

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

MARAKI fiecare dupa cum il taie capulnasol sa ai complexe ,eu am o prietena buna care si a facut acum vreo 12 ani o operatie la nas....vai ed capul ei ce patima a tras
Bianca spor la invatat si fi sigura ca o sa fie ok
Giova asadar faci bunatati

sper as va placa pozele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Neata!
Iar e pauza pe aici... Va beti cafelutele?
Noi suntem bine, mai stam si pe acasa, e cam innorat afara.
Am vorbit cu Ioana de Bistrita, sunt bine amandoi.
Gem de capsuni... si mie-mi place mult, ar trebui sa fac si eu, timp sa gasesc.
De sapt. viitoare, cred ca il voi mai duce pe Razvan la cresa, la program scurt, inca nu m-am hotarat. Am nevoie de un respiro . I-au revenit niste simptome vechi si nu prea mai fac fata lucrurilor...


Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Ceva dragut aici :
http://www.dropshots.com/asteryaro3#date/2009-06-16/09:51:42

Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Maraki, cred ca tu spui despre catina, ea are bobite portocalii. Din aia se face (si) un sirop excelent la gust, super-abundent in Vit. C, fff bun si pt. copii. Cel facut in casa e super.
Cum mai mananca Angelo?

Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


aseara nu am mai intrat caci am fost varza. tare fain a fost la strand. marco a fost putin socat de apa rece din bazinele pt. copii. La ei la piscina e apa calda, peste 30 grade, pe cand la strand.... dar s-a acomodat repede si numai pe tobogane a fost si cu capul pe sub apa. de Inotat, prea putin, aici se joaca, la sabin la piscina inoata.
Am intrat si eu in bazinul mare, doamne ce bine este sa inoti...nu mai simti nicio greutate. si lui bebe cred ca i-a placut...tare mai dadea din fundic si din picioruse.
Nu am luat aparatul cu noi, si cu tel. nu am facut poze. chiar nu vroiam sa-i mai purtam de grija si la ala.
E fain sa ai copil marisor, noi stateam pe sezlonguri langa piscina, el se balacea.

Maraki astea sunt macesele:
http://gastromania.weblog.ro/usercontent/27/27150/photoblog/macese.JPG
Mama cumpara direct pasta, mai departe nu stiu ce face cu ea...cred ca o mai fierbe putin si cam atat. e greu sa faci pasta din boabele astea...o adevarata tehnica.
Cosmi super faine pozele. ati fost la expo de dinozauri, am auzit ca a fost in capitala.
Cristina super tricicleta sau ce-o fi. Imi place ca pedaleaza bine de tot Razvan, nu ca putoarea mea mica.
Du-l la cresa daca ti-l primeste. e vacanta oricum, si sunt mai putini copii, nici nu va raci caci e vara.

_
Gio34+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Ia priviti aici, fantastic, ce baietel curajos!!!
http://www.youtube.com/watch?v=zRm_WYrgGZY
Delia21 (mamica baietelului din filmulet) n-a fost la noi? Eu parca asa imi amintesc...

Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput