Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

La multi ani copiilor nostri de 1 Iunie!
La multi ani si celor care se mai simt copii!

Noi suntem obosite, Luana este tot infundata la nasuc, a zis dr sa-i pun ser+vit C. E umed aerul si e clar, va face rinita la umezeala. Iar a facut bubite pe fatza, si nu stiu ce are de mananca asa de des, cred ca nu se mai satura. Am crezut ca trecem de puseul de 4 luni si scapam, ca la cat a luat in greutate e clar ca nu sta la san degeaba. Dr a zis ca acum dupa 4 luni ma pot gandi la diversificare, dar dupa varsta recalcultata are doar 2 luni, e prea devreme.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Si noi avem nasucul infundat cred ca tot din cauza umezelii (si eu care credeam initial ca e uscat si vroiam sa iau umidificator ) am luat si aparat din acela de dezumidificat (mersi de pont ) dar tot e umed
In afara de ser in nas, vitamina C cum ii pui ?? in siringa ? e lichida?


Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari



Novus la noi cred ca-i treaba mai complicata, Alex face rinita la umezeala, in zilele ploioase sau iarna cand spal haine si ramane geamul inchis peste noapte in bucatarie (ca nu-l pot tine deschis ca ingheata tot, si acolo avem si termostatul de la centrala). La fel face si Claudiu. Acum si Luana. Nu are mucozitati, ci mucoasa nazala se inflameaza, nu sunt convinsa ca explic bine, si nu poate respira. Mie dr mi-a dat asa: o parte vit C la 5 parti Ser fiziologic. Mai bun ar fi serul efedrinat dar e prea mica. Lui Clau ii pun ser efedrinat cu cea mai mica concetrantie (cred ca 0,5% e cea mai mica). Diluez 1 ml Vitamina C intr-o sticluta de Sab simplex curata, pun 5 ml ser si amestec, apoi trag cu pipeta sau siringa si picur cate o picatura in fiecare nara.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR DIN LUME, COPIILOR NOSTRI, COPIILOR DIN NOI

LA MULTI ANI pentru:

David Gabriel, bebe de Dyana27,

Radu, bebe de Manuela77,

Anastasia, bebe de Roxana80art

Bogdana, imi pare rau pt masina, imi place de peste, i-am cautat capu si nu l-am gasit

SimonaMami, e foarte nasol ce zici tu acolo, mai ales ca tu esti la mijloc si pe tine te doare cel mai tare

Ayla, ramasai datoare cu un raspuns, si nici acu n-am timp sa il fac detaliat ca plecam la picnic ...
Deci: imi place tare mult cum l-a crescut sotul tau pe Clau, asa, mai spartan, nu in puf; in acelasi timp este un copil echilibrat si descurcaret, mai independent vreau si io reteta pt dragoana mea
Cit despre relatia de cuplu cu un (doi, trei) copil, este tare complicat :) dar ca si tine cred ca trebuie dedramatizat aspectul intimitate pierduta etc.

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Dyana, si noi avem leagan si e superrr , mai nou se distreza de minune cu jucariile atarnate si asculta muzica, vibratiile in schimb o trezesc in loc sa o adoarma
la fel ramane cu capul stramb si il aranjez eu cu mana

SimonaMami, imi pare rau pt problemele voastre, pacat ca nu se inteleg sotul cu mama ta !

Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

La multi ani copiilor nostri de 1 Iunie!
La multi ani si celor care se mai simt copii!

Noi suntem obosite, Luana este tot infundata la nasuc, a zis dr sa-i pun ser+vit C. E umed aerul si e clar, va face rinita la umezeala. Iar a facut bubite pe fatza, si nu stiu ce are de mananca asa de des, cred ca nu se mai satura. Am crezut ca trecem de puseul de 4 luni si scapam, ca la cat a luat in greutate e clar ca nu sta la san degeaba. Dr a zis ca acum dupa 4 luni ma pot gandi la diversificare, dar dupa varsta recalcultata are doar 2 luni, e prea devreme.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Si noi avem nasucul infundat cred ca tot din cauza umezelii (si eu care credeam initial ca e uscat si vroiam sa iau umidificator ) am luat si aparat din acela de dezumidificat (mersi de pont ) dar tot e umed
In afara de ser in nas, vitamina C cum ii pui ?? in siringa ? e lichida?


Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari



Novus la noi cred ca-i treaba mai complicata, Alex face rinita la umezeala, in zilele ploioase sau iarna cand spal haine si ramane geamul inchis peste noapte in bucatarie (ca nu-l pot tine deschis ca ingheata tot, si acolo avem si termostatul de la centrala). La fel face si Claudiu. Acum si Luana. Nu are mucozitati, ci mucoasa nazala se inflameaza, nu sunt convinsa ca explic bine, si nu poate respira. Mie dr mi-a dat asa: o parte vit C la 5 parti Ser fiziologic. Mai bun ar fi serul efedrinat dar e prea mica. Lui Clau ii pun ser efedrinat cu cea mai mica concetrantie (cred ca 0,5% e cea mai mica). Diluez 1 ml Vitamina C intr-o sticluta de Sab simplex curata, pun 5 ml ser si amestec, apoi trag cu pipeta sau siringa si picur cate o picatura in fiecare nara.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

ca sa nu te chinui cu pipeta..seringa...exista la farmacie flacon cu picurator..e 1 ron

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

chatonel ai cautat capul sau carligul?

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Chatonel sa stii ca nu esti datoare cu nici un raspuns, eu doar am scris parerea mea referitor la ce cred altii, vis-a-vis de experienta mea, atat cat e ea, putina.
Si sa stii ca e crescut foarte in puf Claudiu, ca e rasfatat pana la cer si inapoi, si-i copil de bani gata, si foarte "pe interes". Ii spune la tac-su ca-l iubeste si ca-l adora cand ii cumpara ceva, si atat se tine de capul lui cand vrea sa obtina ceva si nu primeste din prima, ii merge mintea. Si tot ce vede si cere i se cumpara, mai face si el crize cand nu primeste chiar tot, si cel mai des noi cedam. Mergem cu el in Real la cumaparturi, si mereu vrea cate o masina, sau te miri ce. Si ca sa taca sa scapam de gura lui, tati ii cumpara ceva, deci nu prea stie sa fie refuzat. Are saci intregi de jucarii, mai sorteaza sa doneze din ele, ca stie ca primeste altele, dar e nebunie la el in camera cate jucarii are. Sa nu-ti povestesc cat e de ordonat. Acum cu Luana se mai rasfata si el, stii, criza primului copil cand vine al doilea, dar inainte era foarte ordonat. Si acum isi face singur ordine dar uneori trebuie sa i se ceara sau sa-l santajam, nu mai face ca inainte din propria initiativa. Asa este Alex, pt el totul trebuie sa fie ca in farmacie, si Claudiu a fost crescut cu aceste principii. Niciodata nu a fost certat ca a imprastiat jucariile, ci le-am strans impreuna cu el, i-am aratat cum se pun si asa a invatat. Masinute la masinute (el le mai aranjeaza si pe modele si culori), carti la carti, cuburi la cuburi, etc, si are propriile lui criterii dupa care si le aranjeaza. Cred ca asa e varsatorul, si dupa ce am citit, de aceea spuneam ca sigur e varsator, desi stiam ca-i capricorn, ca nu prea are caracteristicile capricornului.
Hai ca m-am lungit destul.
Picnic placut!

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Bogdana multumesc! Am sa caut, Eu m-am invatat cu siringa pt ca trag serul din fiola in siringa si acolo il patrz inchizand capacul. Acum am amestecat cele doua substante de aceea le trag iar.

Dyana, leaganul nostru are pernita speciala la cap cum au unele scaunele de masina, nu i-am pus perna. dar intoarce-l pe el dupa tine, unde ai tu treaba sa te vada, sa nu-si intoarca el asa capul. E tare dulce David.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Simona..imi pare rau de tensiune..dar poti sta asa?Mama mea nu-l accepta deloc pe sotul meu..de aia am si decis mai bine fara ajutor...decat cu nervii intinsi la maxim non stop..si cu certuri vesnice cu sotul meu.

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE



Bogdana, la noi nu a fost mereu asa... S-au impacat chiar foarte bine un timp. Ai mei ma adora. Ar face absolut orice de dragul meu. Chiar si acum, cu tensiunea asta, cu tata umilit aproape de minunatul meu sot super-perfectionist, si el tot nu ar fi plecat... ca sa ma ajute. Sufletul meu e bucati, evident, pentru ca ii iubesc asa cum sunt, pe toti. Fiecare are motivele lui. Nici tata si nici sotul meu nu-s perfecti. Nici eu de altfel... insa sunt la mijloc intre ei si doare al naibii. Solutia e tocmai... sa plece tata, insa si asta ma doare. Fir'ar sa fie... nu-i niciodata usor!
Am plans saptamana asta cat sa-mi ajunga!
N-am putut minca nimic de miercuri. Absolut nimic. Ma mir cum de mai am si laptele pe care il mai am...Imi vine sa vars de nervi.

Si nu-i vorba de ajutor doar. Imi e bine psihic sa-i stiu pe ai mei langa mine. Iar Eric ii iubeste si el enorm...
Insa chiar si numai pentru ajutor, cand ma gandesc ca am un casoi cat China de sterg praful in casa incepand cu etajul, si pana ajung la subsol se pune praful la etaj...si o gradina cat Herastraul (cu exagerarile de rigoare), ca nu imbracam nici unul din noi ceva de doua ori, si ca ne place mincarea proaspata... iti dai seama ce fericita sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Simona, pt ordinea si curatenia de pe mail-ul comun ; imi era groaza sa intru sa caut ceva dar am avut o surpriza placuta

Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Of, Simona, refacere rapida.
Si mie mi-a venit repede CM desi alaptam la program.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Multumesc Monica. Nu a fost insa decat cireasa de pe tort, asa ca aproape nu am bagat in seama. Daca n-ar fi fost si laptele specimen pe cale de disparitie, chiar nu ar fi contat CM si durerile aferente. Azi vad ca stau putin mai bine cu lapticul, desi Victor (care sugea la 4 ore) suge din ora in ora. Si m-am mai linistit si eu putin, iesind afara din tensiunea aia, la birou, unde chiar daca n-am facut mare lucru, m-am regasit putin pe mine.

Mergi la inceput