Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (137)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Inainte sa nasc i-am cerut medicului sa fac un tur al spitalului, sa vad rezervele, blocul operator, salile de nastere.
A primat faptul ca salile de nastere sunt individuale, nu ma imaginam nascand in tandem, plus faptul ca sunt renumiti pe neonato.
Pana ii vei cere sa faci un tur, uite rezerva mea, mi-au dat rezerva roz asa ii zice. Am pus poze sa va ajute pe amandoua gravidutele sa va faceti o parere. aici
Au baie proprie, nu se vede in poza, baie cu dus.
Copilul sta cu voi. Primiti in liniste familia, sotzul sta cu voi, sunati pe nr neonato interior vin imediat in rezervba, f prompti.Si nu costa o avere, noi am dat 65 euro/noapte.

**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)


Pentru a intelege dragostea parintilor tai trebuie sa cresti tu insuti un copil. (proverb chinezesc)
Copiii invata sa zambeasca de la parintii lor. ( Shinichi Suzuki)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Felicitari de dintzoc Klemi !!!!!!!!!!!!!!

Babytza si puiiValentina David

Poze

Vot pt Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

bine, klemi...=felicitari si de la noi....dezertoriilooorrrrr
glumiiiimmm
v-am pupatttt
vorb maineee....
au venit baietii sa ia...negru de pe plantatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

sa va povestesc din "vasta" mea experienta cu diversificarea. nu vorbim de fructe. Elena nu este foarte incantata de ele. le mananca doar daca in amestec exista banana. de curand am descoperit si caisele. in rest.... nimic spectaculos.
ce vreau eu sa va povestesc, in ideea ca poate foloseste cuiva, se refera la piureul de legume. iata cateva tips-uri care la noi nu dau gres (doamne ajuta in continuare)
1. indifrent care e combinatia de legume, adaug in fiecare zi supa facuta proaspat din legumele pe care le gasesc in casa.
2. nu lipseste din nici un amestec:
- mararul si patrunjelul sau leusteanul si patrunjelul
- branzica pe care mai nou o las mai zemoasa, nu o scurg tare
3. de fiecare data cand am adaugat o codita de ceapa verde a fost delicios. are rost sa va spun ce reactie a avut la un varf de usturoi crud pus in piure?

de 3 zile ii dau iaurt. este de departe alimentul la care reactia este net superioara. nu a reactionat asa la nici o combinatie magica. este pur si simplu innebunita. ieri, dupa ce am refuzat sa-i mai dau iaurt, a inceput urletul si a refuzat categoric completarea de lapte.

comportamentul Elenei la masa:
- se joaca (molfaie) lingurita - pe toate partile, in special coada. dar nu orice lingurita ci aceea care vine cu mancare
- mai nou trage de paharul din care se alimenteaza lingurita, baga degetelele si intinde pe masa. eventual lipeste ulterior fatuca de masa cu intentia de a papa de acolo. degetele pline de mancare nu le duce in gura
- bate cu palmutele in masuta. adeseori nimereste bineintelessi lingurita plina cu mancare. mama nu se supara....
- dupa ce termina de mancat (un pahar avent plin ochi este portia ei- chiar daca ar mai manca eu ma opresc - nu plange de foame)o las sa se joace cu paharul gol.
- cum arata puiul meu la final? bun de bagat in cadita. isi pune masti naturale si in par, se freaca si la ochi si la urechi. purcelul e un animal fooooarte curat pe langa Elenuta mamii.

daca in tot ce am scris (inclusiv ref la comportament)gasiti ceva (o abordare)gresit va rog mult sa ma trageti de maneca/ ureche. sa corectez at inca se mai poate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Suntem suspecti de enteroviroza + rotavirus. cica ar fi epidemie. analizele nu au iesit, se pare ca la IOMC nu se mai fac teste rapide de rotavirus si adenovirus. sigur, nu mi-au spus asta decat dupa 24h si dupa ce au primit mostra de scaun. sigur, a trebuit sa sun eu ca sa aflu asta. sau poate nu am avut eu pila care trebuie. am ajuns la medlife. suntem bine cu gatul, cu inimioarele, cu plamanii, dam mostra de kk iar, cand om avea, probabil maine. tot maine avem primele rezultate... in rest, muci multi, Edi mai mult doarme decat e treaz, si cand e treaz plange cand apatic, cand isteric. fratica se ia dupa el... si-au dat total programul peste cap, au dormit mai mult decat de obicei, Edi mai mult a zacut la mine in brate....... n-au vrut sa manance, cred ca doar vreo 30-40gr de legume de la Hipp, e prima oara cand le dau si tot sper ca nu le-a placut... insa nici lapte n-au vrut apoi, decat vreo 50ml...... in rest, toate bune, viata e frumoasa, numai eu ma duc in curand la nebuni.

Cica am gresit ca i-am scos afara in starea asta, desi nu i-am tinut niciodata mult si am stat f retrasi. De asemenea, am gresit ca le-am facut baie, mai ales pe cap. Deci le-am agravat situatia cu mana mea... oare??

Cica Eurespal + Ambroxol pot da scaune apoase. Combinatia asta e 'prea mult' pentru ei.... Babymom, asa e? Oricum, analizele nu au iesit, deci e doar o ipoteza, poate fi orice...


Luminita, mami de Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

offff Lumi.
Putere mami. stii foarte bine capuii au nevoie de tine. nu ai voie sa cedezi.
Doamne ajuta sa nu se confirme banuiala. Nici nu stiu cum as putea sa te incurajez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Iar dorm micutii, asa ca:

Laura, Anca, Irina

Laura, ce sa-ti zic eu tie? Ca sunt cam in aceeasi situatie.... te inteleg, iti tin pumnii sa fie bine, da' nu-s acum in cea mai buna masura sa ajut pe cineva, nici macar pe mine.

Nikolici, sanatate, si tie si puiului!

Iepurila, le poti da pe amandoua. Dar suplimentul de Ca/cura de Ca o dai si tu vreo 10 zile, profilactic, daca nu ti-a recomandat altfel pediatrul. Noua asa ne-a spus si facem sau o sa facem, cand ne-am reveni, cura de Ca + branza calcica - care intre noi fie vorba, nu e mare branza dpdv al Ca...

Luminita, mami de Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iepurila

offff Lumi.
Putere mami. stii foarte bine capuii au nevoie de tine. nu ai voie sa cedezi.
Doamne ajuta sa nu se confirme banuiala. Nici nu stiu cum as putea sa te incurajez.

Cea mai fericita mami - ELENA (21 Octombrie 2008)
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.




multumesc...

Luminita, mami de Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Lumi, asta cu suspiciunea de Rotavirus cred ca e primul lucru care se zice in toate cazurile de diaree.Eu am auzit varianta asta de vreo 3 ori pana acum si de fiecare data s-a infirmat dupa analize.Ceea ce va doresc si voua!
Din cate am citit diareea e o aparitie frecventa vara la copii.Din diverse cauze, uneori fara explicatii in rezultate de analize.

Te rog incearca sa fi tu tare ca sa ii ajuti pe ei sa se faca bine.Stiu ca nu prea iti vine, dar trebuie sa ai grija si de tine pentru ca tu trebuie sa ai grija de ei!

si o sa treaca si asta, o sa vezi.




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Lumi asteptam sa vii sa ne spui vestile,nu dispera inca n-au iesit analizele,ma sa fie bine.Si Alexia doarme mult mai mult ca de obicei,plus ochiul stang are in continuare secretii...sa speram ca va trece si asta...

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput