Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(99)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui yioanna_s

mamicutelor,Ioana,Philip,ramonaiani,etc........ati purtat burtiera sau centura post-natala dupa nastere?


NU. Imediat dupa ce-am nascut am dormit pe burta - pana mi-a venit laptele si durerile de sani nu ma mai lasau sa dorm pe burta. In spital ne-a vizitat o fizioterapeuta si ne-a dat niste hartii xeroxate cu exercitii fizice care trebuiesc facute ca sa revina uterul si restul organelor in pozitia initiala. Aici e platita de casa de asigurari un curs de gimnastica astfel incat sa te refaci dupa nastere - l-am facut si pe-ala, as aca n-am mai avut nevoie de centura ca sa se retraga burta ...

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta
Ramonaiani,foarte buna explicatia.Mai sta bebe pana duminica?


se pare ca rezistam. Ma cam doare burta, dar incerc sa stau calma. Cum zicea si tata azi la telefon: azi a trecut deja, maine e vineri, sambata sta sotul acasa si duminica venim . Multam .

Ela dar de ce nu mananci fructe? Ai mancat si ai vazut tu ca provoaca chestii nasoale lui bebe? Incepe si tu cu cate un soi de fructe pt vreo 2-3 zile (asa, ca la diversificare ) - vezi daca bebe plange de dureri de burta, apoi treci la urmatoarea fructa si tot asa .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Avem si noi un anunt frumos:
Azi, 11.06.09, ora 1,38 s-a nascut Ada Ruxandra, nastere fara epidurala, travaliu in mare parte in apa, insa din pacate la final am avut vacum. Nota a fost 9 din cauza vacumului.
Sunt f bine, bebelina e bucalata, are plete si e super fomista, din pacate deocamdata am doar colostru.
Tinand cont ca am miopie f mare sunt f bucuroasa ca am putut naste normal, chiar daca la final a fost vacum.
Fetelor, mie inca nu imi sa cred ce s-a intamplat, sunt f bucuroasa si indragostita :)

39+ saptamani cu Ada Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Ganesha te inteleg perfect. Insa cei din jurul nostru nu-si dau seama cum ne simtim noi, sau cat de greu ne este. Si sotul meu se trezeste cate-odata sa ma trimita sa ii aduc nu stiu ce. Si-i raspund f ironic cum ca "stai nitel, ca acuma sar din pat ".
Trebuei sa intelegi ca nu in toate tarile sunt regulile din RO - iti fae inducere la cerere sau te baga in cezariana ca sa scape repede de tine. In general se asteapta un semnal de la bebe cum ca vrea el afara, apoi trece dr la actiune. Pupicei si mai rezista nitel.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Kiralina, felicitari, ma bucur mult de tot ca ai reusit asa cum ti-ai dorit, mereu te-am admirat ca ai luptat sa nasti natural. Vacuum-ul nu inseamna nimic pe langa cezariana, n-ai nici o grija. Vezi, stiau ei ceva cand pregateau ieri cada .

Carla, s.39 Larisa si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yioanna_s spune:


raluca,kiralina.....Felicitari refacere rapida
Alexia,Ada....Bun venit pe lume sa fiti sanatoase i necolicose


Yioanna 39+ Stefania Alexandra

http://bd.lilypie.com/EMiQp2.png
http://picasaweb.google.com/yioanna

AMR 5 zile pana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1608 spune:

Raluca_Ioana, Kiralina, FELICITARI, refacere rapida. Alexia si Ada, bine ati venit, sa fiti sanatoase si cuminti.

37+ Maria Alexandra


http://picasaweb.google.com/AndreeaBizadea/PozeDiverse#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Kiralina... felicitari sa-ti traiasca bebelina
Ramonaiani...merci mult, tu intotdeauna stii sa spui cate o vb buna la toata lumea.Faza este ca astazi m-a enervat la culmea maicamea care a bocit toata ziua ca nu o tratez cum se cuvine. Nu stiu ce mi-a trebuit sa o chem la mine...
Legat de sistemul medical, asa este, e f diferit de Romania aici te lasa sa astepti pana in panzele albe.
Tare nu a-si vrea sa ajung la cezariana, mi-as dori tare mult sa nasc natural dar la cum se prezinta lucrurile acum nu prea am sanse.


40+ Stefan Amir
http://picasaweb.google.com/ganesha977/EuSiAmir#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ganesha
Faza este ca astazi m-a enervat la culmea maicamea care a bocit toata ziua ca nu o tratez cum se cuvine. Nu stiu ce mi-a trebuit sa o chem la mine...


Eu de-aia le-am luat alor mei doar bilete de venire . Cand vad ca o iau pe aratura, ii trimit acasa (uneori astia batranii sunt mai rau decat copiii astia mici!). Ai incercat sa vorbesti cu ea, sa ii explici cum te simti tu, ca a venit acolo ca sa te ajute pe tine, nu sa te indispuna si mai rau?
Cat despre nastere - nu-ti pierde speranta ca o sa fie naturala. Spune-i dr ce doresti, si ai incredere in el ca va incerca s iti respecte dorinta. Chiar si cu inducere (doare ca naiba, dar de-aia exista anestezie epidurala!) - se poate sa nasti natural si nu sa fii taiata.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07) ... www.flickr.com/photos/21231089@N02/3494955449/" target="_blank">(re)Amintiri de la primul bb
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Kiralina, Ramona.P, Raluca_Ioana, CristinaMaria, felicitari mamicilor! Bun veni puiutilor!

ganesha, te inteleg atat de bine! Si eu tocmai am trecut de DPN (sa nu uit sa-mi schimb semnatura) ... niciun semn ca s-ar apropia nasterea. Si eu sunt iritabila si nerbadatoare ... in plus, mai trebuie sa lucrez la un proiect intre timp . Luni am programare la doctor sa vedem daca mai apar schimbari. Intre timp le incerc pe toate : plimbari, sex, ceai, stimularea sanilor . Hai ca nastem si noi curand!

Irina, 39+ cu

Mergi la inceput