Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Motana,si eu mai trag cu ochiul la subiectul burticilor/mamicilor de mai/iunie,sa stiu ce ne asteapta!!!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 36+AMR 4 Sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna dimineata!

Felicitari proaspetei mamici Nusy si refacere rapida! Micuta comoara sa le-aduca numai bucurii!

Si eu ma lupt cu insomniile, ma trezesc din 2 in 2 ore, iar spre dimineata nu mai pot adormi deloc. Ma consolez cu faptul ca, dupa ce va veni bebe nu-mi va fi greu cu trezirile si oboseala, deja sunt obisnuita.
Acum mai sunt si caldurile, voi cum le faceti fata?? Acum le suport mai greu decat inainte...of...as sta numai in pat cu AC. Apropo de AC voi o sa-l folositi cand va veni bebe? Parca mi-e cam teama la inceput...dar la ce canicule se-anunta.

Ionik76, si eu m-am pricopsit cu o "chestie" chinuitoare dupa saptamana 20, tot clotrimazol am folosit, dar fara cine stie ce efect. La mine rezultate au dat dupa ce mi-am luat un ceai de la plafar - Ginosept (spalaturi locale) si e ok acum. Iti doresc multa santate!

Referitor la bagajul de spital, sa nu uitati sa va puneti tampoane pt. sani, va vor fi de mare folos in spital si muuuulte comprese sterile.

Luisa, mami de Dorothy (24 nov. 2004) si 33s cu Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Referitor la AC sa va spun cum a fost la mine la prima nastere!
Stateam la bloc, etaj3, caldura mare, aveam 30 de grade in casa....si foloseam AC si ziua si noaptea. Da noaptea dormeam invelita dar mergea AC, caci simteam ca nu pot respira. Numai eu dormeam in camera cu AC, sotul rezista eroic fara AC noaptea, de fapt ii era teama ca o sa intzepeneasca.
Cand am sosit cu bb de la spital, credeti-ma ca nu mai simteam nevoie de AC, nu m-am gandit nici o clipa ca-i rau pt bb, ci pur si simplu parca respiram mai usor, cu toate ca temeperatura era la fel.

In sarcina toate organele sunt presate, inghesuite...iar dupa ce rasturnam carutza, parca mai merge!

Cri mami de Ale ( 2003) & +28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Si a venit pe lume prima zmeurica!!!!!!


"A nascut Nusy azi o fetita de 3.100gr., 50cm si scor Apgar 9, prin cezariana" transmite mesajul o fata draga.
Multumim IoanaTugs
32+Laura Ioana Irina Maria


M-am emotionat pana la lacrimi....deja s-a dat startul...deja? Sa le dea Domnul sanatate, sa fie bine si mami si bebe.Noi le suntem alaturi!

Viitoare Mami superr fericita! 33+ Isabelle
AMR 6 SAPTAMANI Bebelina in burtik Zambeste, viata e frumoasa!!!

Viitoare Mami superr fericita! 33+ Isabelle
AMR 6 SAPTAMANI Bebelina in burtik Zambeste, viata e frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theea spune:

Nusy felicitari din toata inima sa dea Domnul sa fiti sanatoase si sa va bucurati de tot ce e mai frumos pe lumea asta si refacere rapida si usoara
Pupici

cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionik76

neatza, fetele! N-am mai scris de mult, am avut ceva probleme, am stat in spital 3 zile si inca nu stiu daca s-au rezolvat. Am fost sambata la eco si cand m-a vazut doctorita ce umflata sunt s-a speriat si fiindca ii spusesem ca am tensiunea cam mare m-a fugarit urgent la spital unde am ramas pana ieri. Am ajuns acolo cu tensiune 16 cu 10 si m-au oprit pentru investigatii, masurat tensiune si ascultat BCF din 2 in 2 ore, chestia e ca oscileaza nenorocita asta de tensiune,cand e 12 cu 8 cand e 14 cu 9, dar macar acu n-a mai trecut de valoarea asta. Oricum, mi-au prescris si tratament cu pastile pentru reducerea tensiunii, a mai scazut, dupa cum v-am zis, dar ei tot nu sunt multumiti si lamuriti ca e tratamentul cel mai bun, asa ca azi merg la cardiologie pentru alte investigatii. M-am saturat si ma rog sa fim bine pana la final si eu si bb, ca la un momemnt dat s-a vehiculat ideea de a-l scoate pe bb mai repede ceea ce m-a panicat f. tare. Se tem de eclampsie si ar prefera sa scape asa de pb, dar bebelina mea e inca prea mica! Prefer sa stau eu in spital pana nasc, monitorizata si supravegheata, decat sa nasc prematur si sa stau cu ea la incubator, cu toate complicatiile de rigoare. Ma rog sa rezistam cu brio macar pana la 36 de saptamani.
Mai nou, m-am procopsit si cu candida, cred ca si din spital, si ma ustura si ma mananca de ma catar pe pereti . Am inceput tratament local cu clotrimazol crema, dar nu pare sa cedeze. Stie cineva vreun ceai, ceva ?

Ioana, s. 32 cu

ionik, ai grija de tine, sa faci ce iti spun dr si sa dea Domnul sa fiti sanatoase amandoua. Poop

Viitoare Mami superr fericita! 33+ Isabelle
AMR 6 SAPTAMANI Bebelina in burtik Zambeste, viata e frumoasa!!!

Viitoare Mami superr fericita! 33+ Isabelle
AMR 6 SAPTAMANI Bebelina in burtik Zambeste, viata e frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna dimineata zmeurici

Astazi am intrat si noi in luna a 8-a. Suntem maarrriii!!! si mai e putin...ne apropiem toate de finish

pooh felicitari pentru rezultatele la echo. Nu conteaza ca bebele e mai mic cu o saptamana...mai ales ca diferenta e asa de la inceput...inseamna ca ai avut ovulatia mai tarziu. Important e ca e sanatos si "bine mersi". Intr-adevar nu mai e recomandat gravidutzelor sa stea pe spate incepand cu luna a 5-a, deoarece uterul apasa pe vena cava responsabila cu drenarea sangelui catre cap si torace. De altfel nu e indicat nici in travaliu sa stati pe spate pentru ca ingreuneaza cu mult travaliul si il face mai dureros.

ionik multa sanatate. Important e sa-ti monitorizezi regulat tensiunea. Mie imi ia tensiunea atat ginecologul cat si medicul de familie. Si evita toate situatiile cae ar putea duce la cresterea tensiunii ca sa stea bebica la caldurica pana la termen. Asa ca....fugi de caldura si stai cat mai mult la pat. Stiu ca in sarcina se pot folosi si ovule Canesten pentru candida. Eu le-a luat preventiv cand aveam tratament cu antibiotice si a avut rezultate...dar am avut prietene care nu rezolvau nimic doar cu crema insa cu ovule au scapat de candida.

Motana si pooh si eu citesc constant odiseea de albinute de am ajuns sa le cunosc si pe fetele de acolo

Alinutza s32 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Neata!
Ionik nici sa nu te gandesti sa nu asculti doctorii.Toate vrem sa nastem cat mai aproape de termen,insa tot e bine ca ai trecut in trim 3,din luna a 7a copiii pot supravietui afara.In plus sunt si injectiile de maturare ale plamanilor.Deci in primul rand si in primul rand e sa fiti voi doua in regula.Oamenii nu iti spun prostii,chiar s-au gandit f bine sa evite alte dandanale.Tratament pt candida nu stiu in sarcina,adica nu as lua de la mine putere nimic decat rec de dr daca e cazul.POti sa faci bai de sezut dar nu fierbinti cu musetel si bicarbonat alimentar si sa mananci iaurt ca sa echilibrezi flora intestinala.Fara dulciuri ca devine mai agresiva candida.Doamne ajuta,bine ca esti atent si corect supravegheata si sa ne tii la curent cand poti.
Oare Bia a nascut?
Pooh bine ca s-a terminat tot cu bine si ti-ai revenit.Uffff!Eu sunt chiar curioasa cate g vor avea de fapt zmeurelele la nastere,ca dupa aproximatiiSi sosul nu a primit cola?
Ce frumos arata listuta cu zmeurele!Si asta e inceputul sa vedeti cati copii o va umple


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neataaaa ??

motana, eu am spalat-o pe Ebonee abia cand implinise 11 zile ca sa nu ii ud buricul si sa se vindece repede.la 11 zile era vindecat si nu am pus absolut nimic pe el,l-am bagat doar in pampers ca sa se mentina uscat si atat.stiu ca unele mamici spala bebelushii mult mai repede de atat chiar daca nu le-au cazut buricul la prunci si nu au nimic.chiar si mama m-a certat cand i-am zis ca nu am spalat fata mai repede,o zis ca nu are nimic daca se uda,sa o sterg frumos si atent ca e ok.
baitza ii faceam aproape in fiecare seara,dormea foarte bine noaptea.

matcha_oana,e normal sa mai ai intepaturi jos,se pregateste corpul de marea intalnire.si eu mai am din cand in cand

meleea, sa nu mai fii suparata.te inteleg perfect,tu ia si incepe sa montezi patutul singura si sa asezi lucrusoarele si apoi plangete de dureri,sa vezi ce repede o sa vina in ajutor tati

ionik,imi pare rau ca ai avut asa probleme cu tensiunea.tin pumnii sa stea bebica in burtica mai putin
ptr candida,eu am folosit ceai de musetel mult si canesten crema.mi-a trecut imediat.

pooh,felicitari,ma bucur ca bebe e ok

sa aveti o zi linistita


pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Meleea nu intra in panica si mai ales sa nu va certati.Vine tot de la sine si aranjeaza DD lucrurile.Ai incredere si va fi bine.Important e sa fii tu cu BB ok.
Matcha si eu am junghiuri jos,care de obicei trec cu stat la orizontala.De obicei coincid dupa activat mult in picioare sau pe scaun.


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput