Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (134 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Miruna si eu la fel sunt cu copiii. Ii iubesc diferit , nu stiu daca poti spune ca ii iubesti la fel. Chiar ieri ma intreba o prietena cum e cu dragostea pt doi copii. Daca simt cumva ca o iubesc mai putin pe Valentina , acum ca a aparut si soricelul in viata noastra. Si i-am spus ca nu am cum sa o iubesc mai putin pe Tinutza, am destula dragoste pentru amandoi ingerasii mei
Ii iubesc de mor pe amandoi !!!

Babytza si puiiValentina David

Poze

Vot pt Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

nausica drum bun si o vacanta superba sa aveti !!!!!!!!!!!!!

Babytza si puiiValentina David

Poze

Vot pt Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

io am iubit-o pe amalia din momentul in care am aflat ca-s gravida. lumea zicea ca-s nebuna ca vorbesc cu o burta si ca o mangai, ca doar nu simte. in momentul in care am nascut si am pupat-o m-am indragostit iremediabil si pentru totdeauna. e si responsabilitatea pentru o viata, dar e iubirea aia, de te doare sufletul numai cand o privesti. asta am simtit eu... dar fiecare mama simte diferit.
Lidia
ma duc la somn ca ma ia barbatul si ma culca pe pres la usa. nu mi-e de alta, dar plouaaa.
v-am pupat, noapte buna.

Sabina, mamica de strumfa Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabinel

io am iubit-o pe amalia din momentul in care am aflat ca-s gravida. lumea zicea ca-s nebuna ca vorbesc cu o burta si ca o mangai, ca doar nu simte. in momentul in care am nascut si am pupat-o m-am indragostit iremediabil si pentru totdeauna. e si responsabilitatea pentru o viata, dar e iubirea aia, de te doare sufletul numai cand o privesti. asta am simtit eu...



Ah mami...ce frumos ai zis....
Dar nu esti nebuna...si eu le cantam , le vorbeam si imi mangaiam mereu burtica.

Babytza si puiiValentina David

Poze

Vot pt Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh
babymom eu te intrebai de mei tai. Daca te plictisesti astept sugestii daca esti obosita lasa ca ma descurc eu singurica.

Miruna, nu-s obosita, dar am expediat mesjul anterior incomplet ca iar s-a trezit Dragos ( acum l-am cules de la marginea saltelei ).

Asa... cu mei-tai-ul uite cum fac eu:
- il asez desfacut pe pat, pun copilul pe el la mijloc asfel incat bretelele superioare ale mei-tai-ului sa-i vina pe sub brate, prind mei-tai-ul de cele doua bretele superioare si ridic copilul ca pe un sac pe umar direct, dintr-o singura miscare, asa ca de aruncare
- centrez copilul pe spate, lasandu-l sa alunece usor, pastrand bretelele superioare pe un singur umar ( bretelele inferioare atarna liber )
- dupa ce am centrat copilul, trec breteaua stanga pe umarul stang, in timp ce tin de cealalta cu mana
- ma aplec putin inainte ca sa stea copilul mai bine si prind cele doua bretele sup. intre genunchi, intinse
- din pozitia asta imi leg in jurul mijlocului bretelele inferioare
- dupa ce am legat bret. inf. le eliberez pe cele sup. dintre genunchi, le tensionez cat simt ca trebuie ( atentie sa fie cat mai stranse! ) si le trec ori pe sub brat ori in X peste torace ( asa nu-mi prea place ca-mi apasa sanii )
- urmeaza apoi un X pe sub fundul copilului si pe sub picioarele lui, apoi le aduci din nou in fata unde le legi; pt. inceput, pana am capatat dexteritate le puneam pe rand: intai breteaua din dreapta - peste piciorul drept, apoi pe sub piciorul stang, apoi cea din stanga - peste piciorul stang si pe sub piciorul drept; pana fixam una, cealalta ramane stransa intre genunchi.

Sper ca ai inteles... e greu de explicat... simplu daca vezi o data.

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

La multi ani Irina !!!!! Sa fi fericita toata viata alaturi de familia ta frumoasa !!!!!! Sa ai in viata numai bucurii !!!!!! O zi minunata sa ai !!!!!!!!!

Babytza si puiiValentina David

Poze

Vot pt Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

Miruna, uite aici, poate te ajuta si asta



si acum chiar ca ma duc la somn

Sabina, mamica de strumfa Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Miruna, cand mi-am pus prima oara mei-tai-ul, l-am pus asa ca in filmuletul de la Sabina, dar la curs m-au corectat si m-au invatat metoda pe care am descris-o; poate pt. ca Dragos era mai mic cand am fost noi la curs - avea vreo 5 luni. Cred ca depinde cum ti-e tie mai usor.

Apropo de curs am fost invitata de o fundatie de la noi sa tin cursuri mamelor - in 5 mai a fost cursul despre alaptare, iar in 5 iunie va fi cursul de purtat bebe in wrap. S-au aratat incantate, desi una dintre ele a recunoscut ca nu crede ca-si va purta copilul asa vreodata. Inca exista multe prejudecati, dar e bine ca se tine un astfel de curs. Cred ca e prima data in Oradea ( cel putin ).

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Mda... acu' chiar am ramas singura...
Ma duc sa caut ceva dulce prin bucatarie iar daca nu va mai gasesc la intoarcere, m-oi duce si io la culcare.
Am reusit sa dau jos ( fara efort ) vreo 3 kg de cand m-am mutat la casa. Am in 20 iunie intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii, dar nu cred ca ma duc, unul dintre motive fiind ca sunt prea grasa ( am cu aprox. 12 kg in plus fata de atunci ). Asa ca... ma duc sa ma indop.

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Deci au inceput sa-si faca deja de cap hormonii unei noi sarcini, ca am venit acum de la alaptat si am citit ce ati scris in urma si nu-mi mai pot opri lacrimile. In special ceea ce au scris Miruna, Ada, Babymom si Babytza, din experienta lor ca mamici de 2 copii. Vorbele Mirunei mi s-au cam infipt, adica e posibil sa nu scap de acest sentiment niciodata? Ca sigur pana la nastere voi face ca Babymom, il voi tot privi pe Gruia si ma voi intreba ce i-am facut, dar am infinita speranta ca acest lucru se va schimba in secunda in care o voi cunoaste pe sora-sa ... Nu ma indoiesc ca-i voi iubi la fel de intens pe amandoi, dar cred ca voi duce o vreme nostalgia dupa perioada in care Gruia a fost buricul pamantului si eram toata a lui .. deci eu ma pun in pielea lui ... insa tot e bine ca e mai mic si nu apuca sa constientizeze prea bine asta, adica sa pastreze si el aceasta amintire in suflet ...
Referitor la pronostic, eu zic ca va fi fata, pentru ca au stat la mine in antecamera din 17 pana in 20 mai, cam 3 zile jumate, deci cred ca au rezistat mai mult cei cu X .. Acum om vedea ce va fi, daca inainte de Gruia imi doream o fetita, acum nu mai conteaza, pentru mine tot fetita as vrea, insa pentru Gruia as vrea un fratior, cred ca se inteleg mai bine intre ei fratii de acelasi sex.
Da, Lidia, ai dreptate cu semnatura, am uitat deja cum se calculeaza Pai in cazul asta e 5+, ca UM a fost pe 3 mai ... uof, cate oi mai fi uitat, ca acum ziceam ca-s 'experimentata'
Referitor la reactia lui tati, n-am rezistat sa 'construiesc' momentul asa cum mi-am propus initial, adica sa-i ofer cele II intr-o cutiuta cu fundita etc., ieri m-a luat gura pe dinainte si am comentat ceva despre pofta mea de mancare crescuta (caci da, deja mananc dublu, pentru ca mi-e foame tot timpul ) si m-a tras de limba apoi. Drept pentru care am si cumparat un test, l-am facut si ... a fost foarte fericit, desigur, si surprins, pentru ca nu se astepta deloc acum dar si ingrijorat pentru viitor, baiguia ceva cu pusul in cui
Va multumesc tuturor pentru ganduri, le-am citit cu lacrimile siroind! Desi imi doream rapid al doilea copil, iata ca a luat-o inaintea planurilor si m-a surprins, tot nu-mi vine sa cred ... si mi-e fricaaaaa ...
Babymom si cine se mai pricepe, ma framanta acum gandul alaptarii, cum o sa pot sa-l alaptez pe Gruia in continuare, cum sa nu pierd laptele de care e atat de dependent, cum, cum ...?

Edit: tati a mai comentat ceva in legatura cu neuronul, pana acum tot dadeam vina pe neuronul de lauza, ca e neajutorat, acum se bucura ca-i vine in ajutor neuronul de gravida, ce mai gasca!
Babytza, nu mi s-a parut deloc indiscreta intrebarea, nu ai de ce sa-ti ceri scuze

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

5+

Mergi la inceput