Burtici fericite de septembrie-octombrie (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Monikus, au fost multe fete la noi la odisee care au avut risc mare de sindrom Down la TT si in urma amniocentezei a reiesit ca bebe e perfect! Este doar un test statistic, si de obicei ies rezultate fals pozitive. Probabil ca orice medic o sa iti recomande sa faci amniocenteza, ca sa inlaturi orice dubii. Si la un eco mai performant se poate vedea daca bebe are ceva sau nu. Eu sunt sigura ca si in cazul tau este o alarma falsa.
Eu as face amniocenteza, ca sa nu stau stresata pana la nastere. Sau repeta TT in alta parte. Incearca sa nu intri in panica, sigur este o alarma falsa! Imi vine sa mor cand aud de testele astea, cum baga ele oamenii in sperieti!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 23+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Monikus, valorile normale ale analizelor cred ca variaza de la un laborator la altul. Te-ai uitat pe rezultate cu atentie? Ar trebui sa scrie daca este un risc crescut sau nu. La mine de exemplu chiar sub valori intr-un chenar scrie "Trisomy 21 Screening" si acolo scrie care este riscul. O sa mai caut.

Edit: Am mai cautat pe net si am gasit ca rezultatele cu risc crescut nu inseamna diagnostic de trisomie 21 sau 18, ci impune necesitatea efectuarii unor investigatii suplimentare. Plus ca exista un procent de rezultate fals pozitive, ce apar din diverse motive. Nu cred ca e cazul sa te impacientezi, daca doctorita ta este in concediu poate iti va putea oferi mai multe informatii cineva de la laboratorul unde ai facut testul ca sa poti sa stai linistita peste week-end.

19 + cu probabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Monikus, au fost multe fete la noi la odisee care au avut risc mare de sindrom Down la TT si in urma amniocentezei a reiesit ca bebe e perfect! Este doar un test statistic, si de obicei ies rezultate fals pozitive. Probabil ca orice medic o sa iti recomande sa faci amniocenteza, ca sa inlaturi orice dubii. Si la un eco mai performant se poate vedea daca bebe are ceva sau nu. Eu sunt sigura ca si in cazul tau este o alarma falsa.
Eu as face amniocenteza, ca sa nu stau stresata pana la nastere. Sau repeta TT in alta parte. Incearca sa nu intri in panica, sigur este o alarma falsa! Imi vine sa mor cand aud de testele astea, cum baga ele oamenii in sperieti!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 23+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Multumesc frumos tuturor pt incurajare. Cristina, stii cumva unde ar fi un eco performant ca sa fentez amniocenteza? Pentru ca nu as face-o.

Monica 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Buna,
Monikus, eu nu am facut TT, ci dublu test. Stiu ca la TT se urmaresc trei chestii din analiza de sange:estriol conjugat, AFP si beta HCG plus ecografie si chestii legate de varsta, daca ai diabet,daca esti fumatoare etc; pe foaia cu grafice se compara valorile tale corectate cu valorile medii corespunzatoare varstei gestationale. Acolo la fiecare grafic ar trebui sa iti scrie ce risc ai tu in functie de fiecare indice din asta. Am un TT facut de o colega la Medicover, dar nu il am acasa, daca nu te lamuresti pana maine iti spun ce scria acolo. Stiu ca poti repeta TT, dar neaparat in alta parte, la alt laborator si cat mai repede, pentru ca se face si testul asta doar pana la x saptamani. Nici amnio nu se poate face pana la finalul sarcinii, eu am avut risc de 1:894 la Down din cauza free beta hcg(riscul de la care se recomanda amnio era 1:250) si totusi dr meu a vrut sa fac amnio. Nu am vrut sa fac pentru ca la 22 milioane(medlife) risti pe propria semnatura viata copilului tau, cel mai probabil sanatos. Amnio se mai poate face si la spitalul Titan cu 6mil, cu trimitere de la medicul de familie. Am inteles ca la ecografie nu iti pot spune cu certitudine ca nu sunt probleme, totusi se urmaresc lungimea femurului, osul nazal si alte masuratori care te mai linistesc.

20+ , mami de Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

monica, dovlecei cu usturoi ? Adica pane sau cum ? Eu nu prea cred ca pot papa usturoi, din perioada de inceput cand eram balonata si aveam gaze multe, am ramas cu o senzatie nasoala numai cand ma gandesc la usturoi. Totusi, suna apetisant ce spui si poate voi incerca.

ralu, si tu esti din Botosani ? F. multe fete din zona, dupa cum vad...

Vad ca multe va plangeti de arsuri. Oare e devreme sa ma bucur ca eu nu am ? Le-am experimentat din plin data trecuta, stiu ca nu sunt placute, insa imi amintesc ca daca mancam fructele/legumele crude la intervale de timp de mesele principale, ma simteam mult mai bine.

Trimit si mesajul asta. Vad ca s-a ars priza, nice, sper sa mai pot reveni mai incolo.

Geani 24+ si Daria (03.04.05)
Varsta Dariei
In sfarsit, poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Monikus, si eu zic sa te linistesti, ce ti-a iesit tie acolo inseamna ca din 189 de femei gravide, una va avea un copil cu probleme. ceea ce nu inseamna ca esti tu. insa aparatul da automat "pozitiv" daca riscul este mai mic de 1/250 cat este calculat la noi in tara. In fine, eu am mare incredere in ecografiile care vad mai tot in ziua de azi, insa intr-adevar malformatiile ffff mild, care nu au semne fizice nu se "vad" decat daca faci amniocenteza.
Dr mea eco mi-a spus ca nu exista eco perfecta cu copil nascut cu probleme, ceva ceva tot apare care sa dea o indicatie de macar eventuala problema. Asa ca daca nu vrei sa faci amnio, mergi la unul din "marii" ecografisti, ii spui ca ti-a iesit asa TT si sa verifice mai cu atentie din punctul acesta de vedere.
TT se refera la cele 3 afectiuni: spina bifida, trisomia 18 si 21, iar DT la trisomia 18 si 21. Baza de calcul e cam tot aia, tot aceleasi info se coreleaza cu BHCG, varsta, eco, os nazal etc.

Clau 23+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Daca te ajuta, eu renunt la ecografia de la Iosup de pe 4 iunie. Ma anunti daca te hotarasti, ok?

20+ , mami de Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emy10 spune:

Monikus, testele astea nu sunt decat niste probabilitati! Am o amica care a avut risc 1:18, iar in urma amiocentezei a reiesit ca nu este nimic in neregula si mai mult de atat are un copil perfect normal.



23+ cu

Iepurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Claucia, uve|_got_mail, multumesc frumos pt informatiile oferite. De doua ore caut informatii sa vad daca trebuie sa fac sau nu amniocenteza. Eu as prefera sa nu. Am vb deja cu o dr ginecolog si maine dimineata la prima ora ma voi duce la ea sa imi interpreteze analiza si sa vedem ce e de facut in continuare. Nu stiu insa cum voi trece noaptea asta de frica ce am in mine.

Monica 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Daca te ajuta, eu renunt la ecografia de la Iosup de pe 4 iunie. Ma anunti daca te hotarasti, ok?
20+ , mami de Sarah Maria

Multumesc din inima pt ajutor. O sa iti spun maine dupa ce vb cu dr. La ora 8 dimineata trebuie sa fiu la Elias. In functie de ce imi zice si ea, vad daca pot sa folosesc programarea ta. Multumesc inca o data tie si fetelor care stiu ca sunt alaturi de mine.

Monica 18+ cu

Mergi la inceput