Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (305)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Fetelor,multumesc pentru urari, nu dau nume de teama sa nu uit pe cineva. Sunt cam ametita astazi, azi-noapte am dormit iepureste, Andrei saracul plange non stop si nu stiu cat mai rezist si eu. Desi l-am chinuit, astazi cat i-am dat cu solutiile alea pentru afte m-am uitat si eu mai bine in gurita lui si m-am ingrozit. Toata gurita, limba si pana spre gat este toata o rana. Sper sa-si faca cat mai repede efectul medicamentele si sa scape de chin ca tare mi-e mila de el cand il vad cum se chinuie si nu il pot ajuta cu mai nimic. Febra face in continuare nu mai mult de 38.4, desi este pe antibiotic. Ma mai astept la cel putin 2 zile de febra. Mancarica si apa in continuare cu seringa
Andreea, bafta la analiza pe care trebuie sa o faci.
Betty, sanatate roscovanului
Gabriela, nu ai de ce sa-ti ceri scuze. Nu imi dau seama de la i-au aparut aftele astea. Singurele produse de panificatie pe care i le-am dat in ultima vremea au fost cativa covrigi si batoane luate de la centru de paine. Poate din parc ca pana sa ajung eu lael si-a mai bagat mana murdara in gura. El lapte de vaca nu bea a ramas in continuare la Milumil junior.
Gata s-a dus pauza mea, s-a trezit bebe, ca de obicei plangand.
Cu bine, o zi frumoasa in continuare!



Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

ce sunt alea afte??!!


pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

hello
noi am fost la gradi.
de-abia am luat copilul de la Ada Kinderlanden, a si mancat acolo s-a imprietenit cu doamna educatoare, etc.
am mai fost si la Conil, pe care n-o recomand nimanui, e sub orice asteptare.
M-am hotarat la Ada, am facut 7 minute de-acasa (cu taxiul), e luminoasa, e curata, are loc de joaca mare si frumos amenajat, are educatoare si ingrijitoare calde si prietenoase.


............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielle02

cecilia,iarta-ma ca nu am retinut daca ai scris cum a reactionat Cristi cand ai fost sa il vezi la buni.eram curioasa si am intrebat ce a facut cand te-a vazut,neuronul meu gravid nu mai tine minte nika
nu a vrut sa mearga acasa cu tine?



pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)




m-a pedepsit si nu a vrut sa vorbeasca cu mine vreo 10 minute, apoi a fost super bine totul pana am spus ca nu are voie sa faca...nu mai stiu ce, cand l-au apucat crizele...nu a vrut sa vina cu noi, ne asteapta sa-i ducem ''tatolul'' mare mare(tractorul,asta a cerut sa-i aduca mami cand vine de la didici, pe langa vestitele bobo, ciopo=ciocolata, pe care nu o mai gasim in magazin... este mare fan si poto=portocale, aaaaa mai cerut iar vapoase=vaporase, pe care i le-am dus saptamana trecuta, dar au intrat in poezie si le-a mai cerut odata), l-am lasat dormind cand am plecat, s-a trezit ne-a cautat, i s-a spus ca suntem la servici si cu asta a incheiat subiectul mami si tati...isi mai aminteste de noi si spune ''ino mami sau ino tati''(ino=vino), dar ii spune mamaie ca vine mami si tati cat mai curand de la servici si isi vede mai departe de trebusoarele lui.

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)


asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielle02

ce sunt alea afte??!!


pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)





Afta este o rana superficiala a mucoasei bucale. Are forma unei ulceratii dureroase, clar delimitate, de culoare alba, sau ocazional galbena, inconjurata de o membrana rosiatica.Nu se stie clar de la ce anume apar, au fost totusi identificate anumite elemente care ar favorizaa aparitia lor, ca anumite alimente,stresul,anumite medicatii etc. Pot aparea pe gingii,obraji,varful limbii, buze,cerul gurii. Andrei are peste tot si sunt foarte durerose in special in timpul masticatiei. Nu stiu sigur daca se transmit de la o persoana bolnava la una sanatoasa, dar eu am grija ca Alex sa nu atinga obiectele sau tacamurile lui Andrei.



Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Multumesc fetili suntei niste dragutze
Am vazut ca au aparut burtici noi,felicitari sa fiti sanatoase si bebei sanatosi si frumosi va doresc.
Vlaentina mi se rupe sufletul cand aud de piticotul suferind.Pupici multi si sper sa scapati cat mai repede.
Vad ca si voi cautati gradinitze noi tragem tare sa scapam de pampers nu ca nu l-ar primi si asa dar am eu placerea astaGradinitile in Iasi sunt mult mai ieftine ca la Bucuresti si anume 5-6 milioane pe luna si pot sa spun ca sunt chiar dragutze.Bonele la fel cam 5 milioane asa ca nu stiu sigur ce voi alege mai am ceva timp pana in septembrie

mami fericita de Vladut Dominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Parca incepe sa iasa soarele si pe strada mea. Astazi i-am facut lui Andrei o supa cu de toate ca atunci cand era bebe. Dupa prima tentativa esuata de dimineata, am incercat sa-i dau masa de pranz cu forte proaspete. Mai de voie, mai de nevoie mi-a papat o cana plina de supa hranitoare (pasata), apoi a baut si apita si acum doarme ca un ingeras.
Profit de ragaz ca sa-mi termin treburile in gospodarie!


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Vladut este cum va spuneam mult mai fericit aici ,are prieteni de joaca deja ii stie pe nume,a inceput sa vorbeasca chiar bine ,papa singur,doarme in camera la el singurel se trezeste ,deschide usa si ne trage un zambet de ne topim si ne spune Hello.
E mult mai intelegator nu mai face crize de isterie inca stie sa imparta jucariile sper sa o tinem tot asa.
Am reusit sa-l lasam o seara la parintii mei si a fost super ok e baiat mare ce sa mai zic

mami fericita de Vladut Dominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Annisia, ce frumos s-a conturat personalitatea lui Yanis! E baiat mare deja, papa singur, e independent, vorbeste...Parca ieri erau in burtica si noi ne intrebam cum arata si ce personalitate vor avea...CE de timp liber aveam atunci!!!!FRumoase vremuri au fost si acelea, minunate sunt si astea! Ma bucur cand reusesti sa mai dai cate un semn, te pup cu drag!

Moldoveanca, tare draglas Vladut!

ERina, deci inca nu sunteti bine, offf, sa ne consolam macar cu gandul ca isi mai fac imunitate cu bolile astea!

Cecilia, si eu zic ca bine papa Cristi!

Valentina, ce bine ca macar a papat supica! Asa mila mi-e de el! Doamne ajuta sa treaca cat mai repede!

Eu am mai zis, prefer gradinita bonei, pentru ca m-as simti mai in siguranta sa fie cu personal specializat, alaturi de alti copii, sa se puna accent si pe educatie, nu doar pe ingrijire, desi la acest punct e primordiala. Noi am gasit o gradinita aproape de casa, privata, nou construita, foarte draguta, calda, primitoare, colorata, extrem de curata, cu curte proprie si loc de joaca, personal tanar si dragut, bucatarie proprie, primul instinct mi-a spus ca este o alegere buna, acum sa vedem daca va fi si asa! Sara a fost in al noualea cer, nu a vrut sa mai plecam, s-a jucat cu copiii, si de-atunci de cate ori trecem pe acolo se bucuram chiuie si vrea acolo! Un semnal bun, zic eu! Toate bune si frumoase, dar pe mine ma sperie bolile, nu stiu daca as rezista unor nesfarsite perioade de boli! In plus, in perioadele cu pricina, cine sta cu ea? Ca eu dupa 2 ani de CIC nu o sa mai am indrazneala sa cer concediu medical, tati exclus, mai raman bunicile din afara orasului, dar e dificil...Asa ca nu stiu inca, incercam varianta de gradi, si sper sa fie ok, daca nu, nu exclud nici varianta bonei! Hai ca m-am lungit cat o zi de post!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Offf, Valentina ce dureroase trebuie sa fie aftele alea...Imi amintesc ca am avut si eu una si ma deranja apoi cu toata gurita...Ma bucur ca a papat bine si acum doarme linistit. Spor la treburi.

Moldoveanca, Iasul e un oras bun pentru copii. Aveti scoli si licee bune, Copoul, gradina Botanica. Ce tare e Vladut ca doame singur!!! Daria doarme cu noi, acum cu mine si nu ma lasa inima sa o mut...

Ca vorbeam de singure, acum a scos iar albumele foto si se uita la tata.

Noi cu treburile obisnuite, Daria a refuzat pastele la prinz-mai rau e ca le-am mincat eu... exact acum cind maninc low carbs.

Annisia imi place mult cum povestesti despre Yanis. Abia astept poze noi. Chiar ma gindeam ce au crescut copilasii. pe Daria o simt si ca pe o prietena, o implic in ce fac si ador cind vad ca face asocieri, deductii si cum isi aminteste tot.

Papanash, ma bucur ca ti-a placut Ada. Sper sa ii placa mult si lui Andrei.


Roxana, ma gindeam ce norocoase sunt mamicile care au deja doi copii. La fwel si burticile noastre...Si fratiorii sunt norocosi. Iar o sa ma certe Luy dar am inceput sa ma simt batrina si oarecum presata de timp. Multe hotariri de luat pina in toamna...

Super tare Andrei cu deschisul usilor. Mai rau de voi ca trebuie sa stati non-stop cu ochii pe el.

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput