Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (11)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Offff, Carmen prin cate mai ai sa treci?
ma rog pt tine si iti tin pumnii.
Nu e mai bine sa iei pastile de-alea de opresc lactatia si abia peste cateva zile sa faci operatie? Adica si daca amani si agraveaza situatia, macar e recuperarea mai usoara.
Nu stiu raspuns la intrebarile tale, dar am scris sa stii ca ma gandesc la tine, si imi pare rau ca treci prin toate astea. Cred ca ai facut mai mult decat posibil pt a o alapta pe Ina, si solutia cea ma buna este sa renunti la alaptat. Gandeste-te si la tine si la ce e bine pt tine, si daca asta e cea mai buna decizie pe care o iei, fa-o fara remuscari.
Te imbratisez!

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Carmenada
si mie mi s-a format un nodul (cred)la san ,am fost la echo si o sa mai merg dupa ce termin de alaptat. dar pe mine nu ma doare doar il simt acolo

imi pare rau si ma pt tine sa treci cu bine prin asta


Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

carmenada, si io zic tot ca ayla: decit o mami stresata si obosita de atita durere, mai bine bibe si o mami vesela

in legatura cu ce as fi vrut sa stiu inainte de nastere e ca nu ma asteptam ca tati sa nu se informeze singur (cum am facut eu) si a fost pregatit doaar la ce a fost "instruit"; apoi a ascultat doar povestile colegilor de la servici, gen: copilu tre lasat sa urle, sa inteleaga cine e "seful", sa nu faca "mofturi" etc. dupa 2-3 povesti cu sfaturi de gen i-am zis ca nu mai vreau s-aud si i-am pus cartile-n bratz (le avusese pe noptiera vreo luna, da degeaba).
Si am impresia ca in general taticii sint cam dezinformati

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Si am impresia ca in general taticii sint cam dezinformati

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


He he he, mai sunt si exceptii.
Mie tocmai invers, toata lumea spunea ce-mi trebuie mie copil asa repede, ca "dupa nu va mai fi la fel". Cum mai la fel? Adica, e clar nu va mai fi la fel, dar ce poate fi asa de rau? Ca nu am descoperit, (bine, in frumusetea vietii de mamica) partile alea asa de rele de care spuneau.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

io creca ei vb de distractii; e adevarat ca nu mai au aceeasi spontenaitate, desi... tu ne-ai demonstrat contrariul, monica

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Lucia si ce daca ai herpes? Unde ai herpesul ala?
Ilinca ti-am trimis PM. Cine nu stie datele de logare de ce nu le cereti dragelor?

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Herpesul e la gura...si e pe trecute... De azi nu ma mai dau cu zovirax... Dar el e "sensibil". Tine cont ca de cand mi-a aparut nu m-a pupat nici macar pe obraz...


Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ayla, merci de parola; am incercat sa fac ceva pe pagina aia, ia vedeti, mi-a reusit? Ca poate voi vedeti altfel decat mine pagina mea!
Gigelica, daca ai herpes la gura puteti face linistiti lugu-lugu, dar tre sa te abtii sa-i faci sex oral!
Io credeam ca herpesul asta simplu de se face pe la buze n-are treaba cu cel genital, dar apoi am citit ca ba da, adica asta de la buzishoare se poate da sub forma de herpes genital prin S.O!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M


Nu intelegi ca nu vrea...ca cica nu poate face lugu-lugu daca nu ne pupam ...
Lasa, poate iese weekendul viitor.




Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Offff, Carmen prin cate mai ai sa treci?
ma rog pt tine si iti tin pumnii.
Nu e mai bine sa iei pastile de-alea de opresc lactatia si abia peste cateva zile sa faci operatie? Adica si daca amani si agraveaza situatia, macar e recuperarea mai usoara.
Nu stiu raspuns la intrebarile tale, dar am scris sa stii ca ma gandesc la tine, si imi pare rau ca treci prin toate astea. Cred ca ai facut mai mult decat posibil pt a o alapta pe Ina, si solutia cea ma buna este sa renunti la alaptat. Gandeste-te si la tine si la ce e bine pt tine, si daca asta e cea mai buna decizie pe care o iei, fa-o fara remuscari.
Te imbratisez!

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Ma alatur si eu si ma pentru tine, Carmenada. Sa te faci bine repede si sa nu mai suferi atat! Te pupacesc.



Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

io creca ei vb de distractii; e adevarat ca nu mai au aceeasi spontenaitate, desi... tu ne-ai demonstrat contrariul, monica

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


Am facut si baita si doarme matuzca mea dusa. Ca azi nu a dormit somnul dulce de dupa masa decat pe furate in masina.
Deci... hai sa-ti povestesc, daca ai rabdare sa citesti.
Nu stiu la ce te referi tu exact. Dar eu l-am luat pe iubitul meu cu un copil de care era (si este) tare dependent. Dependenta de care m-am molipsit si eu. Asta-i alta poveste... frumoasa.
Asa ca noi ne-am facut de la inceput concediile in 3, desi nu traiesem experienta de mamica. Am invatat sa ne acomodam unul cu altul, eu cu copilul, copilul cu mine, eu cu ei doi, si noi doi cu copilul. Si a fost frumos. Nu am privat nici copilul de atentia noastra si nu ne-au lipsit nici noua momentele intime avand mereu un copil cu noi. Nu am mers niciodata pe linia dreapta, ca dragoste se face doar in patul din dormitor, ca in w/e trebuie sa fim noi doi ca sa ne bucuram unul de altul, sau altele. Clau este un copil libertin si descurcaret, isi vede de ale lui, nu intra la noi in camera daca ii se spune ca mami sta numai cu tati acum. Clau face dus cu tati, eu il imbrac, il pun in pat la nani sau la desene si noi putem face dus impreuna fara sa ne deranjeze. In w/e cand mergeam undeva aveam pat pt copil si chiar daca dormea cu noi in pat Clau, ne refugiam noi in celalalt pat. Daca nu aveam pat suplimentar, exista si birou si fotolii sau orice altceva (aviz Siminei, amatoare de picanterii... eu pot scrie pana dimineata daca mai intru si in detalii). Ne ocupam impreuna sau separat de copil, iar copilul, odata satisfacute nevoile (atentie, hrana, baie, joaca) isi vede de treaba lui. Poate am avut noroc si de un copil intelegator si tolerant, chiar daca mai face si el crize, ca e varsta, cred ca si noi am avut prezenta de spirit sa ii dam de inteles ca se poate baza pe noi in orice moment, dar ca nu este dependent de niciunul din noi. Cred ca mai dependenti suntem noi de el. Claudiu, chiar daca nu este copilul meu natural, il iubesc la fel ca pe Luana, si nu as putea accepta sa plec fara el, sau sa-l dau la o parte pt ca ma incomodeaza in vreun moment. Vine la mine, ma iubeste, ma imbratiseaza, ma pupa (noi ne pupam lipicios si "pervers"-asa zice prietena mea) apoi se intoarce la treburile lui (desene, colorat, construit, etc). Daca i se face dor de un pupic si o imbratisare iar vine, isi implineste dorinta si iar isi vede de ale lui. Nu solicita prezenta noastra 100%, nu isi baga nasul in treburile noastre. De ex daca eu am treaba in bucatarie, ori sta cu mine in bucatarie unde are locul lui amenjat, ori sta singur in camera lui. Stiu, suntem norocosi cu asa copil, toti ne spuna sta. Este in mare meritul lui Alex, dar Clau a avut nelimitat acces la afectiune si atentie la bunul lui plac.
Cu Luana, sper sa reusim la fel, sa fie independenta, dar sa-si ia singura independenta, nu o privez de atentia mea, si nici de afectiunea mea. Zice mami ca se mira ca nu s-a ros (tocit) de la atata pupat, cat pupam pe ea toata ziua. Si uneori da cu manuta sa o mai lasam in pace. Stau cu ea toata ziua, chiar daca nu doar in brate. Cred ca daca sta in brate ii este satisfacuta nevoia si nu plange cand o pun in sezlong. Nu sta singura, sa nu ma vada, dar pana acum nici nu am lasat-o, de teama. Nu pot pleca fara ea, nu sunt eu linistita, chiar daca e cu mami sau cu Alex. Nu e cu mine, stiu ca e bine ingrijita, ca se ocupa de ea, dar nu e cu mine. Voi dezvolta aceasi depedenta ca si de Clau, dar cu atat mai mult, nu pt ca e a mea, ci pt ca am trecut prin toate cate am trecut, nu voi fi niciodata linistita sa nu stiu ce face in orice moment copilul meu.
Nu stiu altii cum sunt, nu stiu daca ii admir ca pot, sau ii judec, si sora mea a lasat copilul cu soacra-sa si s-a intors de la 3 luni la munca. Avem prieteni care pleaca in concedii fara copil, numai asa considera ca se pot distra. Cred, ca un copil dupa noi nu ne da aceasi libertate, dar fara el nu pot. Nu pot plati pretul. Nu m-as distra de gandul ca ce face copilul meu. Si inca ceva: eu ma distrez, si copilul nu? de ce sa-i refuz si lui concediul unde mergem noi? Nu are si el acest drept?
Ok, fatza de conceptiile altora nu mi-am trait viata, pt ca m-am maritat repede, si m-am trezit cu un copil, automat, si am mai facut unul imediat. dar dupa conceptiile mele nu este chiar asa. Eu imi traiesc viata asa, in acest fel, asa consider eu ca imi traiesc viata. Iar copilul este si cum ti-l educi. Claudiu e invatat sa se acomodeze in orice situatie. Alex mergea cu el la chefuri, dormea in carucior pe manele, il schimbam de pampers in picioare la nevoie, nici macar nu-i dadeam jos pantalonasii, manca mancarica de la Hipp la borcanel la temperatura normal, neincalzita, dormea in scaunul de masina daca ii era somn, a fost plimbat prin toata tara, si chiar pe dincolo in concedii. Ok, nu a fost tinut doar pe langa casa, a dus putin viata normada, dar nu a fost privat de nimic ce-i este necesar unui copil la orice varsta a lui. Cred chiar ca a fost in castig.
Nu ma tem sa o cresc si pe Luana asa. Pt Luana ma tem de moarte subita, de boli si de virusi. Nu ma tem sa o scot in societate, sa plec cu ea departe de casa, sau sa ii stric rutina zilnica odata ce ii schimb mediul.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna fetele!
Carmenada sa dea D-zeu sa fie totul bine pana la urma.Important e sa fii sanatoasa ca sa poti avea grija de copilul tau. si mult curaj!

Ayla eu vreau parola de la pag.Web a ghioceilor, am mai cerut-o dar n-am primit-o .Pe picassa nu reusesc sa mai bun poze si sunt curioasa de ce este si dincolo!Multumesc mult!

Noi suntem bine,Giulia cumintica foc,ne umple viata de bucurii in fiecare zi!Sper sa reusesc sa ii fac si eu poza cand isi mananca pumnul...( o scumpa Luana)si a mea tot cu zgomot( parca Victor)!!!Suzeta la fel...face niste zboruri din gurita pe jos langa patut!

Apropo de picanterii...fata mea are cred ca vreo intelegere cu taicasu, doarme dusa timpul necesar de, dupa care se trezeste...taticul doarme si mama canta si danseaza cu fata pana cand ii revine cheful de somn!!!

Va pup, ma duc sa pregatesc cina( mi-am trimis sotul dupa desert ca asa o pofta de dulciuri am !

georgiana

mamica de Giulia
http://s431.photobucket.com/albums/qq32/gogoasha27/giulia%202%20luni/

Mergi la inceput