Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (180)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

adra - merci ... asteptam si desenul Evei. Ai vazut ce productive suntem?
Pt. carnea de vita la mine trucul e oala cu presiune ... numai la ea fierb carnea,legumele si ies ff fragede si bune. Noi azi avem in meniu ciorbita de pui ... si Silvia mananca cu placere rosii, castraveti, pastai, legume in general.

_

Concurs: o ratusca pe nume Silvia - www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca din viata mea&page=0" target="_blank"> abr1 si abr2
_

Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

citisem undeva pt ca sa fiarba carnea mai repede sa pui o lingura in oala in care fierbe.
aaaaa si pt ficatei fragezi si moi se lasa o ora inainte de preparare in lapte. eu asa fac de fiecare data si ies superrrrrrrr

eu nu am facut azi ciorbica si i-am dat iasminei paste cus-cus cu carnita. acum ii face buni o ciorba de salata....sunt tare curioasa daca vrea sa pape fara carne.... la ea neaparat trebuie sa aibe ciorbica mazare (bobo) , taitei (titei) si/sau carne (cane). atunci mananca multumita!!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

si la noi doar carne daca se poate

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI


TELEDON PENTRU MIHAITA
0 900 900 320-10 euro
0 900 900 325-5 euro





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Am nevoie si eu de un ajutor. Maine am programat fetita, la un al doilea alergolog. Nu sunt multumita de evolutia alergiei.
Daca la inceput ii curgea nasul si ochii la contactul cu polenul, acum doar tuseste.
Nu imi place deloc cum se prezinta tusea ei. Seaca si chiar sufocanta uneori.
Am atasat linkul cu intrebarea. Vreau sa fiu informata maine si sa-i pun medicului toate intrebarile posibile.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137522

Multumesc

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

softurela - noi am mai discutat si in privat .. nu stiu sa iti zic de alergii, ca nu am intampinat astfel de probleme. Dar e bine ca mergeti si la un al doilea dr. Pai daca ii prezinti exact simptomele si tratamentul facut pana acum, poate e de ajuns, zic si eu.
Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat!

Silvia nu e asa carnivora ... adica ii place carnea, mananca, dar si legumele, la fel de mult. Chiar si fara carne. DAr, asa cum mai spuneam, are perioade, nu pot generaliza ... acum e perioada de asa si-asa cu mancarea. Nici nu ma vait, da' nici nu mananca de te sperii ...

_

Concurs: o ratusca pe nume Silvia - www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca din viata mea&page=0" target="_blank"> abr1 si abr2
_

Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Buna !
Softurela, multa sanatate ! Noi nu avem probleme asemanatoare. Din ce am citit e posibil sa fi ajutat si pneumonia, nu?
Andreea, nu stiu ce sa zic de nemancat... la capitolul legume Maria le ia cu placere, cu furculita pe cele mai mari si cu mana sau lingurita pe cele mici: cartof, morcov, dovlecel, conopida, broccolli, porumb, mazare, ardei, cartof dulce... nu mai stiu. Eu i le mai combin si cu paste, mai rad cascaval deasupra si pun patrunjel cat le gatesc. Noi stam bine (in sfarsit!) la capitolul mancare. Deja am inceput sa nu-i mai fac mancaruri dulci, gen orez cu lapte, gris, etc. Sunt selectiva deja. :) Succes si voua !

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Petro, Adra, succes la concursuri ! Noi nu avem timp din pacate nici sa respiram. La cat doarme Maria nu apuc sa fac mai nimic, iar restul timpului il petrecem prin parc, altfel e vai de casa...

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Am reusit sa iau si celelalte rezultate de la analizele Sophiei, si i-a iesit sideremia (fierul din sange) foarte foarte mica, 9 cand valorile normale erau intre 38-155. Bine, pe net am gasit ca la copiii intre 1 si 3 ani valorile normale sunt intre 25 si 100, dar tot foarte mica e valoarea 9. Colac peste pupaza pediatra e in concediu 2 saptmani asa ca m-am dus la medicul de familie, unde m-a perdafuit printre plansetele isterice ale Sophiei, care au inceput de cand a dat ochii cu el si s-au terminat brusc cand am iesit din cabinet. Doctorul mi-a spus ca el crede ca nu ii dau de mancare Sophiei ca nu exista copil sa n-aiba pofta de mancare, de altfel nu i-a placut ca am facut analize fara stirea lui (nu i-am spus ca am fost la alta pediatra), mi-a spus ca fosfataza alcalina, calciul, proteina C reactiva sunt neimportante si ca trebuia sa fac ASLO si exudat faringial. Pana la urma a reusit sa ma enerveze si i-am reamintit ca la 1 an l-am intrebat daca e cazul sa fac niste analize de rutina si mi-a ras in nas "Uitati-va la ea, pare ea copil anemic?" Eu cand ii spuneam ca n-are pofta de mancare imi spunea ca toate mamele exagereaza, ca se vede dupa copil ca ii merge bine si ia in greutate.

Andreea, sa stii ca greutatea nu e asa un indiciu de clar, Sophia are acum 14 kile si 88 cm, e vesela si jucausa, vorbareata si activa,are talpile si palmele roz, deci nu are nici un simptom de carenta de fier.

De altfel eu cred ca e ceva cu absorbtia fierului, nu cu lipsa lui din alimenatie. Voi le dati zilnic copiilor carne rosie? Eu ii dadeam cam de 3 ori pe saptamana, dar toate ciorbele erau facute cu supa de carne, in rest loboda, urzici a mancat. E drept ca a avut o perioada proasta cu mancarea, ba masele, ba canini, ba enterocolita, ba antibioticul, dar avea si zile cand manca bine. Plus ca sincer eu n-am reusit niciodata sa o hranesc cu forta. Daca nu vrea scoate din gura si asta e.

In fine, m-am intins cat o zi de post, astept sa iasa si rezultatul la testul de giardia si sa vedem cum tolereaza fierul.

Ellis, tu cum i-ai dat fier Alessiei, inainte de masa sau cu mancare?

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Tot citesc articole si opinii ale diversilor pediatri din alte tari si vad ca acolo sideremia nu e considerata foarte importanta, ca hemoglobina peste 9 se corecteaza din alimentatie, ca se recomanda exact ce stiam, continoarea alaptatului acolo unde este cazul, evitarea laptelui de vaca si oferirea de mancaruri bogate in fier, gen broccoli, cartof dulce, bostan, caise, stafide, ovaz, spanac, carne rosie, ficat.Cam toate astea sunt deja in alimentatia Sophiei, mai putin stafidele la care am renuntat din cauza de dinti.

Mai am o intrebare pentru voi, cum sa contracarez constipatia pe care o va produce fierul, in conditiile in care Sophia oricum are scaun rar si tare ?

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

mihuta - nu stiu ce sa iti zic de analizele Sophiei. Sincer, asa, la prima vedere, nu pare nici anemica, nici cu probleme. Daca zici ca si in comportament, e vioaie, activa etc. ... nu stiu.
Despre constipatie ... fructe poate sa o ajute pere, prune (uscate sau nu), caise, cirese...

_

Concurs: o ratusca pe nume Silvia - www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca din viata mea&page=0" target="_blank"> abr1 si abr2
_

Nessuno è perfetto ... ma chi vuol essere nessuno???

Mergi la inceput