FIV sau inseminare cu donatoare/donator(20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madibabi spune:

Stie cineva unde pot gasi MENOGON?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

fetelor am o mare nelamurire. daca ma poate lumina cineva. acum 6 zile am fost la eco si mi-a zis dr ca totul e ok, doar ca nu am ovulatie, mi-a zis de endometru ca era f bine, de uter la fel...Azi mi-a venit ideea sa fac un test de ovulatie deoarece sunt in ziua 17 a cm (din 33 cum este o luna normala la mine) si am si o secretie putin albicioasa. Am facut testul si surpriza mi-a iesit pozitiv. Acum intrebarea. Poti sa ai ovulatie sau sa urmeze ovulatia daca eu nu am foliculi? Eu un mare mister pt mine...Ma gandesc totusi ca poate se dezvolta mai greu si din cauza asta am si cm mai lung de 28 zile. Va pupic pe toate si va rog mult sa ma luminati putin ca tare in ceaca sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

eu zic ca este posibil sa ovulezi, diana!cred ca ar trebui sa mai ceri parerea unui medic!
de obicei atunci cand testele de ovulatie ies pozitive,arata ca in urmatoarele 12 ore s-ar putea produce ovulatia!

mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

red]mara80[/red] asa stiam si eu, dar ceea ce vad medicii la eco si ce imi spun in urma monitorizarii nu coincide deloc cu ceea ce imi arata testele. MAi multi medici mi-au spus ca am ovare micropolichistice, ca nu am ovulatie mi-au zis cam toti, acum vad pe teste ca ies pozitive. Luni dr m-a asigurat ca ovarele mele nu sunt deloc micropolichistice si totusi nu am ovulatie. Dumnezeu stie ce este cu adevarat acolo inauntru ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Gataaaaaaaaaa, zi 1 Plec la drum

Diana testele de ovulatzie se pozitiveaza cand LH-ul ajunge la val maxima si sub efectul lui foliculii se sparg . Poti sa ai LH maxim dar sa nu ai foliculi.



Luna iunie e luna mea
Cirip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabri-ela spune:

Buna seara fetelor!!!!
Cip un inceput de drum bun si sa dea DD sa vi se implineasca visul in aceasta vara. Ce te-ai hotarat sa faci? Inca un IAD la Sibiu? Ce stimulare faci?
Raluca stai linistita ce eu zis ca acum vor creste foliculii bine, in aceste zile......cate gonal pe zi faci?
Mara mult noroc sa ai si un test cu II liniute
Eu astept ziua de 15 pt control, dar din pacate cred ca IAD-ul il voi face in luna iulie pt ca nu prea pot sa ajung in Sibiu imediat la CM urmator avand examenul de disertatie chiar in acea perioada, asa ca o sa mai treaca un ciclu intre consultatie si inseminare. Ce ziceti nu este bine? Ar trebui sa fac controlul si apoi imediat la CM IAD, sau nu este nicio problema ca inseminare o fac la o luna dupa?
Practic acum merg sa vrb, sa se uite pe analize, sa-mi prescrie stimularea si apoi dupa o luna sa merg la inseminare. Si mie imi pare rau ca trebuie sa mai aman cu inca o luna, dar nu am ce face...asa cade ex si mai ales ca trebuie sa si stau in Sibiu atatea zile.
Fetelor cred ca o sa caut in oras la mine o d-na dr care sa-mi faca eco in Z3, pt ca imi este cam rusine fata de un barbat. Poate-mi recomandati voi Inna sau Iuca pe cineva.
Pupici pt toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Gabriela tot la Sibiu, tot IUI, tot cu Mutuliga, tot 2 gonale/zi shi..... tot test pozitiv vreau
Nu am motive sa schimb retzeta.



Luna iunie e luna mea
Cirip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

cipcirip iti tin pumnii stransi si sa dea Dumnezeu sa vi cu un rezultat pozitiv in luna iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

gabri-ela nu este nici o pb daca luna asta faci consultul si luna viitoare inseminarea. E tocmai bine, poate te pune sa mai feraci vreo analiza ceva, sau nu ii place vreo valoare si te pune sa iei ceva pastile. Eu am fost la prmul consult pe 6 feb si am facut inseminarea aproape la 3 luni distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

cipcirip la mine in analizele hormonale valoarea LH-ului este sub valoarea minima acceptata. Asta pt ca in mod normal nu am ovulatie. Ce ar produce aceasta valoare ridicata a LH-ului daca nu ovulatia?

Mergi la inceput