Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(99)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buna dimineataaaa!!!!

Alinutza si Ramona, nasteri usoare!

Andreea, noi nu avem succes cu suzeta, cu toate ca de data asta am fi vrut sa o introducem. La Rebeca nu am folosit-o. Sara nu o accepta, probabil ar fi trebuit sa i-o dau mult mai des si mai mult... Asa ca ramane tzitzi pe post de suzeta...

Noi ne luptam cu mucii in continuare, si Sara si eu. Sper sa treaca mai repede, saptamana viitoare ar trebui sa ii facem primul vaccin.

Mai nasol este ca astazi am auzit-o pe Rebeca tusind, sper sa nu se in(n)ece ca tiganul la mal, fix in ultimele zile de gradinita. Chiar, cum se scrie corect, innece sau inece? Am uitat, rusine sa imi fie...

In afara de muci, Sara este bine, nu a mai vomitat asa de mult, se limiteaza la regurgitari, din fericire. Ieri nu a avut chef de somn pe timpul zilei,m-a zapacit de tot. Si seara a avut niste toane proasteeeee. Acum am pus-o in leagan si am cateva momente de respiro. Vreau sa pun niste poze cu zambete de-ale domnisoarei, este de-a dreptul fermecatoare...

Sarmisa, sa-i multumesti Mayannei din partea mea, te rog, este o scumpa...

Fetelor, voua vi s-a retras burta vreun pic? Eu o am la fel ca dupa nastere, 98cm. Plus ca ale naibii kilograme nu pleaca deloc de la mine. dar de ce ma plang, ca si mananc... Sunt un mic mutant, de 1,67 si 70 de kilograme...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Ioana, cu un singur n

Mie burta mi s-a mai retras, adica se retrage pe zi ce trece.
In schimb vad ca si eu de cateva zile stagnez la 61 kg (la 1 metru 60)


Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Bogdan in primul an *** Bogdan 1-4 ani *** Poze noi

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

dragi albinutze,

Pe 7 iun v-am scris ult mesaj...iar pe 8 iunie am nascut-o pe Athina - Eugenia la ora 16.47, nastere naturala cu epidurala ( abia la 7-8 cm epidurala ), 2, 650 kg si 48 cm. Ieri ne-am externat si am facut noapte alba. Avem colostru si asteptam laptele k se pare k nu se satura. Am ramas in urma 2 cap. deci nu stiu cine ce a mai facut, dar salut si felicit toate noile mamicutze si pooooopici dulci tuturor bondareilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ertina

dragi albinutze,

Pe 7 iun v-am scris ult mesaj...iar pe 8 iunie am nascut-o pe Athina - Eugenia la ora 16.47, nastere naturala cu epidurala ( abia la 7-8 cm epidurala ), 2, 650 kg si 48 cm. Ieri ne-am externat si am facut noapte alba. Avem colostru si asteptam laptele k se pare k nu se satura. Am ramas in urma 2 cap. deci nu stiu cine ce a mai facut, dar salut si felicit toate noile mamicutze si pooooopici dulci tuturor bondareilor.



Felicitari, mamicule! Sa fiti sanatoase amandoua! POzeeeeee!!!

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1608 spune:

RamonaP, foarte emotionant mesajul tau. Cred ca este valabil pentru toata lumea ceea ce ai spus. Legat de nastere faci cum crezi tu ca e mai bine pentru tine. Nastere usoara!!!!!!
yioanna_s,ma bucur ca nu ti-a indus nasterea. Las ca vine Stefania cand vrea ea, are caracter puternic. Imi pare rau ca ti s-au umflat picioarele.
LauraOana, imi pare rau ca esti bolnavioara. Multi ca sa treaca repede. Off, ai avut parte de o nastere foarte grea. Las ca a trecut, acum conteaza ca sunteti amandoi bine.
Alinutza23, nastere usoara! Cred ca deja iti tii puiutul in brate la ora asta.
Sarmisa, felicitari pentru crestinul Aaron. Poze cand vedem?
Ertina, felicitari! Athina-Eugenia, bine ai venit, sa fii sanatoasa si cuminte.


37+ Maria Alexandra


http://picasaweb.google.com/AndreeaBizadea/PozeDiverse#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Ce mai stiti de Clody? Cum e colul? Parca a scris cineva ca a avut ruptura de col si ma tot gandesc la ea.

Gabrilici in 38 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

buna ziua la mamici...

alina cred ca deja ai puiut in brate... felicitari si sa fiti sanatosi.


de clody - am incercat cumva sa aflu vesti... pe mine nu m-a sunat... in schimb am o cunostinta infirmiera in spital si ieri am rugat-o cand a intrat in tura sa treaca pe la blocul de nasteri si sa isi intinda "antenele" sa afle ceva... fata a fost, a zis ca a nascut un baietel... dar ca era sotul la ea si alte femei si ca era aglomeratie mare pe acolo la ea... asa ca s-a retras, cum era si normal.... mai mult nu stiu... spioana mea e libera pana sambata si nu mai are cum sa isi bage nasucul in salon la clody...


www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie----Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani----Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

carla
poate reusesti tu sa afli ceva de clody... eu stiu... sa o suni...


www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie----Ingerasul meu a zburat pe alt cer la 16/17 saptamani----Poze noi cu maruta mea
blog 1------blog 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Neata,

Felicitari Ertina pentru bebelina, sa fie sanatoasa, mumoasa si mancacioasa...fi linistita ca o sa vina si lapticul...asteptam poze sa o cunoastem si noi pe Athina-Eugenia

Yioanna ma bucur ca pana la urma ai ales sa mai astepti si sa nu iti induca nasterea ...si eu ma bucur ca totul merge ok, am crescut, am inceput sa ne jucam cu mami si cu tati si sa radem...ne enervam pe tzitzi daca nu vine atuci cand ii este foame...si sa vezi ce o cearta si cum tremura toata de nervi..iar dupa ce baga tzitzi in gura tot mai are de comentat ceva
Multumesc mult ptr raspuns

Carla ...vad ca multe fete care au nascut au avut dubla circulara de cordon...deci cred ca pana l-a uram ti-ai luat o piatra de pe inima, mai ales ca poti sa nasti asa cum iti doreai ..natural...sa dea Domnul ca totul sa fie bine si sanatate bebelinei

LauraOana cand am citit povestea nasterii tale mi-am adus aminte de nasterea mea...inducerea travaliului e groaznica ...dar am scapat si acum ne avem comorile langa noi si lucrurile urate se uita..oricum la a doua nastere nu as mai alege inducerea ...dar daca ar fi sa nu am dilatatie, as alege cezariana...cu toate ca se poate naste natural dupa o cezariana...dar, parca nu as vrea sa ma mai chinui 22 de ore....dar oricum cine stie
ptr Bastian... si si pe tine sa treaca febra si raceala.

Philip, dupa cum ai vazut in poze, bebelinei mele i s-a dat suzeta in prima zi de la nastere si a acceptat-o...pe cea galbena(culoarea suzetei), ca ma mai incercat si cu alte suzete si nu le accepta...Rudele mi-a spus sa nu ii mai dau suzeta ca nu e buna, dar prefer mai degraba sa traga din suzeta pana la 1 an decat sa traga din deget si sa si-l deformeze (matusa mea si-a supt degetul si si l-a deformat, iar verisorul meu in varsta de 8 ani isi suge si acum degetul, si nu reuseste sa il faca sa renunte)...iar a mea daca nu ii baga nimeni suzeta sa daca foame e prea mare si nu mai poate astepta isi baga toata manuta in gurita si suge...deci eu chiar daca nu am supt suzeta (ca mama nu ne-a dat...tot chestii ca nu e buna) eu sunt ptr....dar nici cum sunt belgineii aici care isi lasa copii sa suga din suzeta si la 6-7 ani...si mai sunt copii care au varsta asta si poarta inca scutec ...
Oricum tu daca e faci cum consideri mai bine... pe aman2 baietii tai

Bebe doarme acum(ii zic bebe ptr ca nu ne-am decis cum sa o strigam, si am observat ca socrii mei ii spun Stefania, iar parintii mei ii spun Alessia (consider ca le este greu sa o strige Stefi)) asa ca deocamdata ramanem la Bebe...ceea ce e un lucru bun ca am timp sa imi fac ulele treburi...
Deja am inceput sa ne prelungim orele de somn noaptea...de ex aseara a adormit la 9 si ne-am trezit sa papam pe la 3.30..am papat jumatate de ora si somn pana la 7 ...asa ca, cat de curand nu o sa se mai trezeasca noaptea sa pape......Nu stiu cum faceti voi dar eu una nu o trezesc sa pape, am incercat o data si nu a vrut in ruptul capului sa ia tzitzi in gura...(nu de alta dar m-am luat dupa mama, ca nou ne dadea sa mancam din 3 in 3 ore)...am intrebat si pediatra si a zis ca daca nu mananca timp de 6 ore nu e nici o problema (asta cand avea 2 sapt)..asa ca nu ma speri...si cum zice sotul...las-o ca daca e foame se trezeste ea, nu mai chinui copilul.......

Gata ca m-am lungit...si am uitat sa ii spun si eu Alinutzei nastere usoara si un bebe sanatos ..Asteptam vesti cat mai repede...
Clody refacere rapida si sanatate multa

Gata am iesit...pup pe toate !!!


Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

HELLO ALBINUTE

CLODY , MADA, FELICITARI SA DEA DD SA AVETI PARTE DOAR DE BUCURII SI SA AVETI COMORI MANCACIOASE SI SANATOASE
ELY MULTUMIM SI DENISE E O SCUMPICA, MA UIT MEREU LA POZELE VOASTRE
YIOANNA SI BUBU TE PUPA SI ITI TINEM PUMNII SA AI PARTE DE O NASTERE USOARA
SARMISA MA BUCUR CA BB ARON A LUAT ASA BINE IN GREUTATE, CRED CA AI NOSTRI AU FOST CEI MAI MICI, DAR SE FAC EI MARI..
ALYNTA AM VAZUT CA EU SI DAVID AL TAU AVEM ACEEASI DATA DE NASTERE, IL PUP ANTICIPAT
PICKY_TOTO SE POATE SCHIMBA C.I. IN REGIM DE URGENTA SI DUREAZA 24 SAU 48 DE ORE ( NU MAI STIU EXACT, EU AM SCHIMBAT ACUM UN AN )
IOANA, DEEA AM VAZUT POZICI TARE FRUMOASE DE LA BOTEZ CU BBI SI MAI FRUMOSI
MARIA E UN SCUMP DARIUS , ASTEPTAM CU NERABDARE SI CU MARE DRAG SA VINA SI DARIUS AL NOSTRU . RADEAM IERI CU ANA , ZICEAM CA, COPIII NOSTRI VOR FI COPII CU CATE 2 MAME

AQUA A NASCUT?

mamica de Bianca Maria 28.04.2009

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache

Mergi la inceput