Piticodromul de Sept - Oct 2005 (221)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Bun regasit!
Am tot absentat in ultimul timp, insa mi-a fost tare dor de voi! V-am mai citit din cand in cand, insa cand imi propuneam sa scriu, nu mai reuseam. (si mi-am mai dat si examenele din ultima sesiune, la master )
Eu tot plina de incantare sunt si tot nu-mi vine sa cred ca sunt mamaica atator copii unul mai reusit ca altul (deh, cioara ).
Noi suntem bine, crestem frumos (avem peste 5 kg), am trecut printr-o perioada tare colicioasa (de aia nu reuseam sa intru pe forum), dar parca incepe sa fie putin mai binisor cu burtica si nu mai avem asa multe tipete de durere. Iar zambetele, cum sunt din ce in ce mai dese si mai expresive, uitam de toate durerile.
In rest, ma descurc binisor cu ei, dar nu am pretentii prea mari de la mine (adica sa mai fac si mare lucru prin casa). Alaptatul imi ia mult timp pentru ca manaca foarte des (uneori ii mai pun si pe amandoi odata, dar trebuie sa fie cineva sa ma ajute sa mi-i dea), dar suplimentam si cu formula (desi tare mai preferam tzitzica). Cu oboseala stau cam rau (deseori si noaptea se trezesc pe rand) si spre dimineata au program de scremete si nu-i chip sa dorm. Mai sta sotul cu ei in camera, uneori, si ma cheama doar cand trebuie alaptati si reusesc si eu sa dorm asa vreo 4-5 ore adunat. Ziua nu prea am cum sa dorm ca se trezesc des si in contratimp . Dar m-am invatat si vad ca rezist eroic. Si cand ma uit la ce-am in jur, chiar ca nu mai pot de fericire!
Si Maria, in ciuda asteptarilor, e deosebit de bucuroasa sa stea cu ei, le canta, leagana scoica daca plang, le spune cate o poveste pana aduc eu ceva din bucatarie de ex., le arata printesele din carti, plimba carutul, ii fascinata cand le schimb pampersul de kk , ii place ca baieteii s-ai atinga obrazul cu manutele si e tare vesela cand o privesc si-i zambesc. Deci cum sa imi mai incap in piele de bucurie!..
Poze recente n-am reusit sa mai pun, dar nu stiu daca am anuntat cand le-am pus pe astea, la semnatura, asa ca ne puteti vedea.
Sper sa revin mai des!


Andreea, mami fericita de MARIA (5 oct 2005), PETRU si NICOLAE(8 apr. 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

A! Am uitat sa va spun ca avem copii increstinati.

Si despre Maria, ca dupa o alta amigdalita , uimiti de cat de greu poate sa respire si cat sforaie prin somn, am aflat ca are polipi care trebuie extirpati . Sincer, sunt ingrozita de toata treaba asta, si desi se spune ca e o interventie simpla, scurta, frica mea ca vom traumatiza copilul e foarte mare. O sa mai cerem si alte pareri, dar mie tot imi vine rau cand ma gandesc la asta (cand mi-e frica, mie mi se face rau...)

Andreea, mami fericita de MARIA (5 oct 2005), PETRU si NICOLAE(8 apr. 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

DANA LUCIA LA MULTI ANI si multe , multe
Stiu ca e cu intarziere, dar n-am mai ajuns la calculator in ultimele zile, scuze....
ANDREEA ma bucur ca sunteti bine , povestesti asa de frumooos!Multi
Si Andrei al meu are polipi, am fost la mai multi medici, si spun ca nu e necesar sa-l operez.Si legat de asta, luni am fost la o aniversare, o fetita din grupa lui Andrei si din vorba in vorba s-a ajuns la raceli, virusuri si am ramas uimita de cate se vaiatau mamicile colegilor lui Andrei, de la varsat de vant la cate 5 otite sau antibiotice luate luna de luna din noiembrie pana in martie, sau pneumonie cu spitalizareAsa ca eu ar trebui sa ma consider multumita ca desi are polipi, n-am avut decat muci si tuse si desigur am facut aerosoli mai tot timpul.
Abia astept serbarea de la gradinita de vineri...
Noi avem o perioada plina, saptamana asta avem de mers la 4 aniversari de pitici, ne-am apucat si de bagaje, si cum avem un pic de timp fugim la mare.Ieri a fost asa de cald ca dupa gradi am plecat sa ne racorim la mare, era asa de calda apa si Andrei s-a balacit aproape o ora si apoi a adormit pe sezlong sub umbrela de la 16.30 pana la 18 .
Mi-am amintit....Ramona spuneai ca vrei sa o duci pe Maria la innot.Ati fost?Cum i-a placut Mariei? ma intereseaza si pe mine la ce bazin ati mers?
O sa merg si eu cu Andrei si m-am decis sa-l duc la Lia Manoilu, dar e cam departe de casa....
MIFLORICICO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Marymersi mult de tot pentru urari si nu, niciodata nu e tirziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Andreea, ce frumosi sunt!!! Tu ii deosebesti? Si Maria ce bine se descurca! Felicitari!

Mary, cand va intoarceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Salutare piticodrom

Andreea sa-ti traiasca baiteii, ce frumosi sunt, cred ca nu iti mai incapi in piele de bucurie.

Ghiciti cu cine m-am intalnit sambata in Cismigiu? Cu Sofia si Nuka, o domnisoara superba...cand ma gandesc ca nu am mai vazut-o pe viu de la 6 luni.

Mihaela bafta cu interventia. Si prietena mea cea mai buna si-a extirpat una care era pe fata si arata cam rau in sensul ca supura din cand in cand si era cam inestetica. Totul a decurs excelent, abia de se vede cicatricea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc frumos pentru incurajari!
Am sapat nitel si-am facut rost de o programare la dr. Ioan Nedelcu, seful sectiei de dermato de la Militar. Ma duc luni si daca-mi zice sa le scot, le scot. Asa ca tineti-mi pumnii.
Andreea, emani bucurie si fericire prin toti porii! Si ai toate motivele!
Dana_Lucia, da' stiu ca v-ati distrat pe cinste!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Andreea sa-ti traiasca comorile ! Ce bine arata, deja barbatei.
Noi suntem in tara de vineri, bine merci, deci nu eu am adus gripa . Aveam unele planuri, nu mai reusim, ne-au sarit rudele in cap ca-l expunem pe Peter la riscuri.
M-am uitat la tv cum bat campii si sperie lumea, fac scenarii de groza bazate pe fapte minore si o inconstienta care a plecat la drum cu 2 copii fara sa verifice ce-i cu raceala ei.
Ce sa zic, cumnatul s-a interesat discret la mama-soacra daca nu cumva i-am dat gripa fetitei lui.
Am umblat in lungul si-n latul Moldovei, maine mergem in jud. Neamt, apoi duminica la Bucuresti, marti la Paris sa ne facem un mic concediu.
Sanatate tuturor si nu va ingrijorati de gripa.

Diana 25 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Diana ce sa zic de gripa asta...din pacate mass-media se bazeaza pe stiri senzationale, nu mai e de mult o informare obiectiva.

Miha ai facut ceva cu interventia?

Noi am fost f ocupati in ultimul timp, am si nasit...sunt f fericita de asta. Cine mai are timp poate sa bage un ochi aici caci ne-am actualizat albumul.

E o vreme de toata pleasna la Ploiesti tocmai acum cand orasul isi serbeaza 410 ani de fiinta si sunt f multe spectacole si activitati in aer liber. Am fost si noi (vedeti in poze) insa timp scurt datorita vremii. Eu sunt cu creierii varza pt ca Vlad a tinut-o numai in tipete de azi dimineata, din cauza de dintsori. Fetele din celalat club s-au intalnit azi in Herastrau...tare as fi vrut sa fim si noi dar vremea ne-a tinut pe loc.

Va pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

VERA ti-am vazut pozele, foarte, foarte frumosi puiutii tai, imi place mult de tot Iulia mi-au placut si nasii si finii, foarte frumoase pozele.
Si la noi s-a schimbat brusc vremea, e destul de frig,am trecut de la 30 siceva de grade la 13-15 cat sunt acum, ciudata diferenta asta de temperaturi.....
DIANA vacanta frumoasa va doresc!

Noi am avut vineri serbarea de final de an scolar la Andrei la gradi, si am ramas destul de dezamagita, mai ales de comportamentul educatoarelor care au acordat atentie excesiva anumitor copii si deloc altora( Andrei e in aceeasi grupa cu nepotelul directoarei si cu inca alti cativa copilasi ai unor buni prieteni de familie cu aceeasi doamna directoare)
Apoi a fost o mare zapaceala, serbarea a fost pentru toata gradinita de la mic la mare, va dati seama ce multi parinti, bunici, si alte rude s-au strans acolo( am observat ca se invita pana si vecinii la acest eveniment)
Apoi au intrat pe scena pe rand intai grupa 4 ani, apoi grupa 3 ani, apoi grupa 2 ani apoi piticii pana-n 2 ani - fiecare cu cate un dans de grup si o poezioara de 4 versuri recitata in corApoi toate grupele pe scena au recitat in cor o poezioara in engleza, au facut o poza de grup si...gata.
Andrei a dansat,foarte atent, nu s-a incurcat deloc, apoi la momentul cand trebuiau sa recite poezia era foarte ocupat impreuna cu alt baietel sa incerce sa darame o umbrela de soare asezata pe scena lorLa poezia in limba engleza de la final, fi-miu si inca jumatate din copii de pe scena adunau cofetti de pe jos . Erau 2-3 copii de la el din grupa care plangeau de zor, altii ca si Andrei nu pareau deloc impresionati de multimea in jur, iar altii au ramas impietriti pe scena cu ochii la public fara sa schiteze vreun gest pe toata durata spectacoluluiAu fost super haiosi cei mari, de grupele mici ce sa mai spun....bine ca s-a terminat repede....
Apoi le-au dat inghetata, pop-corn sau vata de zahar dupa preferinte si cam asta a fost tot.
Si n-am vazut pe nimeni cu flori sau cadouri cum e la noi la sfarsit de an scolar - educatoarele i-au adus directoarei un buchet de flori si atat.Eu nu le luasem nimic pentru ca inca il mai duc pe Andrei cateva zile la program estiv si m-am gandit sa le iau ceva la final inainte de plecarea noastra.

Weekend placut tuturor!



Mergi la inceput