Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 35

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello

Azi am mai adaugat o saptamana. Avem 34 de saptamani. Incet da sigur ajung la termen.

Eu mananc multa sare. De obicei nu mancam atat de multa sare dar acum de cand sunt insarcinata parca nu are mancarea gust asa ca torn sare din belsug. Culmea e ca la analize mi-a iesit ca am un deficit de sare si ca sunt deshidratata in conditile in care beau lejer 3-4 kg de apa pe zi. Nu m-am umflat deloc desi ar fi trebuit sa fiu ca un balonas.
Cred depinde de fiecare organism in parte.

Iuca anul trecut am fost la mare cu nepotica noastra care avea 2 luni si care nu era la prima ei iesire.
A stat in scoica tot drumul.
La mare am inchiriat o umbrela mare cu sezlonguri iar ea a stat cumintica in lanadoul ei. S-a simtit foarte bine bebelusa.

Parintii ei chiar au pimbat-o peste tot dupa ei si e un copil foarte sanatos si sociabil.

Eu as vrea sa merg cu piticii la mare un weekend anul asta pe la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie.. Dar mai intai sa ne vedem sanatosi.

Pupici tuturor



elena +34 Ana Maria & Matei Stefan AMR 4 sapt
Burtica mea la 33 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

petrean tot asa e si scoica care o avem
elenada sa fii cat cat mai linistita si ai sa vezi ca o sa duci sarcina cat mai mult.

Va multumesc mult fetelor pt incurajarile de a pleca in concediu, am sa incep sa caut locuri de plecat in concediu.
Cineva ne-a spus ca e mai indicat la mare sa mergem, pt aerosoli, ca la munte ar fi aerul prea tare pt ei (noi stam in zona de campie). Asa e?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu l-am dus pe Andrei al munte prima data cand avea 5 luni..la 1800 m altitudine..si nu a avut probleme..am stat 2 sapt...dimpotriva a dormit super...si a mancat f bine..ca deja era diversificat

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Salutare fetele,vin si eu cu o intrebare:este indicat sa punem nou nascutul in balansoar,sau trebuie sa mai astept,spatele mi-se pare destul de drept,iar bebelusul pare ca sta destul de confortabil,voi ce parere aveti? VA pup pe toate

MAMI de     REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Izuka..dr sustin ca sarcina gemelara in ultimii ani, nu e datorata doar mostenirii genetice...si ci atator mutatii la orice nivel care au aparut. Si Nostradamus a prezis ca va veni o vreme cand se vor naste foarte mult gemeni, tripleti...
Cu suzeta..ti-e frica ca dc ii obisnuiesti nu-i vei mai putea dezobisnui?
AI mei sunt prieteni f buni cu suzeta..si..sincer..sa traiasca cine-a inventat-o..ca doamne bine-mi prinde. Eu am crescut un copil super agitat si miorlait fara suzeta..si stiu cat ma rugam uneori sa vrea si el sa tine suzeta..sa am liniste. Ai mei adorm uneori cu ea..uneori..asa ...aiurea..singuri. Catalin si-a facut un obicei...se uita la spoturi..rade la ele cateva minute...si cand sting becul..nu apuc sa numar pana la 10..si doarme dus
Vladut..in schimb..e mai pretentios...el tb sa tot "molfaie"suzeta pana adoarme..altfel..urla...jale mare

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE



Stiu si eu ca sarcina gemelara nu e datorata numai mostenirii genetice dar mi s-a parut ciudat faptul ca inca nu am 30 de ani, nu am luat niciodata anticonceptionale....si totusi...
Referitor la suzete...nu sunt nemultumita Doamne fer' ...amandoi sunt prieteni ff buni cu suzeta...si eu zic sa traiasca cine a inventat-o....doar ca eram si eu curioasa daca se poate si altfel.
Ai mei chiar nu adorm deloc fara suzeta iar Hanna si cand e mai nervoasa...se linisteste destul de repede cu ea. Probleme am la Hunor ...el nu o tine singur...caut tot felul de trucuri ca sa o sprijin de ceva ca sa nu-i cada din gura....ca urlaaaaaa de toata frumusetea daca ii cade...asa ca nici fara ea nu merge. Ai mei se obisnuisera inca din spital cu suzeta....bine suzeta data de asistente ca altele nu mi-a dat voie sa le dau.
De adormit....adorm singuri sau ii duci la culcare doar cand ii vezi ca adorm...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

B IZUKA, la alte intrebari nu sunt in masura sa-ti raspund, dar in ceea ce priveste sarcina mea gemelara, nici eu nu-mi pot explica de unde a aparut, pentru ca nu am facut tratamente in acest sens niciodata si nici mostenire genetica nu exista in familiile noastre, a mea si a sotului. Eu am fost socata aprox.o luna, nu mai stiam de mine si eram cam speriata..cand am aflat. La ginecolog, cand ne-a dat vestea, nu am mai stiut sa spun nici cati ani am!
Acum sunt insa fericita ca totul este O.K., m-am obisnuit cu fetitele mele si de abia astept sa le vad, cu toate noptile nedormite ce urmeaza! Din cate am inteles, in privinta sarcinilor gemelare ar fi un factor important si varsta (peste 30 ani); unii spun ca si utilizarea indelungata a anticonceptionalelor ar mai fi un motiv. Nu stiu ce sa cred, dar o asa minune este binevenita! Sotul meu mi-a spus la inceputul sarcinii ceva f.frumos, si anume ca daca Dumnezeu ne-a dat aceasta minune, 2 copii odata, inseamna ca stie ca o putem duce cu bine la capat.


Karina 25+ cu Eva Maria Sofia Andreea


si maine e o zi


Si eu am fost socata la aflarea vestii...si sotul la fel....si nu doar o luna....nici acum nu ne vine sa credem... Si noi ne-am bucurat f mult....mai ales cand am aflat ca sunt fata si baiat...
Dar socul meu a fost cu atat mai mare cu cat de mica eu tot ziceam ca voi avea gemeni si mi-am dorit dintotdeauna desi mi se parea imposibil....la nunta noastra a plouat cu galeata si ni s-a spus ca o sa avem belsug....pentru inceput chiar s-a indeplinit. Si alta chestie...fiind sora mai mare a unui frate care a facut diabet la 17 ani....toata grija parintilor mi s-a parut ca este indreptata spre el si i-am si reprosat mamei (D-ne iarta-ma) ca decat sa am doi si sa fac diferenta intre ei (ca tu esti mai mare....tu sa taci...etc) mai bine unul si gata....Poate si din cauza asta a vrut Doamne Doamne altfel...La fel am zis si eu ca daca D-zeu ne-a dat doi deodata...sigur ne vede in stare sa biruim

iuca...noi folosim scoici inca de la 2 luni si nu am patit nimic. Nici ale noastre nu sunt orizontale...au curele dau stau foarte comod in ele...si de fapt pe ele scrie ca se recomanda de la 0 luni...

mamici care plecati cu bebeii la mare sau la munte....va felicit...eu nu mi-am facut curaj anul asta...la anu' sigur vom merge....la mare sau la Felix....ca de munte avem parte si acasa..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

elenada...iti tin si eu pumnii sa duci sarcina cat mai aproape de termen!!!!
Eu am zis ca daca implinesc 35 de sapt sunt fericita...mi-au facut cezariana la 38 de sapt...poate mai rezistau dar eram de o saptamana si jumatate in spital (am trebaluit un pic de ziua mea si fetita a zis ca "ea nu mai sta la caldurica")....pana la urma desi la controlul de dimineata dr-a a zis ca nu s-a mai deschis colul...eu toata ziua am simtit ca-mi curge ceva... la 20:30 am sunat-o ....cand m-a controlat....surpriza...dilatatie de 3 degete....
Totusi cred ca o sa-mi para rau ca nu am nascut normal....dar poate..cine stie...asa a fost sa fie...asa de repede se uita toata suferinta de dupa cezariana...mai bine zis saptamana pana ce-ti scot firele. Eu poate nici atunci n-as fi avut mari probleme daca nu raceam.... e groaznic sa tusesti in perioada aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b_izuka

Am si eu cateva intrebari....mamici cu gemenei mai mari....voi cum faceti seara la culcare? Ii leganati....aveti un ritual anume?


Iza, noi le-am culcat de la-nceput singure in patut, amandoua pana pe la 4 luni si apoi fiecare in patutul ei, dar in alta camera, nu cu noi.. Pana pe la 1 an si jumatate stateam amandoi, si eu si sotul cu ele pana adormeau si le mangaiam pe spate, pe caput.. (patuturile nu sunt unul langa altul, ci pe peretii opusi ai camerei). Poi, catre doi anisori, stateam doar pe canapea, in camera lor si vorbeam un pic cu ele, in soapta, apoi faceam "shh-shh..." cat mai incet si cat mai rar, pana adormeau.. De pe la doi ani jumate nu am mai stat, le punem inpatuturi, stingem lumina si.. "Noapte buna!"
Dar s-a mai intamplat ca, de cateva ori, mai ales cand sunt maraite, sa stau cu ele pana adorm. Uite, chiar in perioada asta, de vreo doua seri (de cand am "aruncat" suzetele! ) Anita imi cere s-o tin in brate pana adoarme... Iar eu mor de drag, c-asa de mult am visat sa-mi adorm si eu pruncul in brate, cand nu le-aveam.. dar cum au fost doua, mi-era cam imposibil si, in plus, nici nu am vrut sa le-nvat asa, prea dependente de asta..

Iar cu suzeta, ti-am zis: abia acum doua zile am scapat de ea (nu o mai tineau decat la somnic de vreun an). M-am suparat pe ele intr-o dupa-amiaza c-au facut numai trasnai si, cand le-am pus la culcare, le-am luat suzetele, nervoasa, si am zis: "gata! Aveti aproape trei anisori si voi dorminti cu suzeta?! Gata!!" Si le-am spus ca le-am aruncat la gunoi.. Mi-a mai cerut-o Anita (ea era mai "dependenta") de vreo doua ori, ba chiar a plans, dar n-am cedat, i-am zis ca am aruncat-o la gunoi atunci si gata, nu mai e..

Dar, iti zic: cu cat o lungesti mai mult, cu-atat mai greu e..
Uite, de exemplu, o vecina a carei fetita e mai mica cu aproape un an decat ale mele a facut altfel: eram in fata blocului si a venit cu fetita-n brate si fetita avea suzeta in gurita. Zic eu: "Ce-i cu asta? Da-o jos, ca acuma esti fetita mare, nu mai esti bebelus.." Si i-am scos-o din gurita si am pus-o la spate. Ea a ramas "muta", cu ochisorii la mine ca-mi parea si rau de ea, dar intre timp maica-sa mi-a luat-o fara sa vada micuta si a ascuns-o. Cand a-nceput fetita sa se mataie, i-a zis: Uite, n-o mai are! N-are nimic in mana! (si m-a pus sa-i arat mainile). A aruncat-o-n canal!" (Pentru ca stateam de vorba chiar langa un canal.
De-atunci, chiar daca a plans fetita, mi-a povestit ca n-a cedat si.. gata! Stiu ca i-a dat ceva lingurita de plastic si se mai juca micuta cu ea-n gurita pana adormea, iar pe urma i-o lua maica-sa.
Vreau sa va spun ca fetita s-a uitat urat la mine o luna dupa asta, cu toate ca era o zambareata tot timpul si eu nu mai pot de dragul ei.. Ca i-am spus si maica-sii: bine ca m-a gasit pe mine sa fiu "baba cloanta"!!

Na, cam asta e..
Pupici dulci gemeneilor dragi! Sa creasca mari si frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

Salutare fetele,vin si eu cu o intrebare:este indicat sa punem nou nascutul in balansoar,sau trebuie sa mai astept,spatele mi-se pare destul de drept,iar bebelusul pare ca sta destul de confortabil,voi ce parere aveti? VA pup pe toate

MAMI de     REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS


Kineta, eu zic ca e ok.. Dar, personal, eu nu i-as obisnui in el.. ca sa nu stea doar pe spate. Eu le-am tinut pe-ale mele in patut, pe saltea tare- adica placa aia de lemn a patutului si o patusica subtire peste ea, plus cearsaful (asa a zis pediatrul) si le-ntorceam ca pe placintele cand pe-o parte, cand pe alta (pentru forma caputului), cu prosoape rulate la spate, sa le fie "sprijin".. Le mai lasam si pe spate cateodata, dar mai rar..

A! Si, te rog, pune si tu la semnatura, in paraneza, data lor de nastere, sa stim exact cand "calculam" una-alta..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Buna fetelor,

am intrat sa va spun doar ca am nascut pe 2/06/09 la Angliss Hospital, Melbourne, Au.
Theodor s-a nascut la 8.59 am, 2.60 kg, 45 cm
Rebecca Maya s-a nascut la 8.57 am, 2.4 kg, 45 cm.

Copiii sunt bine dar mama e cam rupta de oboseala asa ca va reveni curand cu alte detalii si sa citeasca din urma.

Cata

Mergi la inceput