Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 35

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

Eu dupa prima sarcina am ramas cam cu 10 kg in plus pe care nu am mai reusit sa le dau jos, iar acum am pus 13 kg iar dupa ce am nascut am mai ramas cam cu 4-5 kg in plus pe care deocamdata nu am reusit sa le dam jos sa speram caci cu timpul vom reusi






Laura adelin(30.11.2001) david & isak(25.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cata14

Buna fetelor,

am intrat sa va spun doar ca am nascut pe 2/06/09 la Angliss Hospital, Melbourne, Au.
Theodor s-a nascut la 8.59 am, 2.60 kg, 45 cm
Rebecca Maya s-a nascut la 8.57 am, 2.4 kg, 45 cm.

Copiii sunt bine dar mama e cam rupta de oboseala asa ca va reveni curand cu alte detalii si sa citeasca din urma.

Cata

Catalina, mamica dewww.totsites.com/tot/erik" target="_blank">Erik (17.09.06)
ERIK-poze, si alte poze si metamorfoze




Woooow!!! FELICITARI, Cata!!!!
Sa-ti creasca mari si sanatosi puiutii, sa aiba muult noroc in vaiata si sa va aduca numai bucurii!!
Te-asteptam cu pozici si detalii.. cum ai nascut, cum sunt bbeii...

Aveti grija de voi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

Am uitat,sunt nascuti pe 1.06.2009

MAMI de     REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS 1.06.2009


Ei, daa!.. Pai doar ti-am urat detoate atunci, si chiar am zis ca ce fain ca-s nascuti de 1 iunie...

Ce ametita pot fi!..

si va dorim sa scapati cat mai rapid de colici...
Si eu avut de tras cu Miriam cu constipatia, o rezolvam cu termometrul si putina cremita pusa acolo, la fundulet.. Dupa ce am diversificat, am rezolvat-o cu cate-o picatura de ulei de masline extravirgin care, in timp, s-a transformat intr-o lingurita la fiecare castronel. (in plus fata de cel din mancare..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Fetele va citesc zilnic, dar nu prea am timp sa mai scriu... promit ca recuperez de sapt. viitoare... am termina sesiunea, mai am ex auto.



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)



Felicitam studenta pentru incheierea sesiunii!!
Cand ai ex auto? Bafta muultaa!!.. Tinem pumnii!

Ingerasii ce mai fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

Legat de suzete noi suntem inebuniti dupa ele si facem mare scandal cand le pierdem, in schimb fratiorul nostru cel mare nici nu a vrut sa auda de ea , deci sa vedem cum vom scapa de ele cand le v.a veni timpul. Sa vedem daca descurcam itele astea incurcate sa pot pune si eu niste pozici cu bebisii mei!!Pupici la burtici,mamici si bebisi cuminti!!!!




Laurade Adelin(30.11.2001) si David & Isak(25.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland
dalina, deci 4 luni le-ai culcat in acelasi patut? Si eu asa am de gand sa le culc la inceput in acelasi patut dar nu m-am gandit ca asa o perioada lunga.


Da, Moni, de fapt trei luni, pentru ca o luna am stat in spital, dar si acolo tot in acelasi patut au stat.. Da, le-am lasat pana la 4 luni, cand au inceput sa se deplaseze ele mai mult, sa se atinga cu manutele in somn si am considerat atunci ca se deranjeaza, de-aia le-am mutat.. Dar ele au fost tare micute (1.800 si 42 cm, respectiv 2.200 si 44 cm) asa ca de-asta au incaput atat de mult timp amandoua.. Ce-i drept ca si am cautat cel mai lat patut-tarc care axista pe piata.. si le-am tinut de-a latul.

E bine sa stea amandoi/amandoua in patut dupa nastere, eu asa simteam.. ca doar au stat atata timp una lipita de cealalta, in burtica.. Cum sa le despart, asa, deodata?

si, daca-mi permiti, un mic sfat: asculta-ti instinctul intotdeauna! E cel mai sanatos lucru pe care-l poti face pentru tine si pentru puii tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, eu mai am o intrebare.
Ultima data cand am facut eco, la 32 sapt, fetitele erau in grafic cu greutatea, asa cum e si in tabelul www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">acesta . Oare de cand incep sa nu mai puna asa ca si un singur copil in burtica?
Burta creste deci cresc si ele, dar am inteles ca mai incet ca nu mai au loc. Urmatoarea eco o am in luna iulie, daca nu nasc pana atunci.
Am citit de copilasii lui Cata care au avut asa putin la 39 sapt. Pai daca a fi sa nasc acum poate nu sunt nici cat scrie in tabel ca ar avea la 35 sapt implinite.
Nu sunt crizata sunt doar curioasa


35+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Iza, noi le-am culcat de la-nceput singure in patut, amandoua pana pe la 4 luni si apoi fiecare in patutul ei, dar in alta camera, nu cu noi..
Iar cu suzeta, .....
[/quote]

Dalina ....mersi mult pentru sfaturi....sper ca incet-incet sa ne putem lasa....desi, totusi cred ca mai bine suzeta decat degetelul sau mana. Ai mei isi baga chiar toata mana in gurita cand nu au suzeta....si mi se pare mai urat sa-si suga degetelul.... nu am dreptate???? Cu dezobisnuitul...cred ca incercam mai incolo.....
Cu dormitul nu prea am avut probleme pana acum cateva saptamani...de atunci nu adorm pana nu ii legan un pic pana se linistesc...apoi ii pun in patut in asa fel incat sa-si sprijine fruntea si nasucul de pernita (cred ca au nevoie sa simta caldura care o simt in brate) si adorm destul de usor....dar ne mai trezim noatea cand observam ca nu avem suzeta...sau cand e mai cald in camera si au nevoie de ceiut.
Pupici si voua...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa_teo

b izuka eu inainte (pana acum vreo luna) le adormeam in brate cantandu-le,cu sotul...dar acum ziua adorm singure in patut cu muzica...iar seara le pun in pat le dau lapticul si apoi dupa ce termina lapticul le bag suza si le mangai pe frunte cum ziceai si tu si le cand..le place sa le cant la culacre In padurea cu alune.


alexa_teo ma bucur ca mai e cineva care a folosit tactica mea......toate fiind din instinct...asa cum zicea dalina ca e bine sa fii atenta...
Si ai mei adorm mai usor ziua....dar seara ....daca vreau sa adoarma pana devin insuportabili....mai bine ii leganam un pic si apoi avem si noi un pic de "timp".
Fetele tale sunt oricum maricele....abia astept si eu sa pot sa le dau in mana lapticul
Ai doua comori superbe....sa-ti traiasca!!! Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta
Fetelor tare greu este cu colicii,nu as fi crezut,mi-se rupe sufletul cand vad cum se poate chinui un bebelus,fetita s-a constipat rau aseara,a plans de am crezut ca lesina,am incercat si cu termometru si nk,vroia sa faca si nu putea,si cand a facut ,era tare rau de tot.Supozitorul cu glicerina se pune intreg sau se taie pe lung,ca nu stiam cum sa-l folosesc,pana la urma nu i-am mai pus.Eu le dau doar lapte praf,pt ca san nu am mai avut,nu au tras si am pierdut laptele,pacat...


kineta si eu m-am chinuit rau cu baiatul...la mine el a fost cu colici....fetita aproape deloc....si nici constipata n-a fost...pana pe la 3 luni a fost un ingeras....manca si dormea fara probleme...baiatul in schimb....vai si amar...colici...constipatie....urlete...dar pe la 2 luni si un pic a trecut din senin. Eu de pe la 1 luna le dadeam ceai anti colici iar cand erau si constipati il combinam cu ceai de musetel...iar laptele nu il faceam atat de concentrat cum scria reteta....puneam cu un sfert-jumatate de masura mai putin. La mine a functionat .... "incercarea moarte n-are"
Cu constipatia...noi am recurs la supozitoare...atunci nu am avut in casa cu glicerina...i-am pus din cel cu paracetamol o jumatate....si a functionat...s-a si linistit...acum...cu inceperea diversificarii se mai constipa...dar au si ei mai multa putere....chiar nu plang deloc.
Sa sti ca si eu am pierdut laptele ...nu aveam destul...le dadeam si formula dar dupa sase saptamani n-au mai vrut sa suga deloc....le curgea laptele in gura si nu inghiteau...era groaznic...apoi ma mulgeam si amestecam laptele cu formula ....pana cand (avand in vedere ca de muls mai si uitam....nici nu mai aveam atata timp) l-am pierdut cu toate ca asa...din cand in cand....mai ales noaptea mai si sugeau... Asta e...au crescut si altii fara pic de lapte matern...
Sa-ti traiasca si tie bebeii...sa cresteti mari.


Burticute....aveti grija...daca va vine ciclul dupa sase sapt si alaptati...incercati sa mancati usturoi (asa se face pe la noi...cica se schimba mult gustul laptelui).....tarziu am aflat si eu de ce nu acceptau laptele in perioada respectiva....desi aveam cat de cat.


Mergi la inceput