Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 100

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Neata dragele mele,


Lilisor, de Madutz nu mai stiu nimic de joi, cand am vorbit cu sotul ei la telefon. Durerea e prea mare ca sa mai poata vorbi cu cineva, in afara probabil de familie. Ea stie ca suntem alaturi de ea si cand se va simti pregatita, sigur ne va da de veste. Deocamdata cred ca vrea sa se detaseze de tot, inclusiv de forum. Asa cred eu.
Rocsy, imi pare rau pentru z1. Si eu iti urez acelasi lucru, sa fie ultima zi 1 anul asta.
Liana, legat de cresterea foliculilor, eu am patit-o anul trecut, la IA, insa stimularea era cu clomifen. Am stat pe capul dr.-ului T doua saptamani, ca nu mai cresteau foliculii, prima data cu monitorizare la 2 zile, dupa care zilnic. De ovulat, am ovulat, insa foarte greu a reactionat organismul meu la stimulare, ovuland in z21, cand cm meu era de 25 zile, eu ovuland de obicei cel mai tarziu in z13. In luna respectiva, cm mi-a venit la 35 sau 36 zile, nu mai stiu exact. Deci rabdare, ca vei ovula, insa nu te stresa, asta e sfatul meu. Eu m-am stresat fff mult, eram super nervoasa pe organismul meu, poate asta a fost si motivul pentru care nu mi-a reusit IA. Fii relaxata si increzatoare ca va fi cu reusita .
Mami Lali , iti tinem pumnii ca vii cu vestea cea mare saptamana asta .

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla din nou, iar atunci va fi perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Magdita,
Multumesc mult de raspuns. Asa am zis si eu sa nu ma mai stresez - daca ar fi dupa capul eu, dar vezi ca nu e mereu. Teama mea era sa nu se faca chisturi. Dar daca zici ca pana lqa urma s-au spart s-or sparge si ai mei. Eu ii astept cumintica.

Multumesc frumos inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Madibabi- nu se mai gaseste Menogon pe piata.
El se comercializeaza sub denumirea de Menopur.

Este acelasi produs- are acelasi DCI- il produce aceiasi firma- i-au schimbat doar denumirea comerciala si i-au marit pretul.

Eu sunt in Z10- nu ma mai duc la monit- voi face doar teste de ovulatie zilele urmatoare.
Vara asta o sa stau mai linistita.
Daca se va prinde bine.





Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

buna ziua si la multi ani tuturor bebeilor.
dragele mele sa va spun ceva.....am vb cu o fata care am cunoscuto la coada la tutu si mi-a zis ca a ramas gravida. a facut laparo nu stiu cate inseminari histero si nimic. in luna martie a auzit pe cineva de cervugid ca ar fi bun si a bagat timp de 12 zile. in luna aia a ramas gravida....cica n-ar avea ce rau sa faca acele ovule . eu o sa fac dupa ce trec rusii. nu e neaparat sa se intample dar macar incerc.
ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

o saptamana usoara tuturor si un capitol insorit cu multe II liniute.

eu fizic, m-am refacut complet dupa operatie. Il mai stresez azi pe d-l dr si sper sa ma linistesc. Incerc sa ajung la cabinet pentru o eco si sa-i mai arat iarasi dosarul cu toate analizele. Sper sa nu se supere. L-am intrebat cand mi-a scos firele daca ma primeste azi la cabinet. A zambit si cica ptr ce...? Sa stam de vorba..? si a zis ok. I-am ramas datoare de la operatie. Voi ce ma sfatuiti? la cabinet primeste ceva peste valoarea consultatiei, sau doar prin acea fundatie? Nu stiu cum sa-l abordez, plus ca nu dispun nici de f multe finante, mai ales acum cand trebuie sa incep si tratamentul cu diphe.

O intrebare in legatura cu reteta compensata, unde este CAS-ul si cum se procedeaza ptr optinerea stampilei?

Cele care s-au operat recent si li s-a recomandat tratament, cate luni v-a zis sa-l faceti? Si despre cel alternativ cu medicamente ce ati inteles? Ptr ca eu de la d-l dr T am inteles ca indiferent pe care-l aleg va dura 6 luni, iar de la dr care lucreaza ptr acest program american am inteles ca tratamentul clasic cu injectii este de 3 luni, iar cel experimental(niciodata nu i-a spus asa, dar asta am banuit eu) 3 luni injectii si 3 luni medicamente( deci 6 luni). Voi ce stiti despre el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Rocsy, eu in luna in care am ramas gravi am facut spalaturi cu Tantum Rosa, recomandate cu dr.Albu in urma analizei de secretie premergatoare HSG-ei pe care nu am mai apucat s-o fac. La mine asta a functionat, nu spun ca a fost decisiva, in niciun caz, ci doar ca probabil a modificat cumva PH-ul vaginal. Din seara asta reiau acest tratament, pentru ca v-am zis ca luna iunie e luna mea. Feli si Georgi, probabil, vor face acelasi lucru, ca nu vreau sa plec singura la Odisee . Deci, cine se mai baga? 10 zile dureaza tratamentul, facut inainte de fufu.
Tinuta, legat de tratamentul gratuit nu stiu sa-ti spun prea multe. Insa cel cu diphe dureaza 6 luni practic, pentru ca dupa 6 luni isi reiau ovarele functiile si iti vine cm. Insa el nu dureaza decat 3 luni, cel putin mie asa mi-a recomandat, 1 injectie pe luna, in z2 a cm, timp de 3 luni. Si, teoretic, dupa 75-80-85 zile apare menstruatia, adica aproximativ inca 3 luni.
Iar daca cel gratuit dureaza 6 luni, dupa cat timp vine cm? Ca daca vine dupa inca 2 luni si ceva sau 3 luni, ajungi la 9 luni de pauza, nu 6.
Despre CAS Bucuresti nu stiu ce sa-ti zic, nu stiu unde se afla. Da o cautare pe google, sigur trebuie sa aiba pagina. Ma bucur ca te simti bine fizic.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla din nou, iar atunci va fi perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Draga Tinuta, desi am stat mult sa ma gandesc daca sa iti raspund la intrebare, oricine stie ca nu tre' sa te bagi in decizia nimanui, dar pe de alta parte poate ca nu e rau sa spun totusi ce gandesc. Nu stiu nimic despre tratamentul aletrnativ propus de T. Acum ca am terminat tratamentul cu diphe, nu regret ca l-am facut dar nu l-as mai repeta. Daca exista alternativa, as fi dispusa sa mi-o asum. Eu am trait foarte prost bufeurile si abia acum la 90 de zile de la ultima injectie (menstruatia a venit in ziua 87), pot sa imi dau seama cat de rau m-am simtit, aproape ca ma obisnuisem cu starea aia. Cel mai tare m-a stresat ca nu am avut cum sa ma informez daca este normal sau nu toate cate le simteam. In afara de fetele de la endo cu care povesteam mereu simptome si noutati, si o buna prietena cu care am mers umar la umar cu injectiile, nu am avut informatie medicala si nici urmarire de specialitate. Ca sa intelegi cat de "in ceata" am fost pot sa iti faci o idee daca iti povestesc la la vreo 15 zile de la prima injectie am facut un test de sarcina din cauza simptomelor.
Daca ar fi sa o iau de la capat, si T mi-ar spune ca as fi sub atenta lui supraveghere, eu una m-as lasa cu ochii inchisi.
Tu trebuie sa cantaresti bine si sa iei decizia cu care TU sa poti trai pt o jumatate de an. Dar tratament sa faci, laparo nu-i suficienta. Multa bafta si daca te apuci de diphe, iti stau oricand la dispozitie daca ai intrebari.

Good things happen to good people!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:


Magdita vreau si eu sa merg cu voi, asa ca te rog frumos sa imi spui ce tre sa fac... daca am inteles bine spalaturi cu Tantum Rosa cu un irigator inainte de contactul sexual ... in ce zile a cm fac asta?
Felix te pupic si eu, tu ce mai faci?
Rocsy imi pare rau pt z1, dar sigur vine si luna norocoasa. Eu stiam ca cervucid se da pt ceva anume, nu stiu daca este chiar indicat sa luam asa...cine stie, eu sper sa iti poarte si tie noroc
Elly sa vezi doua liniute la testele de ovulatie, si apoi doua liniute la sf luni
Lali tu ce mai spui? ceva semne sunt?
Tinuta sper sa iei decizia cea mai buna, fetele stiu mai bine ce sa te sfatuiasca...
Mada ma gindesc la tine si sper sa iti revii cit mai repede
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns csana spune:

tinuta, si eu ma apuc de diphe cum vine ciclul.si eu am fost in dilema, ce schema sa aleg, ba chiar am ajuns sa vorbesc si cu dna dr care prescrie schema gratuita. pe mine unele explicatii nu m-au convins. printre analizele pe care trebuie sa le faci pe parcursul celor 9 luni de amenoree, este si osteodensitometria, de 3 oriin asa putin timp.mama are osteoporoza, si medicii i-au spus ca e periculos sa te expui acestor analize mai des de 1 an.apoi, legat de pastilele pe care le primesti in ultimele trei luni de tratament, nici dansa nu stia prea multe despre ele, practic tu vei fi una din cele pe care se vor proba efctele...eu, una, am refuzat. tu stii ce alegi. important e sa alegi connvinsa ca e cea mai buna alegere pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Magditu, m-am bagat la Tantum Rosa. O sa facem bebeline cu miros de trandafiri.

Aditu sunt bine. Acum cica fac oua si le spal cu apa de roze ca sa fie curate.

Tinuta, mult succes in orice varianta vei alege. Oare de ce ti-a spus tie sa faci 6 luni de diphe??? Pana acum n-am mai auzit pe nici o fata cu tratament asa de lung...

Rocsyca, cervugidul este un tratament foarte bun dar este indicat mai ales in problemele de col uterin. Daca te uiti pe prospect, vei vedea ca are metronidazol care este un produs nu tocmai safe in sarcina. Eu n-as risca...

Liana, si mie mi s-au spart greu foliculii sub tratament de stimulare, chiar si cu pregnyl. S-au transformat in chisturi dar le-am venit de hac cu coacaz negru si mladite de zmeur. Iti doresc sa faca ochisori!

Elly, succes cu testele, cred ca-mi voi lua si eu un set, daca nu uit !

Mada

Pup gascoteca de fete,

Felix





Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput