Vitamine romanesti in Germania (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noiembrie spune:

Ziua buna, la fete , dar dupa cum vad nu e prea buna .Scapam de una dam de alta , dar asa e viata , o lupta!
Clau , iti tin pumnii , stiu ca iti trebuie nervi de otel , cred ca nici nu stiu ce ma asteapta!Drum bun Denisei 1Daca asta isi doreste , numai ca trebuie sa ii explici , ca nu faci banii cu nicovala , si nici nu-i tiparesti , asa ca dupa vacanta din Romania , sa o mai tai de la anumite placeri .Nu iti dau eu sfaturi , tu stii mai bine ce vei face !In orice caz , numai bine iti doresc , sa iesi cu bine din toate !
Trischa , i-a vezi tu , sa nu aiba fata , ce a avut Matei _mononucleoza- tot asa au fost simptomele.Eu sper sa nu !Tine-ne la curent cu ce zice doctorul.Eu i-am facut lui Matei pentru tuse , niste ridiche neagra , , am scobit-o i-am pus miere de albine , si am lasat-o 24 opre , sucul care rezulta il dai cu lingurita -cam 3 pe zi . Daca vrei sa incerci , lui Matei i-a facut bine ,
Adina F , nu stiu ce mai vor aia de la tine cu actele socrilor , am o cunostinta ,. care a avut examen pe 16 mai , dar a zis ca nu i-a trebuit asa ceva . Cred ca vor sa te purice , mai tare , vorba Claudiei , zile ca nu ai , tine-te tare pe pozitii. Eu iti tin pumnii !
Pentru Moonik , si toate fetele dragutele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

trischa sanatate Patriciei, sper sa fie "doar" o gripa trecatoare.

noiembrie, Claudia, faza e ca io am fost asa un bou si le-am zis ca socrii au fost nascutzi in Ro De fapt m-au intrebat si eu n-am putut mintzi), da asa is io sinceritatea intruchipata, nu stiu cand m-oi nesimtzi si eu o leaca. Si cica faptul ca pe pasaportul sotzului scrie "deutsch" nu e considerat dovada a cetatzeniei, asta-i baiu, hai ca v-am innebunit destul de cap, si nu renuntz clar, daca tot mi-am ambalat motoarele.

Merg sa-mi scot Kuchenul din cuptor ca am invitatzi simpatici .

Pe mai tarziu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noiembrie spune:

ADINA, iti tin pumnii , nu te lasa . Parerea mea este , ca aia de acolo , de la tine , sint batuti in cap , insa eu au painea si cutitul !NU inteleg , cum Doamne iarta-ma , daca pe pasaportul sotului scrie deutsch , inseamna ca nu e neamt !Acum , poate sint eu batuta-n cap!Si nu stiu ce legatura are pasportul sotului , cu tine (in afata legaturii de casatorie , etc ...). Tu ai depus cererea de cetatenie , nu sotul , totul trebuie sa se refere la persoana ta , ....dar mai stii ...cite bordeie , atitea obicee!
S-au ai dat tu peste unul mai catolic decit papa , care vrea sa dea dovada de exces de zel ...Oricum , Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Ziua buna vitamine.

Adina, sanateta multa puiutei.

AdinaF, bafta in lupta cu birocratia.

Clau, n-ai de ce sa ti-o iei in freza, nu-s suparacioasa de fel.


la restul fetelor si o zi buna va doresc.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celesta spune:

Adina, ai nevoie la dosar de un Staatangehörigkeit Bescheinigung din care reiese clar cetatenia sotului tau (prin nastere sau dobandita ulterior - nu stiu cum e la voi cazul)... aia e dovada cetateniei lui, nu actul de identitate.
Trebuie sa ma ocup si eu de dosarul de cetatenie lunile astea, asa ca nu esti singurica

Noiembrie, ii intereseaza cetatenia sotului pentru ca probabil prin casatoria cu el are dreptul Adina sa aplice pt cetatenia germana.

„Desparti drumurile, dar nu poti sa desparti si sufletele”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdinaF

trischa sanatate Patriciei, sper sa fie "doar" o gripa trecatoare.

noiembrie, Claudia, faza e ca io am fost asa un bou si le-am zis ca socrii au fost nascutzi in Ro De fapt m-au intrebat si eu n-am putut mintzi), da asa is io sinceritatea intruchipata, nu stiu cand m-oi nesimtzi si eu o leaca. Si cica faptul ca pe pasaportul sotzului scrie "deutsch" nu e considerat dovada a cetatzeniei, asta-i baiu, hai ca v-am innebunit destul de cap, si nu renuntz clar, daca tot mi-am ambalat motoarele.

Merg sa-mi scot Kuchenul din cuptor ca am invitatzi simpatici .

Pe mai tarziu!



Adina, imblanzit(a)oare de Fabian si Alexander (06.10.2006)





trebuie sa mai citesc de cateva ori ca is varza, acu am ajuns , grosse verkehr, stau, am nebunit nu alta, imi bubuie capul, acu ma sunat din nürnberg ca ii trebuie carnet de note, care nu exista in de :)))) a intrebat-o daca are neaparat imputernicire, apoi eu am numit actul declaratie cum ca sunt de acord sa circule singura pe cine sa imputernicesc, vai mie rau daca cumva are probleme la vama , merg sa manc ceva,revin.......

INGERASUL EMMA AIDA


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

a da pai asta era iti trebuie einbürgerung zeugnis a lui sotu, hartia verde ce ar trebui sa stea in rama, a deci si tu esti cu neamt din ro dupa tine, credeam ca al tau e get beget cand a venit aici a primit actul verde de care vorbesc, ala trebuie atasat la dosar, dar faptul ca nu atesta ca e deutsch daca scrie in personalausweiss nu are nici o relevanta also e prea mult deja, prostie cu caru, doar in urma actului aluia i-a fost scris in acte ca e deutsch numai inteleg nimic, nu stie stanga ce face dreapta

INGERASUL EMMA AIDA


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Clau, spre sa nu aibe incidente pe drum.Sa inteleg ca Deni deja a plecat?

Iulia, scriu si retete,despinde ce vretiVreau si eu Tupper, nu vi si la mine?Nu mai stiu, tu ziceai ca a venit sa ti se faca prezentare la Termomix?Dca da cum ti s-a parut?Am vazut ca din martie e si in tara si chiar sunt curioasa ce preturi astronomice sunt,daca aici e cat e.

Adina, ce prajiturica ai facut?As face si eu ceva, dar de cele mai multe roi ajung sa le mananc singura si daia nici nu mai fac, ca apoi ma mir de ce nu mai slabesc.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

da a plecat la 1 jumate din heilbron si pe la 3 jumate am vb cu ea din nürnberg, acu o sun de nebuna si nu raspunde, i-am zis clar sa dea declaratia la insotitoare sa o citeasca sa vada daca e oke, sa nu plece aiurea sa aibe probleme la vama, bey deci asta iarna a intrat si e a iesit din tara ca voda prin loboda si acu cica iara purica minorii ca nu stiu cate cazuri de fuga au fost cu unul dintre parinti, mi-e rau.
Eu mai am praji de ieri, am luat o conopida si acu am un sufleu la cuptor, mancarea mea favorita, am mai lasat niste buchetele de cono ptr maine ptr o supica cu galuste, acu am facut rapid o salata greceasca, mai fetelor a fost la lidl griechische wochen si am luat feta originala de la mama ei de oaie, wow ce buna e ca telemeaua noastra am pus in salata e super buna, na si io acusi plec la lucru scheiss dreck, aici e intunecos si ploua, s-a racit tare iarasi.


INGERASUL EMMA AIDA


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

mama am ajuns de la lucru si voi v-ati culcat deja , na va las cu durerile voastre, imi trebuie o reteta de foi de lasagna care a fost mai vrednica de a facut asa ceva pana acuma sau fac normal aluat de taitei? vreau sa fac maine gemüsse lasagna.
Codruta sunteti bine?
Alexandra frumoase perlutele Mariei.
Adina ai gasit zeugnisul de cetatenie al barbatului si ai mei socrii sunt nascuti in ro doar, dar cand au ajuns aici in lagar in 90 li s-au facut toate hartoagele doar si au primit cetatenia.
Celesta vrei sa depui si tu actele ptr cetatean de onoare al Republicii ?
Ioana tot nu ai zis ai gebucht deja, cand zburati?
Miki, Miki vazut si admirat poze dar pe aci nix?
Merg sa manca sufletul meu minunat va doresc o seara placuta.

INGERASUL EMMA AIDA


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput