spitalul polizu

spitalul polizu | Autor: arghirescu

Link direct la acest mesaj

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti amanunte despre spitalul polizu unde voi naste la inceputul lunii februarie,despre doctorul lemnete cat si despre "celebrul" dr.pop
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIM spune:

Bine ai venit!
Cred ca vom fi colege de maternitate pentru ca si trebuie sa nasc la inceputul lui februarie tot acolo dar cu d-na doctor Trailescu.
Am auzit numai lucruri frumoase despre saloanele recent (mai mult sau mai putin) renovate de la Polizu. Avem voie sa stam cu bb in camera, sunt curate etc. Nu stiu cu o sa fie cu personalul medical dar vom vedea. Eu una vreau sa fiu optimista. Nu acelasi lucru pot sa-ti spun ca am auzit si de sala de travaliu.
Despre dr.Pop nu pot sa-ti spun nimic. Imi pare rau.
Sa auzim numai de bine si sarcina usoara
Crim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Buna fetelor,
Si eu voi naste in februarie, dar la Filantropia. Am o prietena care a nascut in dec. 2002 la Polizu, cu dr. Zorzan (despre care eu am o f. proasta impresie). Stiu ca mi-a placut spitalul (nu stiu exact in ce aripa a fost ea), iar prietena mea a stat 10 zile (era de Craciun) intr-o rezerva (neplatita) singura in camera, cu baie, frigider, fara termopan. Era insa foarte cald si nu a avut nici o problema. Stiu ca rezervele platite ajung la 60 $ pe noapte ().
Problema ei a fost faptul ca i-au lasau copilul in camera dupa nastere, era operata de cezariana si nu se simtea f. bine. In plus nu se pricepea la mai nimic. Asa ca le-a umplut pe asistente de bani ca sa-i ia copilul noaptea.

Despre dr. Pop stiu ca este considerat cel mai bun ecografist din Bucuresti. Aparat ca al lui se gaseste insa si in alte centre medicale, dar stiu ca cel mai mult conteaza cum interpreteaza imaginile captate. Pretul la el este mai mare decat in alta parte: 1700000 lei pt. screening de malformatii, la 5 luni. Eu o sa merg pe 8 oct., asa ca va voi putea spune mai multe atunci. Mi-am facut insa programare de acum 2 luni. Stiu ca este f.f.f. aglomerat.
Va urez sarcina usoara si sanatosi!!!
Adrianain 19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SinzianaN spune:

Am nascut la Polizu, cu dr. Lemnete, acum 6 luni. Salile de nasteri, de travaliu si saloanele ptr. mamici si bebici se afla in aripa renovata (cea mai mare, de fapt) a spitalului. Sa nu te sperie intrarea sau camera de garda. Sunt in aripa veche. Dupa ce treci de ele, cca. 15-30 min., totul e OK. Eu am stat intr-o rezerva cu 2 paturi (plus copiii) fara bani. Nu prea stiu cum sunt celelalte. Exista insa si rezerva Medicover (60 $ / noapte). Doctorul Lemnete e un tip extraordinar (asta asa, pe scurt). Iar celebrul dr.Pop e chiar cel mai priceput pe meseria lui (eu i-am citit toate diplomele si atestatele de pe pereti). Am facut la el echo in sapt. 14 si 28. Stai linistita, esti pe maini bune !
Sinziana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirescu spune:

fetelor,va multumesc pentru incurajari...si mie imi place foarte mult lemnete,este optimist si plec de la consultatie foarte bine dispusa.
problema mea este ca numerele pe care le am de la dr.pop nu mai sint bune,si am programare pe 9 octombrie,dar as vrea totusi sa o reconfirm.ma poate ajuta cineva?am incercat tot,si google si 931 si nu am reusit sa il aflu.ma enerveaza ca trebuie sa ma duc pina acolo sa aflu un biet numar de telefon.
cat ati luat in greutate pina acum?eu am luat 7 kg.cam mult.
astept vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIM spune:

Buna,
Numerele de telefon de la Centrul Medical Diagnosis, deci nu ale doctorului POP sunt:
TEL: 021-231 67 41, 021-231 67 42
MOBIL: 0742 0620834, 0723 399 766
E-mail contact@diagnosis.ro
Sper sa-ti fie de folos si sa auzim numai de bine
CRIM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Eu am fost multumita de spit Polizu pana cand bebica mea (acum de11 sapt) s-a imbolnavit de diaree infectioasa cu Escheria Coli enterohemolitic care se pare ca l-a luat de acolo, noi nefiind purtatori. Ni s-a spus la Grigore Alexandrescu ca sunt multe cazuri de copii nascuti la POlizu care au facut asa ceva. BB Taisia are de o luna chestia asta si inca nu i-a trecut. Daca as fi stiut dinainte, nu asa mai fi nascut acolo nici cu cel mai bun dr din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Gio, ce spui tu e naspa rau, eu o sa nasc zilele astea la Polizu cu dr. Lemnete, ce sa mai fac acum, ca nu mai am ce, si asa sunt speriata ca de bombe. Cum de boala s-a manifestat la 11 sapt? Sanatate multa pt. bb.

Moka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Nu te speria totusi. Gandeste-te ca acolo se nasc multi copii care nu iau nici o infectie din spital. Bb a mea a fost si mai sensibila, a stat la terapie intensiva cateva ore si cred ca si asta conteaza. Ai totusi grija cand ii fac toaleta la bb sa nu ii bage apa in gurita (la mine s-a intamplat) si sa o stergi pe maini cu comprese sterile si ser fiziologic. S-a manifestat asa tarziu pt ca dureaza pana cand bacteria se inmulteste (ea avea scaune dubioase mai demult dar abia la 11 sapt a facut "diaree' in adevaratul inteles al cuvantului).
Nastere usoara si sanatate la bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Merci Gio, m-am mai calmat.

De scoruri ce stiti? Cat, cum, unde, si la ce moment?

Moka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

La dr se da cam ~ 100 euro. Eu la asistente am dat - la una 300 mii si la alta 200000. Daca ai "bafta" sa prinzi 2 ture dai la 4 asistente. Dupa ce nasti, dimineata si seara iti fac toaleta tie si lui bb. Eu am dat cate 30 mii de fiecare data. In sala de nastere am mai dat si cate 20 mii lei la infirmiere (eu am prins 2). La medicul pediatru cate 50 mii/zi(la vizita). La sfarsit i-am dat 100 mii si inca 50 mii la cea care a facut vaccinul. Am mai dat cate 50 mii lei la asistentele de la copii in caz ca bb plangea si trebuiau sa se sinchiseasca sa vina pana la el.
O idee buna ar fi sa-ti iei de pe acum Galactogil sau Nutrinatal pt lactatie si sa iei imediat dupa nastere . Eu nu am luat si a regretat pt ca nu am avut lapte suficient. Si sa-ti faca cineva ceai de chimen, anason si fenicul - tot pt laptic. Pe mine m-a ajutat si berea fara alcool.
Apropo de bani, eu am mai dat 200 mii dr de garda care m-a vazut si inca 50 mii asistentei care mi-a facut toaleta si clisma (de care nu scapi orice ar fi).
Conteaza mult la nastere daca e dr cu tine, asa ca se merita sa ii dai lui mai mult, pt ca oricum asistentele fac ce zice dr.
Bafta multa si nastere usoara si un bb sanatos!

Mergi la inceput