Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (51)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cornelia, ti-am scris si la topicul de Cta, hai in concediu!
Despre nastere, te intreb si eu, de ce nu vb cu dr sa-ti induca nasterea? Avand in vedere distanta, traficul, de ce sa stai cu emotii...mergi la control, iar cand colul se inmoaie, se pregateste, programezi cu dr. nasterea indusa. Ajungi dimineazta la "hotel" si pana la 12 va tineti in brate reciproc, tu si bb!

Motana a explicat ff bine despre cum trebuie sa prinda copilul sanul! Nu mai faceti planuri, o s avedeti la fata locului, totul decurge odata cu explozia de instincte materne!

Ca siDilaural ma intreb si eu de linia nigra, acum de abia se vede, iar la prima sarcina a fost mult mai proeminenta si aparuse devreme.

Meleea ce excursie rapida ai facut?! Iti inteleg supararea, dar ai grija de tine, chiar si emotional!

Danielle02 despre suzeta, eu zic ca nu exagereaza, las-o pana la 2 ani sau sosirea lui bb ar putea fi un motiv de a ceda stafeta. II spui ca bb e mic si plange si poate ii da suzeta ei, definitiv. Eu asa am facut cu ALexia, a cedat-o fetitei prietenei noastre, cam greu, dar din moment ce a lasat-o langa bb, acasa i-am tot repetat ca nu putem sa o luam inapoi, ca bb o sa planga si e micaaa...
Apoi la 3 ani am renuntat la bibe aruncandu-l peste balcon si se pare ca l-a luat o catzea si l-a dus la catzeii ei, ca erau si ei mici si n-aveau cu ce sa pape laptic.
...trebuie sa inventezi tu ceva!

Noi suntem singurele de ieri pana duminica, aici ploua, deci vom sta acasa sau cel mult o sa mergem in vizita la bunicu la curte. Ne pregatim de serbare, trebuie sa inventez costum de ratzusca!



Cri mami de Ale ( 2003) & +27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

Ca siDilaural ma intreb si eu de linia nigra, acum de abia se vede, iar la prima sarcina a fost mult mai proeminenta si aparuse devreme.

...

Danielle02 despre suzeta, eu zic ca nu exagereaza, las-o pana la 2 ani sau sosirea lui bb ar putea fi un motiv de a ceda stafeta. II spui ca bb e mic si plange si poate ii da suzeta ei, definitiv. Eu asa am facut cu ALexia, a cedat-o fetitei prietenei noastre, cam greu, dar din moment ce a lasat-o langa bb, acasa i-am tot repetat ca nu putem sa o luam inapoi, ca bb o sa planga si e micaaa...
Apoi la 3 ani am renuntat la bibe aruncandu-l peste balcon si se pare ca l-a luat o catzea si l-a dus la catzeii ei, ca erau si ei mici si n-aveau cu ce sa pape laptic.
...trebuie sa inventezi tu ceva!

Noi suntem singurele de ieri pana duminica, aici ploua, deci vom sta acasa sau cel mult o sa mergem in vizita la bunicu la curte. Ne pregatim de serbare, trebuie sa inventez costum de ratzusca!



Cri mami de Ale ( 2003) & +26 sapt


Buna ziua doamnelor!

Crixia - nu cred sa fie o problema. Am mai citit si pe net. Cica n-are nici o legatura cu nimic... sau cel putin inca nu s-a demostrat vreo legatura intre aceasta linie si altceva. La prima sarcina la mine a fost lunga si groasa si vizibila mult timp... Acum nimic... e burta alba...
In schimb areolele de la sani sunt mult mai pigmentate ca data trecuta... poate s-a transferat aici

Referitor la suzeta noi am renunta la 2 ani definitiv si la suzeta si la pampersi. Suzeta a luat-o un catel si a dus-o la puii lui. Iar pampers nu mai vroia nici noaptea pt ca imi spunea in somn ca face!
La bibe n-am renuntat chiar daca facem pe 11 iunie 3 anisori! Inca bem un bibe plin cu lapte dimineata si unul seara. Dr. mi-a zis s-o las asa pt ca s-ar putea ca lipsa biberonului s-o asocieze cu laptele si mai bine sa bea lapte indiferent din ce!

Dilaural cu Andreea Eliza (11.06.2006) si 29 sapt. Daria Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Patricia... am intrebat de carut daca il au pe stoc (eu am intrebat de cel rosu).
Sa stii ca la baby dino mi-au spus ca primesc marfa marti-miercuri si sa revin atunci cu mail sau telefon. Pe acest site e mai ieftin dar vom plati si transportul (de la Tg. Mures daca nu ma insel).
Si l-am gasit si pe magazinul-copiilor.ro ... unde il au pe stoc. Este cu vreo 130 RON mai scump dar este transportul gratis oriunde in tara.
S-ar putea pana la urma ca asta sa fie diferenta!

Daca mai aflu ceva te anunt! Ma mai duc maine la Expo Herastrau dar s-ar putea sa fie ploaie si nu stiu cum voi face!

Dilaural cu Andreea Eliza (11.06.2006) si 29 sapt. Daria Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Micaalsa: aceeasi problema mi-am pus-o si eu cand am comandat caruselul,caci si eu am tot patut pliant.Insa,m-am gandit ca ,eventual,gauresc panza de pe marginea laterala a paturului cat sa intre cuiul si gata.Sunt curioasa cand voi primi caruselul ce sistem de prindere are,totusi.

Nusy 35+ Ingrid Cristiana

A.M.R. 4 saptamani!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am sosit acasa. am fost si cu sotul si am papat in oras de pranz, nu aveam acasa mancare si am mai iesit si noi in 2.

Bb e ok, are 2000 gr, cica daca s-ar naste acum nu ar fi problema- doamne fereste...sa mai stea acolo vreo luna jumate. Dr. zice ca va fi mai mic decat Marco, maxim 3600 gr, mai ales ca nu mai iau nici vitamine. acum vom vedea....
Dormea cu manutele la cap, asa ca nu i-am vazut fatzuca asa de bine. cordonul ombilical e in zona capului, dar vad ca acum l-a dat jos de la gat. sper sa nu si-l puna.
Colul lung si inchis, 3,6cm, placenta gr.2, incepe sa imbatraneasca, totul ok.

citesc ce ati scris si revin.....

_
Gio32+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Giova, va prezentati taree bine! Si eu merg sapt viitoare, sunt nerabdatoare sa vad/aud cum evolueaza!

Cri mami de Ale ( 2003) & +27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ancadragoman asa e si caruselul meu, cu sistem dintr-ala de prindere, dar cred ca difera de cum il are Micaalsa. Ea ar trebui sa gaureasca tarcul, ca sa intre cuiul ala.
Danielle, marco a renuntat la suzeta la 2 ani si 8 luni. la gradi dormea fara la pranz de la 2 ani, acasa numai cu ea. anul trecut in sept. ne-am luat inima in dinti si i-am "aruncat-o". nu a plans dupa ea, dar era foarte agitat.Primele 4 nopti au fost mai grele, adormea tarziu si se tot invartea in pat, pe urma gata....acum si-a gasit-o, dar o pastreaza pt. bebe, cica el nu mai este de suzeta.
Micaalsa super jucaria aia si caruselele sunt misto. si eu am pastrat hainute de la marco, dar pt. primele 3 luni nu se potrivesc, in plus...parca nu-mi mai plac...mai ales cand am vazut prin magazine...asa ca tot i-am cumparat, nu m-am putut abtine.

_
Gio32+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Crix, bafta la dr. saptamana viitoare!

Probabil ca indus voi naste (mi-a zis ca in 2-3 ore rezolvam ), dar imi e frica sa nu ratez momentul si sa ma apuce inainte. Pe Maria si Stefan i-am nascut la fix 39 de sapt. Damne ajuta sa stea si bb Vladimir tot atata in burtica. zici ca nu ne trebuie mai nimic in bagajul pt. maternitate? Imi pregatesc si eu camasi de noapte, lenjerie, ceva cosmeticale si hainute pt. bb. In rest nimic? Nici macar un tampon, un scutecel ceva ?

Ma bucur ca vorbiti de carusele, carucioare etc. si ca sunteti bine si voi si bbii!



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Si mie mi-a propus doctorul nasterea indusa dar parca nu stiu, am o retinere. adica as vrea sa o las pe bebica sa vina cand vrea ea nu cand vreau eu ... Cu nasterea indusa intr-adevar as merge la sigur si n-as mai avea emotii daca ajung sau nu la Cluj ... dar totusi, eu parca am o retinere ...

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si31+ cu Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Micaalsa si eu am mai mult decat o retinere (imi e frica de-a binelea), dar mai teama imi e sa nu nasc pe drum, asa ca probabil voi alege solutia asta.

Cornelia

Mergi la inceput