Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007(182)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

La noi functioneaza si ciorapei cu otet

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">an1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=1" target="_blank">an2


TELEDON PENTRU MIHAITA
0 900 900 320-10 euro
0 900 900 325-5 euro





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

ADELA - nu se mai gaseste supoz de paracetamol de 80, dar nu era suficient, acum se pune de 125; si novocalminul se pune intreg.

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

adela, noi te intelegm, ca doar trecem prin aceleasi situatii cu copilasii nostri.
deci, doza cat scrie pe cutie. cred ca maxim 5 ml in 24 h e pt copii sub 3 luni, daca bine imi aduc aminte.parca asa sunt impartite instructiunile.
si eu am facut ca ancad, adica i-am pus sosetute cu otet la picioare si o batista la buric, prinsa cu scutecelul ;)in shimb, nu am reusit s aii masor temperatura, dar il simteam eu ca frige tare.
Stefan e mai bine cu gurita, azi mergem sa ii scoata firele.din cate imi dau eu seama, doar cele din exterior. in interior cred ca avut resorbabile, ca nu le mai vad.
s-a inchis bine, a facut putin puroi, ca nu a tinut pansament, dar am folosit un unguent cu antibiotic. acum se mai vede doar o liniuta cam de 1 cm.
adina, pupici.

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Adela, nu mai retin ce greuate avea Ilana, dar sa stii ca si Paracetamolul supozitor de 125mg este doza mica, atat se foloseste la sugari, deci la copilasi mai mari ar trebui mai mare. Asta e motivul pentru care eu am renuntat la Paracetamol, ca nu-si facea efectul din cauza de doze prea mica. In schimb pentru ca are peste 12,5 kg (cu un kil chiar) ii dau la nevoie Nurofen supozitor, care este pentru copii de peste 2 ani sau de peste 12,5 kg. Cand nu avea greutatea respectiva, ii mai taiam din el.

Multa sanatate !

Victo, succes la scos firele !

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

buna ziua si de la noi fetelor

oare ce-i cu atatea boli in vara asta???????bietii copilasi.....

si andrei s-a trezit vineri dimineata cu febra 38,3 am inceput sa ii dau nurofen cu panadol, dar nu prea scadea febra iar seara a aacut 39.3, i-am pus si eu novocalmin....dar cam degeaba; sambata la fel a tinu-o toata ziua ,nu scadea sub 37,9 si dr mi-a spus sa ii dau antibitic Ospamox si l-am ascultat...noaptea la 2 iar a facut 39, 3 prin urmare duminica eram la Gr Alexandrescu unde am stat 2,5 ore si ne-a schimbat antibioticul Ospamox cu Keflex ca cica are rosu in gat, dar ar putea fi si infectie urinara...blablabla...nu prea au stiut sa imi dea un raspuns f f sigurDar andrei nu tuseste deloc, doar pofta de mancare nu prea are decat fructe si paine....
I-am dat de ieri dupa-masa keflex la 8 ore si intradevar i-a scazut febra la 36,7...dar azi dim avea 37,7 .Ciudat ca zi nu a avut mai deloc pofta de mancare....o fi antib de vina...Desi eu cred ca trebuia sa isi revina de la ale nu opusul....


Adela va urez insanatosire mult mai rapida decat la noi!

bianaca multumim de complimete; si sa stii ca tatii copiilor nostri se aseamana mult...

Oare daca ma duceam la un spital particular era mai ok?nu trebuia sa ii faca niste analize ale sangelui mai intai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dany26

buna ziua si de la noi fetelor

oare ce-i cu atatea boli in vara asta???????bietii copilasi.....

si andrei s-a trezit vineri dimineata cu febra 38,3 am inceput sa ii dau nurofen cu panadol, dar nu prea scadea febra iar seara a aacut 39.3, i-am pus si eu novocalmin....dar cam degeaba; sambata la fel a tinu-o toata ziua ,nu scadea sub 37,9 si dr mi-a spus sa ii dau antibitic Ospamox si l-am ascultat...noaptea la 2 iar a facut 39, 3 prin urmare duminica eram la Gr Alexandrescu unde am stat 2,5 ore si ne-a schimbat antibioticul Ospamox cu Keflex ca cica are rosu in gat, dar ar putea fi si infectie urinara...blablabla...nu prea au stiut sa imi dea un raspuns f f sigurDar andrei nu tuseste deloc, doar pofta de mancare nu prea are decat fructe si paine....
I-am dat de ieri dupa-masa keflex la 8 ore si intradevar i-a scazut febra la 36,7...dar azi dim avea 37,7 .Ciudat ca zi nu a avut mai deloc pofta de mancare....o fi antib de vina...Desi eu cred ca trebuia sa isi revina de la ale nu opusul....


Adela va urez insanatosire mult mai rapida decat la noi!

Oare daca ma duceam la un spital particular era mai ok?nu trebuia sa ii faca niste analize ale sangelui mai intai?

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!! NE LUMINEZI SUFLETUL SI NE INDULCESTI VIATA !
14 Noiembrie 2007



of dany, si voi???? saracutu' de el.. eu sunt pro spitale/clinici private, macar conditiile sunt altele si cred ca te trateaza altfel...(ma reefr la comportament)...cat despre analize...paote merita sa-i faci...inclusiv de urina, sa elimini macar posibilitatea unei infectii urinare...

ici si sanatate multa!

*********************************************************
Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!


HAIDETI SA-I AJUTAM! DONATII:
SMS 858 - 2 EURO (ASOCIATIA INIMA COPIILOR)
SMS 877 - 2 EURO (FUNDATIA MEREU APROAPE)


Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

eladea ms, mi-a zis farmacista ca degeaba ii fac analizele la pipi daca el deja ia antib si cam are dreptate plus ca am incercat noi cu pungutele alea dar nu am reusit ca erau de fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

mamici de baietei,voi le cumparati/cititi si povesti despre printese:cenusareasa, frumoasa din pad adormita, alba ca zapada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Dany, eu daca as fi mamica de baiat i-as citi si povesti cu zane si printese. Mariei ii citesc si povesti cu masini, ne uitam la Thomas. Cred ca e important si pentru baietei sa citeasca povesti cu printese pentru o integrare buna in societate. Mie mi se pare ca povestile si mai ales noile desene sunt unisex. Asa imi place sa consider si copiii.

Prima propozitie mai complicata facuta de Maria acum vreo 3 zile, in afara de "unde e... Fifi" (de ex): Tati taie capul. Toate inseamna exact asta la ea. Taie ar putea avea conotatie de verb, foarfeca sau cutit. Mentionez ca noi nu suntem agresivi. :))

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ha ha ha..alina..ce m-am distrat..si totusi, ce "taia" tati?

am scapat cu bine, mai mult imobilizatul copilului a fost mai urat, ca trebuia sa stea nemiscat si deci 3 oameni l-au tinut, iar drita a facut "pac" "pac"...asa e de dulce cum imi tot spune de "dana dootoot", adica doamna doctor ;)

a trecut si asta.
noapte buna.
ps..eu am tot gatit de pe la 9 pana acum, iar maine dimineata pana iesim afara trebuie sa termin mancarea. mancam inainte de somnul de pranz masa principala, ceea ce e f dificil pt mine. si asa, am ajuns sa gatesc pana noaptea.
nu ii mai fac separat. ce mancam noi, aia manca si el. pun un tzar de sare, ca altfel crap. fara prajeli.fara piper.fara vegeta.
maine am in plan si o tarta cu cirese, nu de alta, le-as fi mancat eu, dar nu-s asa de bune, si sper ca prajitura macar sa iasa cumva.

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput