INSEMINARE [38]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

Salut

liana.berbec Sa fie cu noroc! Acum nu te mai gandi la spermograma, gandeste-te la faptul ca in cateva zile esti gravida!!!

ancamac Sarumana de cafelutza!

cosicel Daca vezi si ai un pic de timp, la mine IAS1 la Medlife nereusita.




http://t2.lilypie.com/0mIpp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Lianasa inteleg ca Utrogestanul functioneaza ca un anticonceptional! Ciudat, de ce mi l-o fi dat doctorul. Mi-a zis sa-l iau 3 luni la rand si voi veni insarcinata la el.
E ciudat ca exista discrepanta si intre doctorul endocrinolog si cel ginecolog! Dr endocrinolo mi le-a dat din ziua 15 - 24 ( ca sa vina si ciclul cica, ce daca le iau pana cand imi vine CM nu e bine?) iar Dr Ginecolog din ziua 10 - pana la CM.
Eu am facut cum a zis endocrinologul, dar luna viitoare ce fac, cum sa le iau?
Sau mai bine imi fac teste de ovulatie din alea pe baza de urina si vad daca am ovulat si iau Utrogestanul de la data ovulatiei? pana cand?

Off, m-au bagat in ceata doctorii astia

cum sa mai raman insarcinata daca utrogestanul inhiba ovulatia?

Va multumesc de suport

Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Liana dupa inseminare, m-am urcat in masina si am stat pe bancheta din spate. Cum am ajuns acasa m-am asezat in varful patului si nu m-am dat jos decat pentru a merge la toaleta. La un moment dat m-am dus in sufragerie sa ma uit la televizor ca ma saturasem de citit. Sotul a fost pe post de menajera. El mi-a adus apa si mancare la botul calului. Nu m-am dus a doua zi la scoala. Deci am stat in dupa-amiaza aia si chiar si a doua zi ca o balega. Poate am exagerat. Nu stiu. Dar eu am vrut sa fiu sigura ca nu cad spermatozoizii in afara. A doua si a treia zi seara am prestat pentru mai multa siguranta. Acum, eu nu zic sa faci neaparat ca mine. Eu asa am facut. Sunt alte fete care isi continua activitatile zilnice ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Poate ca si felul cum m-am "desfasurat" dupa au contribuit la reusita.

housepocket480 am vrut sa iti raspund aseara dar am avut treaba multa. Eu am luat Duphaston pentru a-mi veni ciclul. Mie fara el, nu vine ciclul. Luam cate doua pastile timp de cinci zile, dar sa mor daca imi amintesc in ce zile. Cred, dar nu sunt sigura, le luam undeva prin ziua 21. Oricum luam si in maxim o saptamana de cand le terminam si aparea ciclul. Utrogestanul, se pune intravaginal. Din cate stiu eu este pentru sustinerea sarcinii. Eu in momentul de fata pun Arefam (ruda apropiata a Utrogestanului). Pun cate 200mg (o pastila) in fiecare seara. Daca mai are alte indicatii, eu nu stiu. Ceea ce iti spun este din proprie experienta. Puregonul, m-a ajutat sa raman gravida. Sunt niste fiole, care iti ajuta ovulatia. Mai precis, te ajuta sa creasca foliculii mari. Doza este diferita de la femeie la femeie, in functie de necesitatile fiecareia. Mie mi-a dat 50 unitati si apoi am continuat cu 100 de unitati.
Cred ca ar trebui sa iti informezi ginecologul si endocrinologul de existenta fiecaruia. Te duci la unul si ii spui ce a zis celalalt. Ar trebui sa fie un acord intre cei doi. Prin intermediul tau ar trebui sa se puna de acord unul cu altul. Eu, am mai multa incredere in ginecolog. Mai bine spus in Cezara Bucur decat in orice alt endocrinolog.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petronela_99 spune:

Buna la toata lumea.
M-am hotarat sa scriu pe acest forum, dupa 3 ani de cand va tot urmarec si va citesc si invat o data cu voi toate etapele vietii si mai ales dorinta de a avea un copil.
Saptamana trecuta, miercuri si joi, am facut inseminare dubla la Medlife de unde am plecat foarte dezamagiti de numarul foarte mic in urma recoltarilor. In prima zi au fost 7.5 mil( dupa 2 recoltari consecutive) iar in a doua zi 6 mil. Cel putin am apreciat faptul ca doctorii au fost sinceri cu noi si ne-au pregatit emotional pentru o nereusita.
Imediat dupa inseminari am avut intepaturi si dureri de burta, ovare si in sufletul meu am sperat si sper sa fie de bun augur...desi....
As vrea sa va intreb daca astfel de dureri sau alte simptome dupa inseminare ati avut si voi?
Desi ar trebui sa fiu realista si sa ma incurajez sa o iau de la capat, in situatia in care in la sfarsitul lunii iunie facem o alta inseminare, dar undeva in sufletul meu sper ca Fecioara Maria sa ma binecuvanteze.
Astept raspunsurile voastre.

Va pup si va multumesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

petronela imi poti spune cu ce medic ai lucrat si cam cat te a costat?

luna asta nu cred ca am sa pot face a doua inseminare, dar luna viitoare cred ca sigur vom face, si strang informatii
merci si bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Buna tuturor,
Liana, o sa fie bine pentru amandoua, o sa vezi ce bebeline frumoase o sa avem. Sa-mi zici ce simtome ai avut in timpul si dupa inseminare. Eu dupa 1-2 minute de la inseminare am simtit ca o contractie in zona unde era foliculul. L-am intrebat pe dr si a ras de mine, cica " s-or bate aia acolo!". Am stat culcata doar pana acasa, apoi am trecut la bucatarie. Din cand in cand mai fugeam in pat cand simteam ca-i ceva in neregula. De scurs s-a mai scurs, acum sper ca nu gigeii, ca doar asa zic fetele care au mai trecut prin asa ceva ca daca i-a pus direct in uter n-or sa cada in cap.

De azi trebuie sa incepem tratamentul de sustinere 14 zile. Bafta multa si sa fie cu noroc ziua de 2 iunie ptr amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

petronela_99 Mult succes! Este foarte bine ca ati facut IA dubla!
In privinta simptomelor, nu vreau sa te dezamagesc, dar la mine desi nu a fost nimic, am avut foarte multe, la un moment dat credeam ca s-a prins, dar nu a fost asa...

http://t2.lilypie.com/0mIpp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Dankutza,
Am stat si eu in masina culcata.
Acasa am stat asezata dar nu culcata.
Acum ramane de vazut peste 14 zile ce iese.

Tinutza78,
Si eu am simtit cat inca eram pe masa ca s-a dus tot afara. M-am si uitat pe zilnic sa vad daca e roz. Dar am inteles ca e doar secretie ce simti dupa. Speram ca au ramas acolo totusi ametitii. Contractii am avut si eu pe masa acolo. Cred ca uterul s-a contractat putin ca l-a deranjat nenea doctorul.

Acum nu ne ramane decat sa asteptam. ID-ul de mess este lianaberebec. Mai bine pe mess vorbim, ce zici?

Housepocket utrogestanul este progesteron natural. Organismul secreta de obicei acest hormon dupa producerea ovulatiei. Daca nu ai menstra cel mai probabil nu o ai pt ca nu se produce ovulatie. Dar nu ai de unde sa stii in ziua 10 daca in luna aceea vei ovula sau nu. Parerea mea este sa iei din ziua 15 nu din ziua 10. Cel mai corect ar fi insa sa faci monitorizare ecografica din ziua 10 pana in ziua 16, oadata la 2 zile. Daca se constata ca ai ovulat utrogestan dupa ce s-a spart foliculul, daca se constata ca nu ai ovulat si nici nu ai de gand utrogestan din ziua 15-16.

Parerea mea.

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petronela_99 spune:

Inseminarea am facut-o cu d-na Dr Deliana Predoi- la care am numai laude !!
Inseminarea dubla costa 1150 ron, insa tratamentul de stimulare m-a costat 415 ron + ecografii de monitorizare si recoltare analiza estradiol=485 ron + tratamentul de sustinere=80 ron.

Un total aproximativ 2100-2200 ron.

Ce am apreciat foarte mult a fost: indrumarea , sustinerea lor fata de mine atat inainte de inseminare cat si dupa inseminare.
Mi-au facut o programare in ziua a 13 a pentru analiza la urgente B HCG, precum si pentru inceperea tratamentului de stimulare ovariana pentru cea de a doua inseminare de la sf lunii Iunie....in caz de raspunsul este negativ.

Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

Hai sa ma cert singura! Nu am vrut sa par pesimista, dar asa a iesit!
Ceea ce am simtit eu poate sa nu fie tot asa la fiecare, suntem diferite, asa ca imi cer scuze si scot agitatele pentru voi!

Pentru noile inseminate si sa fie cu noroc !



http://t2.lilypie.com/0mIpp2.png

Mergi la inceput