Licurici de ianuarie-februarie 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna dimineata fetele,

La noi s-a dat scularea la 5.15 (de catre Nathalie) care dupa aceea a si avut chef de joaca...acum doarme obraznicatura si s-a trezit cealalta, ca de, de ce sa pot eu sa beau un cappuccino linistita, dupa ce m-am muls!
Multumesc din inima pentru vorbele frumoase pentru fetele mele. Si normal ca sunt si eu topita dupa ele, stiti voi cum e, orice cioara isi iubeste puii.

Naty, bun venit, ma bucur sa aud vesti de la tine si fetitele tale minunate.
Cristi, am citit si eu despre cazatura lui Carol, dragutul de el.

Dark, si restul, sunteti nemaipomenite cu atitea kilograme pierdute. Eu raportez doar 600 grame intr-o saptamina, in care zilnic (inafara de duminica) am facut 20 minute pe hometrainer si de patru ori si sauna dupa. Si am si mai multe kilograme de dat jos decit voi. Dar o sa le dau, asa, incetul cu incetul ca ma asteapta o garderoba superba cand ajung iarasi la 56 kg, cum aveam inainte de Nathalie. Peste cativa ani, in ritmul asta!

Am facut intrerupere de pregatit paine cu becel si gem pentru Francesca(gem de capsuni facut de Paul, care nu concepe sa ii dea fetei lui gem de supermarket)

Roxana, sigur ca il vrem pe Pat, mai ales ca Francesca e obisnuita ca si barbatii sunt implicati in gospodarie, tati ei gateste, ingrijeste gradina, face curatenie.

JASMI, e superbissima Iulia, supercochetuta si eleganta! Probabil ca are de la cine sa se inspire!

Unde sunt Alexia si Sabina de vazut?

Cristi, ti l-am admirat pe Carol, e frumos de numa`si are un par.

Sa trimit mesajul pana nu imi dispare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

neatza

noi suntem distrusi ca am fost ieri la doctor si ne-a operat fimoza. si plange cu disperare cand face pipi - si mie mi se rupe inima. plus ca trebe sa-l tin in lighean cu apa sa faca ca altfel se opreste dupa primul strop si il tine un pipi o ora. si ne-au oprit apa. mor de durerea lui.

si trebe sa-l tot zgandar acolo sa-l dau cu unguent si cu rivanol - da nu pot asa cum a zis doctorul, ca mor de mila

irina- ce sa-i fac sa nu-l mai doara?

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Ledi, Miere, aveti dreptate ca e viata schimbata dupa ce vin copilasii... insa timp de o baie relaxanta, cu o masca pe fata si un cappuccino si o carte buna trebuie sa fie timp, macar o data pe saptamina. Noi ne oferim in weekend cateva ore de relaxare unul altuia... unul dintre noi sta cu fetele (le ia la un loc de joaca in apropiere, sau in gradina la noi, sau in casa daca ploua) si celalalt se relaxeaza. Iti incarci bateriile asa. Pe langa asta pentru mine superrelaxante sunt iesirile in patru la gradina zoologica, sau in padure.

Naty, se vede ca ai ajuns la greutatea ta, arati super in pozele de la nunta, Ioana e si ea superba!

Fetelor, imi trimite si mie cine are timp/chef adresa si parola de la contul comun?

Roxana, te invidiez ca sunteti cu totii in patul mare....Francesca rezista 1 minut cu noi in pat, dupa care incepe sa sara pe noi si sa zbiere ca vrea jos, la joaca.

Edinutza, esti o draguta. Nu stiu cand ajungem noi prin Spania, probabil mai degraba in Romania, la Cluj, in toamna. Tu cand mergi in Ro?
Fetele, facem intalnirea la Chios?

Fug la Francesca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata mandrelor
maaamaaa ce matinale azi.... hai ca am venit si eu cu cafeaua la spartul targului
Jasmi, hai, las ca ai super fata... precis nu ramane ea nemaritata
Daiopri ce fac bajetzii? tu te simti bine?? sunt sigura ca nu e nicio problema la pisoi, dupa cum stii ganglionii lor sunt mai inflamati decat ai nostri din start, datorita reactivitatii crescute a sistemului imunitar.
Dark, fff misto locul... sa va mearga bine si sa va distrati!
Lisa, drum bun!
Aalina mistooo faza cu spalatul baii... copchilu asta te vrea in forma, nu gluma
Ada, cum e buza Dariei? e totul sudat?
Iris, hihihi stiam eu ca barbatii olandezi is crescuti bine... fostul meu sef tot asa era.. sa vad acu daca pot sa il cresc pe Pat la inaltime
Cristi, imi pare tare rau ca ati cedat si l-ai operat pe Carol.... sper sa se refaca repede.
gata, fug la trebi
sa aveti o zi excelenta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

M-am trezit dar Alexiuta inca doarme, asa ca scriu si eu ceva repejor.

Am vazut poze frumoase cu copilasi superbi si tare jucausi: Ana ciufulita, Lachlan jucausul, Alexutu' zambaretul, Stefan cu Girafa Sophie, fratiorii Dori si Fabi, Paul cu pufosul mai mare decat el. Avem cei mai frumosi copii! Fara gluma. Stiu eu vorba cu cioara, dar ai nostri sunt niste dulci. Sanatate sa le dea Dumnezeu!

Iris, si Sabinuta si Alexiuta au poze pe contul comun! Iti trimitem pupici si tie si fetelor tale frumoase!

Cristi, imi pare rau ca puiul tau nu se simte bine, dar o sa treaca. Stiu ca ti-e mila de el de ti se rupe sufletul. Ai sa vezi ca in 1-2 zile se va simti bine si va uita tot.

Lisa, Ana Ciufulita seamana tare bine cu Alexiuta, blondute amandoua!

Eu am inceput regimul de luni, de pe 1 iunie, insa...cu stangul. Mama mi-a adus doua cutii de lapte condensat si le-am cam dat tarcoale...in combinatie cu caspuni...Apoi asta e regim??? Vedem lunea viitoare la bilant.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

Iris, ai PM
of course ca ne intalnim la Chios. Tu cu care tura vii - Lisa&Pyc in iulie sau Dark la sf de august-inceput de septembrie?Sau numai cu mine in afara acestor perioade? (plus fetele de pe langa cj care mai pot/vor sa vina, bineinteles)

cristi imi pare tare rau ca se chinuie carol

Jasmi - de Iulia scumpa (10 februarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

rox - nu prea am avut de ales, ca se inchidea din ce in ce mai tare. cand a vazut drul cum e m-a intrebat daca face pipi. la nastere i-a fost parca mai ok da era tot mai inchisa. oricum, pana acuma nu ii vazusem niciodata urma de varf.

si tata lui asa a patit, da la aproape 2 ani a fost operat. drul a zis ca nu mai putem sa asteptam deloc la cum arata.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

oricum, micul meu erou inca ne da zambete si ne rade - cand nu-l doare.

azi noapte am zis ca dormim cu el ca e bolnavior - da a adormit in mijlocul patului nostru si era ca un ingeras si ne-a fost frica sa nu-l trezim asa ca ne-am refugiat in living pe canapea. si dragul de el s-a trezit numai o data sa faca pipi si sa pape un bibe. si cand il doare el tot cuminte si bun e. asa il iubesc de tare.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

cristi sa va faceti cat mai repede bineeeeeeeee

vrem si noi la cluj la intalneala .... ahahaha .... dar nu pot ajunge decat pana la deva saptamana viitoare ... cine se baga???? poate apuc macar cu bebelusi sa ma vad daca sunt sanatosi ....

noi ne-am trezit la 8>40 ... dar toata noaptea din ora in ora ... din cauza ca nu am facut ieri suficient caca ... noi inca mai avem colici .... daca nu facem la timp ... si ne doare rau burtica dimineata sau noaptea ....

acum cantam mult la locul de joaca ... si ne suparam ca nu putem baga jucaria in gurita
o zi placuta

cine poate si stie sa umble pe prima pagina va rog sa bagati LMA pt mamicile de iunie ca se apropie ziua meaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaa ... si aryia cred ca arati super la inaltimea aia la kg alea si la faptul ca esti mamica a 3 bebe ...

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truth spune:

Neatza si de la noi,

Uite au trecut deja 5 luni de bebe (viata dupa bebe), au trecut ca vantul si chiar imi pare rau ca nu am intrat mai des sa scriu pentru ca lucrurile evolueaza repede, iar momentele se pierd in valtoarea amintirilor.
sa ne cresti mare sanatos si voinic, iubire mica
Eliza Teodora de Ira_Liza

Zau ca au trecut repede aceste luni. si m-au cam luat prin surprindere, fiindca desi cunosteam bebelusi (4 exemplare de verisori primari pentru David), experienta de mamica este unica. puiul meu m-a schimbat, sunt geloasa, protectoare, "rea" cand vine vorba de el. orice ar zice cei din jur, oricata experienta ar etala, nu stiu... simt o certitudine in ceea ce fac pentru bebe, sunt sigura ca fac bine si mai ales ca numai EU fac bine (cu momente de ingaduinta pentru tati). si cu voi am depasit multe clipe grele. nu va mai zic de cat am luptat pentru alaptatul exclusiv pana la aceasta varsta: "da-i ceai, da-i ceai" (de colici.... bineinteles ca nu vrea ceai, deloc, deloc), "da-i apa ca se dezhidrateaza", "da-i mar cu biscuite", "nu-i dai mancare? noi papam de la 2 luni jumate!".

Si sa va fac cunostinta cu David (poze la semnatura): un bebe cuminte, jucaus si vorbaret (nu degeaba e jumatate oltean, tati e din tara lubenitei de langa dabuleni). Rade mereu, e sociabil, e curios, ii plac cantecelele lui mami, ii plac fetele oamenilor, n-a plans deloc la vaccinul de 4 luni, nici la analize.
Cu kg nu ne laudam prea tare (dar nici nu ne ingrijoram): 7kg sapt trecuta in 27mai, 67 cm lungime. De la 3 la 4 luni nu a prea crescut, pana ce nu m-am dumirit eu si am fost mai atenta la cat mananca, sa-l pun mai des si sa-l tin mai mult la san. Si am bagat la greu galactogil, sa se umple bine sanii.
Voi papati din ambii sani la fiecare masa? ca noi daca facem asa, de cele mai multe ori regurgitam.
Nici la dormit nu ne laudam (dar suntem multumiti si odihniti), nu dormim toata noaptea, de fapt doarme, dar se maraie si daca nu-l pun la san nu se potoleste. am renuntat sa mai urmaresc orele la care se trezeste. are patutul lipit de patul nostru(am luat jos gratiile) si cand da alarma il trag langa mine, tocaie putin si cand se linisteste il trec in patut - uneori il mai uit langa mine. asa doarme de la 22 pana dimineata la 7:30-8, iar in weekend pana la 9. si ziua la 2 ore, 2 ore jumate trage cate un nap, chiar si pentru 20 de min.

de-acusi vine diversificarea (dupa 5 luni - pediatra / dupa 6 luni - dr de familie). oricum mi se pare treaba seriosa, nu mai e ca suptul ceva innascut, asa ca vreau sa ma informez mai mult si biensur cu cat citesc cu atat ma confuzez. please, care si cand aveti timp, dati-mi si mie parola de la contul comun sa citesc ce avem acolo despre D

si vreau sa vad si eu si ceilalti bebei licurici, vorba voastra, cioara, necioara, avem niste prunci extra super reusiti

va imbratisez cu drag,

mami de david, drag si dulce, pui iubit




Mergi la inceput