Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 35

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

b_izuka, bine ai venit!

moniland, clar e mult mai usor daca ii hranesti in acelasi timp si, pe cat posibil, daca ii si adormi in acelasi timp - desi aici poate sa nu-ti iasa mereu.
la mine nu s-a verificat teoria 'cum sunt in burta, asa sunt si afara'. Afara, Edi e 'nazdravanul' si Robi 'linistitul' (Olteanul si Ardeleanul, cum vreti sa le ziceti), in burta era invers + Edi nu se putea misca mai deloc, era inghesuit rau, de asta si capul asimetric la inceput, si torticolisul, era prins in burta mereu cu capul in partea dreapta, si probemele de la picioare... dar un lucru e cert: cele doua fetite vor fi diferite.

elenada !!! cel putin pana in sapt 36 sa ajungi!!!

alexa_teo, nu stiu care e denumirea medicala, dar isi tineau piciorusele in interior. acum e ok, deja pasesc sustinuti si calca frumos si corect, desi cateodata cand nu se sprijina pe picior, cand stau in fund, mai intorc piciorusele in interior. Edi mai des...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anco

buna fetelor
si eu ma bucur ca si kiki cri de sfaturile voastre de mamici experimentate de gemeni.
incep sa ma simt asa cam inconstienta. nu stiu ce sa pregatesc pentru bagajul de spital, nu stiu ce hainute pentru gemeni, mi-e groaza de statul in spital in caz ca sunt prematuri...
offff doamne, e tare debusolanta perioada asta...pe de o parte stiu ca inca ma pot bucura de liniste, cu atat mai mult cu cat si eu ca si dalina sunt in vacanta, dar pe de alta parte imi doresc sa treaca odata.
si voi v-ati simtit la fel?



27+cu

anco


eu am fost cam senina din punctul asta de vedere, mai ales ca am respectat superstitia sotului si n-am cumparat nimic nimic inainte sa nasc. un singur 'puseu' am avut: sa-mi ia sotul canapea extensibila in dormitorul copiiilor. m-a apucat cu 3 zile inainte sa nasc, nestiind ca voi naste cu o luna mai devreme. si atata l-am batut la cap, pana cand a cumparat-o, si bine am facut, ca i-ar fi fost f greu dupa si am nascut oarecum pe nepusa masa....

la mine stresul a venit dupa ce am nascut, ca stiam ca nu e nimic cumparat... l-am trimis pe sot cu listele-n dinti + nasa + nasul si au rezolvat tot pana cand am iesit din spital.

incearca sa nu te mai stresezi, nu rezolvi nimic, toate se vor aseza frumos dupa ce vei naste. nu-ti bate capul cu haine, ia doar putine cat sa ai sa ii scoti din spital si o zi-doua acasa, vei primi probabil f multe de la rude&prieteni...
si nu e neaparata nevoie sa nasti prematur sau, chiar si daca se intampla, sa stai in spital. noi am stat 3 zile, strictul necesar ptr o cezariana si am nascut la 35s.

succes!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
moniland, clar e mult mai usor daca ii hranesti in acelasi timp si, pe cat posibil, daca ii si adormi in acelasi timp - desi aici poate sa nu-ti iasa mereu.
la mine nu s-a verificat teoria 'cum sunt in burta, asa sunt si afara'. Afara, Edi e 'nazdravanul' si Robi 'linistitul' (Olteanul si Ardeleanul, cum vreti sa le ziceti), in burta era invers + Edi nu se putea misca mai deloc, era inghesuit rau, de asta si capul asimetric la inceput, si torticolisul, era prins in burta mereu cu capul in partea dreapta, si probemele de la picioare... dar un lucru e cert: cele doua fetite vor fi diferite.



Multumesc Luminita

Si dr. mi-a spus de la inceput ca nu sunt gemene, sunt doua surori care dupa ce au stat in acelasi timp in burtica si se nasc deodata vor avea personalitati diferite. Si de atunci in mintea mea sunt doua persoane si inca de pe acum le "tratez" ca atare. Nici macar nu le spun gemene, ci mai degraba fetitele mele: Laura si Irina.

34+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Anco nu cred ca e cazul sa te gandesti ca vei naste prematur. Sunt sarcini gemelare duse cu succes si aproape de 40 de saptamani.
Desi la mine doctorii mei se asteapta de aproape doua saptamani sa nasc dat fiind ca am colul sters eu tot nu cred ca voi naste asa prematur. Pana acum se pare ca am eu dreptate nu ei. Ramane de vazut ce castiga desi am eu un feeling ca eu voi castiga.
Bucurate de sarcina ta si fii pozitiva.

Luminita ce bine ar fi sa nu fie nici piticii mei afara cum sunt in burtica desi daca ei sunt foarte activi in burtica asta nu indeamna ca afara vor fi plangaciosi si mofturosi. Pana la urma activitatea lor e semn de sanatate si poate afara vor fi niste mancaciosi care vor papa si vor dormi. Eu sper.

pupici

elena +33 Ana Maria & Matei Stefan AMR 5 sapt
Burtica mea la 28 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

b_izuka bine ai venit ..sa-ti traisca bebe...
noi ieri am fost la curte la soacra mea si a scos piscina la fete s-au balacit parca erau ratze...in piscina fiind ele doau si matusica lor de doar 5 ani...a fost minunat..am pus pozici pe photobucket.

la burticutele noastre le spunem sa stea cumintele,sa ajunga aproape de termen.
si la noi a fost la fel...ziua cea din stanga era cumintik..ea fiind alexa..a iesit prima...iar cea din dreapta era zaleee...si asa a fost si afara...dar nu pentru mult timp,caci acum mai rea e alexa decat teo:)))adica mai alintata si mai neascultatoare.
va pupam bebeicii si burticile.

saptamana asta avem si noi nevoie de susutinerea voastra aici "http://www.ziarulactualitatea.ro/copii.html" va rugam frumos!


In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Bine v-am gasit,mamicilor (prezente si viitoare),

A trecut ceva vreme de cand nu am mai scris, insa am citit tot. Ati fost f.harnicute la cap.asta!
Am observat ca si piticele mele sunt destul de sportive, mai ales una dintre ele, care e mai nabadaioasa si misca mai puternic si mai des, cealalta e mai delicata. Si eu m-am tot gandit cum sa fac cu alaptatul simultan, sper sa reusesc sa procedez asa. Poate le voi pacali si cu somnul...
Am inceput sa am dureri de spate care ma supara destul de tare, nu mai dorm chiar asa de bine, (am si carcei la picioare)si de abia astept sa pot sta acasa, sa ma odihnesc mai mult. Sper sa pot intra mai des atunci pe forum, ca acum ajung f.obosita acasa de la servici si nu mai sunt buna de nimic. Oricum sunt f. folositoare sfaturile de aici.Aveti grija de voi burticilor, sa tineti puii cat mai mult la caldurica, iar mamicilor si piticilor pupici si sa fiti sanatosi!

Karina 25+ cu Eva Maria Sofia Andreea


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

luminita asa e si la teo..tine piciorul in interior si cand sta in fund...cum ai remediat problema?


saptamana asta avem si noi nevoie de susutinerea voastra aici "http://www.ziarulactualitatea.ro/copii.html" va rugam frumos!


In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

LA MULTI ANI (pentru ieri )
RARES, ANDREI SI INGRID !!!

Oanna, sa-ti creasca mari ingerasii, sa aiba numai bucurii si mult nosoc in viata!! Iar pentru mamica, un buchet mare de pentru asa minuni!


Treci si pe aici sa ne povestesti cum a fost si sa ne arati pozute!

Incet-incet ne pregatim si noi, am fost deja si am dat avansul la un loc de joaca, pentru ca in anii precedenti am aniversat ziua lor acasa si am fost claie peste gramada.. plus ca era si foaaarte cald!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Bun venit noilor burtici si mamici!

Eu am fost cam ocupata zilele astea, am gatit ca nebuna o suta de feluri de mancaruri si, in plus, am avut si o groaza de visine de curatat, am pus la congi, pentru prajituri si sos, am pus compot.. A mai venit si sora-mea ieri pe la noi cu ai ei si-au plecat aseara la 10, dupa ce i-am bagat in cada pe toti trei ai mari (pe Ingrid nu a fost nevoie, ca nu s-a murdarit ca ceilalti) care s-au facut ca purceii, desculti prin nisip, pe-afara... . De cateva zile nu le mai dau sosetute in sandale, ca a fost foarte cald si, cand le intra nisip, ma pun sa le descalt si sa le scutur si.. gata cu-ncaltatul! Vor numai desculte!... Va-nchipuiti ca, la usa, le iau in brate si "dau" cu ele direct in cada!!

Anita si aseara a facut un 38, dar m-am uitat si ieri si azi in gatut si nu are nimic, poate putin rosu, asa ca ii dau cu Bioparox cateva zile.. Nu vreau sa o duc la dr, ca nu-i curge nasul, nu tuseste.. iar dr iar mi le indoapa cu antibiotic! Poate ca unele mamici ma pot acuza, dar m-am saturat sa le umflu cu antibiotic la fiecare vizita la dr... Asa ca, daca nu e nimic grav si nu au alte semne de boala, le "doftoricesc" eu acaasa, cu Nurofen si Bioparox... Miriam nu mai are absolut nimic (stiti ca a facut si ea intr-o seara febra); i-am dat patru zile Nurofen dimineata si seara...

In rest, totul e ok.. s-a cam racit azi pe la noi, abia sunt 20 grade... Va pupicim, duminica placuta-n continuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

A! si pentru mamicile care-si pun intrebari in legatura cu personalitatea bbilor.. la noi a fost tot alternativ: o perioada era una mai rauta si cealalta mai cumintica.. si invers!
Partea frumoasa acum e ca, atunci cand una e rea si o cert, cealalta devine atat de linistita si de cuminte.. si imi cauta privirea sa vada daca spun de ea ce cuminte e.. iar daca nu spun, cumva, vine la mine, ma ia de mana sau mi se urca-n brate si zice:"Eu sunt cuminteee...". Si-atunci eu zic:"Da, tu esti cuminte, si ... e cuminte, doar ca o supara pe mama putin.."
Si nu de putine ori mis-a intamplat ca cea care fusese cuminte, la cateva minute sa faca vreo trasnaie sau sa tipe din vreun motiv si iar da-i si ceart-o.. Atunci vine cealalta, care fusese rauta mai devreme si-mi zice: "Eu sunt cumiinte..."
Asa ca.. nici vorba de plictiseala!!

Mergi la inceput