Carti pentru suflet

Carti pentru suflet | Autor: ionella3003

Link direct la acest mesaj

Dragii mei... am descoperit de ceva timp cartile scrise de Parintele Cleopa, sunt absolut inaltatoare! Am ajuns cu cititul la volumul 9 si de-abia astept sa le parcurg pe toate (sunt, in total, 16 volume)

Oricum nu le pot citi in orice moment, trebuie sa am o anumita stare... e grozav insa, dupa o zi grea, sa te refugiezi in minunatele povete, scrise cu atata maiestrie...

Vi le recomand cu drag





Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ionella, si eu am citit, dar abia 2 si jumatate si nu in ordine f frumoase intr-adevar

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Ica, oricum acestea nu sunt carti de citit in "viteza"... Si eu le mai las, citesc altceva si apoi revin la ele, in functie de dispozitia sufleteasca...

Daca mai puteti recomanda si alte carti de acest gen, va rugam sa ne spuneti.



Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

cartile parintelui clepa sunt foarte usor de inteles de cititori si sunt foarte cautate la magazinele bisericesti. va recomand cu caldura sa citit pelerinul rus. pe mine m-a impresionat f tare nevointa unui om in a se deprinde cu rugaciune.

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

mai recomand orice carte scrisa de danion vasile.e pe intelesul omului din ziua de azi, cu problemele tinereului, cu subiecte de actualitate in lumea crestina.

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

mulumesc frumos oanka

eu as vrea sa va mai recomand interviurile luate de Sorin Dumitrescu parintelui Staniloaie si altor sfinti parinti - nu stiu daca sunt adunate in vreo carte - eu le-am ascultat pe net - sunt extrem de interesante prin faptul ca Sorin D adreseaza de multe ori intrebari directe, incomode, si este minunat sa vezi cu cata smerenie si intelepciune le trateaza sfintii parinti...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

o carte care mie imi place foarte mult: "Veniti de luati bucurie. O sinteza a gandirii Parintelui Teofil in 1270 de capete"





Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanka80

mai recomand orice carte scrisa de danion vasile.e pe intelesul omului din ziua de azi, cu problemele tinereului, cu subiecte de actualitate in lumea crestina.

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon


Oanka, multumesc pentru recomandare - am inceput sa citesc Jurnalul convertirii de Danion Vasile si nu o mai pot lasa din mana - momentan citesc 3 carti deodata

Va invit in weekend la Bookfest (17-21 Iunie) la Romexpo, de-abia astept sa mai fac ceva achizitii - de acolo mi-am luat anul trecut colectia de carti a Parintelui Cleopa - la preturi excelente.

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Buna fetele

Si eu recomand cartile lui Danion Vasile si ale PR Celopa Ilie .

Danion Vasile este un mare teolog pe care al trebuie sa-l ascultam pe cat se poate de mult , explica pe intelsul tuturor si mai ales dezabate probleme religioase de-ale tinerilor din ziua de azi .Am asistat la multe conferinte de-ale dansului ,e un om de o valoare foarte mare .

Acum citesc o carte foarte frumoasa scrisa de Savatie Bastovoi : " Intre Freud si Hrisots "

va doresc spor la citit



danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Dany, sunt tare curioasa sa mai citesc carti ale lui Danion - mi-a trezit noste sentimente tare controversate Jurnalul Convertirii. Acum caut cartea "Cum sa ne crestem copiii" de acelasi auto, sunt curiasa cum expune acest subiect...

Cred c-ar fi bine sa spunem cateva cuvinte despre subiectul cartilor despre care vorbim, ar fi mai usor de inteles despre ce este vorba. In cartea mentionata, Jurnalul Convertirii, Danion V povesteste despre convertirea de la Yoga la Crestinism. Este extrem de interesant modul in care exprima zbuciumul prin care trece, uneori e chiar ... "palpabil". E o carte scrisa in perioada liceului, se simte inflacararea varstei, e o carte care merita citita, zic eu. Pe mine m-a motivat sa imi gasesc duhovnic si... cred ca mi-am gasit:) Sa vedem ce surprize frumoase ne mai rezerva D-zeu

Va doresc o seara plina de liniste si pace

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ionela, da-mi pe PM adresa ta de mail si iti trimit "Cum sa ne crestem copiii".

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput