Mamici de fulgusori de nov - dec 2009! (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

nici eu n-am schimbat niciodata un bebe. nu am de unde sa iau bebele


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki


Ramonika - eu am luat repartitie de la statul roman la 18 ani, dupa ce am terminat scoala sanitara, la spital. M-am dus la directorul spitalului cu spaga sa ma repartizeze intr-o sectie usoara. Dar cum era pe graba, nu am precizat, "usoara si nu cumva sa fie la copii". Drept urmare pe 3 ianuarie 1994 m-am trezit la... neonatologie .
Toate au fost bune (sau ma rog) pana pe la 11 cand se schimbau scutecele. Imi amintesc ca ieri cum creierul meu a gandit independent: "EU N-O SA POT FACE ASTA NICIODATA!!!"
Si cu ochii stateam cam prost, mai-mai sa-mi sara din cap...
Evident ca in 3 zile eram experta. Acum sunt la fel de bata in materie de, dar ne desteptam repede...

monis 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, pai pana la urma cat de greu poate sa fie de pus un Pampers? ca doar nu e nod pescaresc...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Stati linistite fetelor, sunt sigura ca din momentul in care ne vom tine fulgusorii in brate ne vom descurca perfect.

------------------------
18+

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenic spune:

dana ...incep sa cred tot mai mult ca trebuie sa schimb dr...

11+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

noi daca ne vom descurca? eu una abia astept sa-mi vad sotul schimband scutece

13+
bebe creste
Un copil poate oricānd sa-l īnvete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodataa si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste.-Paulo Coelho īn "Al Cincilea Munte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

elenic si eu am schimbat medicul fiindca nu mi-a dat incredere.... si cred ca am facut bine.... daca esti stresata din cauza relatiei cu el.... mai bine cauti un alt medic.

13+
bebe creste
Un copil poate oricānd sa-l īnvete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodataa si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste.-Paulo Coelho īn "Al Cincilea Munte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesika spune:

salut fetelor....sint si eu aici cu voi,desi am postat mai putin va citesc tot timpul...as avea si eu o intrebare...pot sa-mi mai fac masca pentru par cu ulei de ricin,imi faceam inainte sa raman ins
arcinata,dar acum mi-e frica,stie cineva?...madalina...17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenic

dana ...incep sa cred tot mai mult ca trebuie sa schimb dr...

11+

www.flickr.com/photos/37479346@N02/" target="_blank">poze



Hai sa iti spun cum a fost la mine. In Decembrie 2005, renuntasem la pile si am hotarat ca vrem un bebe. Primul pas, mers la medic (inca nu aveam un ginecolog aici). Am dat peste o doamna care in afara de a rade ca proasta nu mi-a facut nimic. Nu tu analize, nu tu intrebari...nimic. A...ne-a zis sa ne punem pe treaba. Problema a fost ca nu mai aveam menstruatie(decat la 3 luni), plus o acnee in floare...sfatul ei...sa asteptam sa isi revina corpul singur. Dupa luni de asteptare, in care nu se schimba nimic am schimbat-o pe ea. Noul medic mi-a descoperit ca aveam sindromul ovarelor polichistice si am inceput tratamentul...dupa 2 ani de tratamente,o laparoscopie si inca un diagnostic de endometrioza am reusit.
Oricum vreau sa spun ca este foarte important sa ai incredere in medicul tau si sa te lasi pe mana lui...altfel e nasol.

------------------------
18+

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

da, pai pana la urma cat de greu poate sa fie de pus un Pampers? ca doar nu e nod pescaresc...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki


Hahaha, pampers ce evolutie... erau niste pelinci (o carpa moale de 1mX1m) care la origini fusesera albe, dar din cauza spalarilor megarepetate si a procesului de autoclavare erau un soi de maro, degradeuri etc... veneau de la sterilizare intr-un soi de casolete mari din care se scoteau prin smulgere pentru ca erau f presate, eventual cu un obiect, pentru ca ieseau de la sute de grade si pana pe sectie nu se raceau, si puteauuuuu, frate cum puteau sa miroasa... si acum mi se face rau cand imi amintesc....
Si cand reuseai sa 'montezi' 2 carpe de astea pe copil - cu greu!-, evada imediat din ele, ca nu stateau nici cum.... va imaginati cam pana unde sa murdarea de cacalici... uneori pana pe cap.
Mare om ala care a inventat pampersul, pacat ca nu a inventat si o metoda de reciclare
La pampers ma bag si la mai muti copii, cine mai doreste, cine mai pofteste...

monis 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Alexa- pe unde esti? Nu zici nimik? Te-a descurajat apatia de ieri-alaltaieri de pe forum? Sau prohibitia referitoare la subiectul mancare?
Hai zi-ne ceva dragut de la tine de acolo



monis 17+

Mergi la inceput