Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (139)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Ada, esti mortala. Euforie...[:)))]

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

eu ii dau fier profilactic theei si nu are niciun efect nici asupra transpiratiei nici asupra numarului scaunelor

ii dau 8 picaturi zilnic.

Nikolici, eu as zice ca merita sa incerci fierul cateva zile sa vezi cum se comporta Karinutza, nu cred ca te-ai risca prea mult....daca zic prostii poate ma corecteaza babymom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

anamona mie dr mi-a recomandat fierul cand Kara avea 4 luni.Acum nu mi-a mai zis de el nimic...si nici nu doresc sa-mi zica

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

si noi am vrea la mare la noi, dar de fiecare data cand ma uit pe oferte zic ca mai bine nu

...nu am mai fost la noi la mare de vreo 3 ani....si acum 3 ani am fost in vama....statiunile mai comerciale nici nu mai stiu cum arata.....

si acum tind sa merg in 2 mai...

voi unde mergeti? ma refer aici la spatiul de cazare propriu-zis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

ALina daca faci vreo escala prin Bucuresti poate te prind, altfel eu nu cred ca am anul asta sanse sa plec la mare.

As putea si eu calatori la bunicii Andei dar mi-e o lehamite de mama-mama de drumuri lungi.

Aaaaa... Nerantula, GRUIA TE LASA SA TE UITI LA EL IN GURA??? Norocoaso!

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

hop si eu!

si Sofia transpira, ufff, si chiar ma gandeam astazi apropo de imbracatul copiilor. Am vazut o fetita, afara erau 32C, imbracata cu ciorapi grosi, pantaloni, un fel de botosi-cizmulitze, mai sus nu mai tin minte, si un batic gros pe cap. io am facut ochii mari si zic, nu ii este cald? ai grija sa nu transpire ..... la care mm mea zice ca nu, dc un copil e invatat imbracat gros nu transpira. astazi ma trasneste ideea in timp ce ma uitam la Sofia cum transpira peste tot: oare eu care am invatat-o sa stea mai dezbracata cand e mai racoare, nu cumva am "invatat-o" si sa-i fie foarte cald vara? hmmm ... sper sa se termoregleze si sa fie ok pana la urma.

noi mergem la 2 mai la o gazda. sotul a ales-o, nu stiu decat ca este ok. va spun impresiile mele dupa, dar dupa recomandari n-ar trebui sa-mi fac vreun gand.

off-topic: astazi am fost sa mai cumparam diverse din Carrefour, aoleu ce placere sa te plimbi prin hiperpiata semi-goala (fata de cele din Bucuresti)

www.inimacopiilor.ro/campanie/ajuta.php" target="_blank">Inima copiilor pentru Marie Curie

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei
Flickr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
Am vazut o fetita, afara erau 32C, imbracata cu ciorapi grosi, pantaloni, un fel de botosi-cizmulitze, mai sus nu mai tin minte, si un batic gros pe cap. io am facut ochii mari si zic, nu ii este cald? ai grija sa nu transpire ..... la care mm mea zice ca nu, dc un copil e invatat imbracat gros nu transpira. astazi ma trasneste ideea in timp ce ma uitam la Sofia cum transpira peste tot: oare eu care am invatat-o sa stea mai dezbracata cand e mai racoare, nu cumva am "invatat-o" si sa-i fie foarte cald vara? hmmm ... sper sa se termoregleze si sa fie ok pana la urma.


mimihoo, eu nu prea cred ca se poate aplica regula:
am niste rude care tot timpul isi infofoleau copii in ultimul hal, transpirau aia mici de nu ai vazut....

cand mergeti la 2 mai?
poate ne vedem pe acolo.. ar fi frumos:) poate ma invatati si pe mine una alta cu pozatu' :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Maine sun pediatra ... ca nu mi-e clar, lipsa de Ca, lipsa de Fe
Multumesc de raspunsuri

Anamona, din pacate Gruia consuma destul de putine lichide, adica numai ce suge de la mine, oricum cred ca mai putin decat transpira, scutecele sunt aproape uscate dupa cateva ore si a si scazut in greutate, cred ca s-a deshidratat Nu pot sa-l fac sa bea nimic altceva, doar cateva picaturi de apa cu canita cu cioc, altfel nimic
Ramona, nu ma lasa sa ma uit in gura, am vazut intamplator cand ridicase capul sus tare si ii ramasese guritza cascata. Am incercat sa-i dau cu glicerina si e mare scandalul, nu ma lasa neam, de fapt nu ma lasa sa fac nimic in zona gurii lui, nici cu deget, seringa, lingurita, biberon, pahar, etc., NIMIC!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

anamona, pe 29 iunie ne infiintam si pe 4 iulie plecam - de luni pana sambata ca sa evitam aglomeratia. tare bine ar fi dc ne-am intalni pe-acolo. ce bine ar fi sa nu am dreptate cu ne-rezistenta la caldura.

Nerantulaaaa, iti scrisesem un mesaj capitolul/lelele trecut/e. in esenta era cu "Felicitari!"!!!! ai incercat sa-i dai lui Gruia apa cu lingurita? cred ca da, dar Sofia intr-un timp doar asa mai bea ceva. Acum ii dau si cu biberonul si cu cana cu cioc. In cana cu cioc ii pusesem un suc pt. copii de la humana cred si nu i-a placut. de atunci are grija sa guste intai cand ii dau cana aia ... deh, printzeasa :-)

Noapte buna, copii! Somn dulce!

si pentru mamici

www.inimacopiilor.ro/campanie/ajuta.php" target="_blank">Inima copiilor pentru Marie Curie

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei
Flickr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Nerantula eu il mai pacaleam cu lingurita sa bea apa...si David s-a refuzat apa la inceput.

Babytza si puiiValentina David

Poze

Vot pt Maya

Mergi la inceput