Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 35

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Am si eu cateva intrebari....mamici cu gemenei mai mari....voi cum faceti seara la culcare? Ii leganati....aveti un ritual anume? Ai mei au inceput sa ceara leganatul si cantatul...nu ca m-as plange...chiar ma bucur ....asa stiu sigur ca adorm si nu am probleme...dar poate mai aflu idei. La inceput ii mangaiam pe frunte cu un deget si vreau sa va spun ca Hanna a mea a invatat tactica si cand nu e prea iritata se adoarme singura...mangaindu-se pe frunte cu manuta. Eeee....dar a vazut ca lui Hunor ii cant si il tin in brate....si de atunci cere si ea...si cu ce ochi.....numai ca nu-ti vine sa plangi.


A doua intrebare ar fi daca e cineva care nu i-a obisnuit deloc cu suzeta sau a reusit sa-i dezobisnuiasca....

iar a treia...daca ati avut careva din voi sarcina gemelara fara mostenire genetica sau inteventie?! La mine asa s-a intamplat si nu mi-am putut explica ...cum anume a fost posibil...poate aveti voi idei....explicatii
Pupici!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Fetelor, pe mine ma intereseaza greutatea din cauza problemelor care pot sa apara, cu prima sarcina am avut probleme, mi s-au umflat tare picioarele si mi-a crescut tensiunea. De dat jos dupa nu ma sperii ca se rezolva, dar pana atunci sa nu avem probleme.

21+ si Sergiu 28.04.2002

http://bd.lilypie.com/H3bYp2.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=speranta&year=2009&month=11&day=1&babycount=2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Izuka..dr sustin ca sarcina gemelara in ultimii ani, nu e datorata doar mostenirii genetice...si ci atator mutatii la orice nivel care au aparut. Si Nostradamus a prezis ca va veni o vreme cand se vor naste foarte mult gemeni, tripleti...
Cu suzeta..ti-e frica ca dc ii obisnuiesti nu-i vei mai putea dezobisnui?
AI mei sunt prieteni f buni cu suzeta..si..sincer..sa traiasca cine-a inventat-o..ca doamne bine-mi prinde. Eu am crescut un copil super agitat si miorlait fara suzeta..si stiu cat ma rugam uneori sa vrea si el sa tine suzeta..sa am liniste. Ai mei adorm uneori cu ea..uneori..asa ...aiurea..singuri. Catalin si-a facut un obicei...se uita la spoturi..rade la ele cateva minute...si cand sting becul..nu apuc sa numar pana la 10..si doarme dus
Vladut..in schimb..e mai pretentios...el tb sa tot "molfaie"suzeta pana adoarme..altfel..urla...jale mare

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Petrean, ce dragutitrebuie sa fie. Cred ca te topesti cand vezi ca rade la spoturi
Speranta, eu am picioarele umflate (laba piciorului si glezna). Cateodata ma si dor. Si nu cred ca asta conteaza de nr. de kg depuse. Am observat ca mi se umfla picioarele cand e cald afara. Cum se face racoare cum imi e mai bine. Probabil daca as fi avut sarcina intr-un anotimp racoros nu as fi avut picioarele umflate.

34+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Uitati cum se uita " target="_blank">bebeii mei la Tv...cum adoarme Catalinla tv...dupa ce s-a uitat pictisitla o emisiune...
ieri am vb cu cineva de la directia de AS si ziceau ca e posibil ca sapt asta sa se afle normele de aplicare ale OU

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Moniland mie dr mi-a spus sa nu mananc sare deloc, ca sa nu ma umflu, asa am facut si tot m-am umflat putin. Dar cel mai tare mi s-au umflat picioarele dupa ce am nascut. Eu cred ca de la alaptatul pe scaun din spital.
Eu sunt singura cu ei acasa si nu-i pot alapta pe amandoi odata. Pot spune ca ma descurc. Soacra si cu mama vin in vizita cam o data pe sapt si stau cam 2-3 ore (sau chiar la 2 sapt)
In burta simteam mai mult baiatul, fetita era mai in interior. Acum fetita e mai naravasa decat baietelul. Duduie patutul cand da din picioruse

Am si eu cateva intrebari:
- cand putem pleca in concediu?
- unde e mai indicat la munte sau la mare?
- cand ii putem pune in scoici (de masina)?
- cand ii putem pune in port-bebe?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Iuca, eu i-am pus ins coica prima data cand am mers prima luna la cantarit....iar in protbebe stiu ca mi-a spus dr la Andrei ca e ok dupa 3 luni..pe gemeni inca nu a fost cazul sa-i ducem in prot bebe

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

B IZUKA, la alte intrebari nu sunt in masura sa-ti raspund, dar in ceea ce priveste sarcina mea gemelara, nici eu nu-mi pot explica de unde a aparut, pentru ca nu am facut tratamente in acest sens niciodata si nici mostenire genetica nu exista in familiile noastre, a mea si a sotului. Eu am fost socata aprox.o luna, nu mai stiam de mine si eram cam speriata..cand am aflat. La ginecolog, cand ne-a dat vestea, nu am mai stiut sa spun nici cati ani am!
Acum sunt insa fericita ca totul este O.K., m-am obisnuit cu fetitele mele si de abia astept sa le vad, cu toate noptile nedormite ce urmeaza! Din cate am inteles, in privinta sarcinilor gemelare ar fi un factor important si varsta (peste 30 ani); unii spun ca si utilizarea indelungata a anticonceptionalelor ar mai fi un motiv. Nu stiu ce sa cred, dar o asa minune este binevenita! Sotul meu mi-a spus la inceputul sarcinii ceva f.frumos, si anume ca daca Dumnezeu ne-a dat aceasta minune, 2 copii odata, inseamna ca stie ca o putem duce cu bine la capat.

Fetelor, Elenada si Moniland, va tin pumnii si ma gandesc la voi si la bebelusii vostrii, sa fiti bine!

Karina 25+ cu Eva Maria Sofia Andreea


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

petrean scoica care o avem noi nu e orizontala. E ca si cum ar sta in fundulet (am primit-o) si are niste curele de siguranta.
Am vrea sa mai luam una sa plecam si noi in concediu.
Iar port-bebele in concediu mi se pare mult mai practic decat sa caram caruciorul cu noi.
Noi ne gandeam sa plecam prin septembrie cand ar avea copii 4 luni si jumatate sau 5 luni.


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

am pus azi niste poze..la un mesaj precedent..si vezi cum sunt scoicile mele..bineinteles ca la o luna i-am pus strict cat mergeam pana la dr cu masina si inapoi..si le puneam o paturica ddedesupt..sa fie oarecum la orizontala
si noi vrem in concediu..insa inca nu am agsit o oferta sa ne convina..ori la Felix..ori la munte...inca mai cautam...

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput