extractie dinti de lapte cariati la 1 an si 9 luni

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Citind postarile voastre mi-am dat seama ca e cazul sa-mi fac si eu griji.

De cateva luni bune am observat la baietelul meu cel mic(2 ani) albirea incisivilor centrali superiori numai sus,langa gingie. Arata ca niste depuneri. De spalat pe dinti o face numai singur neacceptand deloc ajutor.Nu pot spune ca se spala corect singur dar suntem pe drumul cel bun imitandu-l pe fratiorul lui mai mare.Chiar si cand e curatat se vede alb dar fara depuneri...doar smaltul mai deschis la culoare.

De cateva zile am observat insa ca intre cei doi incisivi centrali superiori,la baza lor, s-a format o mica gaurica-jumatate din ea este pe unul si cealalta jumatate in celalat. In locul acela dintele pare mai subtire...de specificat ca nu-i mare,cam cat varful unui ac. De fapt nu se observa decat daca te uiti de foarte aproape.Eu am vazut cand dormea copilul.

El inca bea lapte (integral ne-indulcit) pe timpul noptii numai de 2 ori si nu doarme cu biberonul in gura.Suge si-l lasa...cel mare a baut si el dar are niste dinti superbi...acum ma gandesc ca lui i-am dat in primul an zimafluor si celui mic nu...oare o fi asta cauza?

Intrebarea mea principala...trebuie sa-mi fac griji ca este un debut al cariei de biberon? Asa arata la inceput?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Daca arata ca o depunere alb-galbuie e posibil sa fie carie de biberon. Incearca sa indepartezi depunerea sa vezi ce e..poate doar depunere si atat..iar smaltul neafectat.

Eu cand m-am apucat sa-i indepartez depunerea (initial cu tifon apoi cu o scobitoare de lemn) mi-am dat seama ca de fapt depunerea e smalt macinat.... Nu cred sa aibe legatura zimafluorul cu cariile... chiar nu cred... pediatrul ne-a zis ca din experienta ei de zeci de ani a vazut copii care desi au aluat zimafluor au avut carii de biberon si apoi si carii ale dintilor definitivi/sau dinti definitivi frumosi si copiii care nu au luat nimic cu dinti frumosi. Adica toate combinatiile posibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Da,depunerea arata alb-galbui si am incercat s-o indepartez...era depunere dar sub ea este dintele mai alb decat normal. Asta-i caria in faza primara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Nu cred sa fie distrofie dentara..daca smaltul este intact...ca-i mai alb decat restul nu are a face cu distrofia... bine ca este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns somnorica spune:

Salutare

Si al meu bebeloi frumos are carii. Incisivii centrali de sus sunt macinati, iar cei laterali au inceput sa isi schimbe culoarea. Am fost la verificat, si avem deja programarea la medicul anestezist, iar saptamana viitoare va incerca sa repare dintisorii sub narcoza. Doctorul spune ca cei centrali cu mare probabilitate vor trebui scosi. Precizez ca nu are suzeta si nu bea laptic decat de le mine. Mi-au spus ca materialul este prost, si oricat l-am spala pe dinti, nu il puteam ajuta. De spalat, il spal de 2 ori pe zi, insa, nu cred ca fac cele 3 minute. Nu are rabdare.

Acuma incerc sa ma pregatesc sufleteste, sa ma intalnesc cu anestezistul.
Va sarut, si va multumesc pentru informatii.

Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

De la ce varsta se recomanda sa se spele un copilas pe dinti? Daria are 10 luni fara 5 zile si 5 dinti, doi jos si trei sus. Nu bea lapte din biberon peste noapte, nu solicita acest lucru, si asta, de mult. Peste zi, mai adoarme uneori cu biberonul in gura, suge in somn laptele din el si apoi scuipa tetina afara. Nu bea niciun alt lichid din biberon in afara de lapte, ceai si apa bea din pahar sau din cana, asa a vrut ea, din primul moment in care a gustat alte lichide.

Pana acum, nu am curatat-o cu nimic, nici macar cu tifon, mi se pare ca dintii ei sunt asa de mici si asa de putin iesiti din gingie, desi sunt crescuti de tot, ca mi-e teama sa nu o ranesc.

Faza cu biberonul peste zi e periculoasa? Ea doarme cam 2 - 3 ore.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!


Lucrusoare de daruit

http://citadelaalbastra.wblog.ro/





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

Noi deocamdata nu avem astfel de probleme, insa citind pe-aici ma cam ingrijorez deoarece fetita mea de 1 an si 7 luni inca bea noaptea lapte, dulciuri putine ff rar, ceai iarasi rar (granulat care nu mai trebuie indulcit). E cazul sa imi fac probleme pt. viitor? E drept, ca e ff cooperanta la spalatul pe dinti (atat singura cat si pe mine ma lasa sa o spal) si ii dau fluor. Repet, e cazul sa ma preocup? E asa grav ca nu am renuntat inca la biberonul de noapte? Pana acum nu am observat nici un fel de problema la dintisori.



Concurs: o ratusca pe nume Silvia - www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca din viata mea&page=0" target="_blank"> abr1 si abr2


Nu zic mereu ceea ce gandesc, dar gandesc mereu ceea ce zic.


al meu si acuma bea lapte seara(4 ani si jumate) si a baut non stop dimi si seara...dar de spalat pe dinti il spalam noi, de doua ori pe zi fara discutii, dupa ce noi il spalam il lasam sa se joace cu periuta insa altfel nu m-am putut increde ca la 1 an sau 2 se poate spala bine pe dinti!
Spalatul este sfant!

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si la noi eu il spal pe Aidan pe dinti apoi folosim ata dentara, e foarte importanta si asta pt ca nu o data am scos mancare dintre dinti pa care periuta nu a putut sa o scoata.Dupa ce il spal poate sa exerseze cat vrea.

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Draguta mea mamica,
Iti sugerez sa ii scrii un mail unei DOAMNE DOCTOR Arina Vinereanu,este specializata pe copii,este un medic grozav,si insotnd mailul de niste foto bine facute in care sa prinzi dintisorii ai putea avea niste sfaturi competente.Parerea mea.
avinereanu2002@yahoo.co.uk sau dvinereanu@yahoo.com.
Am trecut si noi prin ceva similar si fetita mea acum are inca dintisorii de lapte bine mersi si multumim Domnului ca nu am avut nici un fel de problema.Mai avem putin si facem 4 anisori.
Din cite stiu de la d-na Dr,nu se recomanda fluor sub nici o forma si nici extractia la o virsta asa frageda.
Sanatate multa si sa cresteti mari,sanatosi si cu dintisori frumosi.
Maminuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saraemi spune:

pentru Khrisu , cum pot lua legatura cu tine entru mai multe informatii ?.te rog frumos ,sunt o mamica disperata si nu stiu ce sa fac,pana acum esti singura care imi da sperante

Mergi la inceput