Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (07)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Temperatura normala a corpului variaza de la 36*C la 37,8*C, iar in functie de orele zilei poate avea valori de 36,1*C intre 2-4 a.m. sau 37,2*C intre 6-10 p.m.

Febra este definita ca temperatura ce trece de limita normala, iar valoarea acesteia depinde de metoda de masurare. Temperatura este considerata febra daca este mai mare de 37,2*C axial, 37,5*C oral si 38*C masurata rectal.


_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ayla, dr a zis 37,5 ca limita superioara, nu am precizat rectal pt ca mi se parea de la sine inteles.....

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Eu cred ca 37,5 e limita, dar ca temperatura, iar masurat rectal se scade jumatate de grad. De aceea si scrie 38 grade rectal.
Nu e neaparat de la sine inteles, pt ca exista special termomentru tip suzeta speciala pt bebelusi, noi avem de la farlin, dar Luana nu o tine in gura cat trebuie asa ca am folosit termomentrul electronic, rectal.
Noi nu am avut probl dupa vaccin.
Cred ca la 37,7 rectal iti faci probleme inutil, febra e peste 38 de grade. Lasa copilul sa doarma linistit.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

monica multumesc mult . stiu ca ai dreptate, doar ca tare as vrea sa ma ajute putin- nu mult, macar juma de ora pe zi- as fi o fericita. eu sunt fooooaarte activa, si as vrea sa fac multe prin casa, sa ma vad terminata cu aranjatul; dar evident ca bebe e pe primul loc, si nici prin gand nu-mi trece sa-l "mai las si pe el sa planga"- vezi, aici gandim la fel. mai ales ca asa cum am zis, nu cere in brate degeaba, chiar se zbate sa scape de mine cand il bibilesc. el vrea doar cand il doare burtica, cand vrea sa faca caca si se screme e muuult mai bine la mami in brate. si de obicei cand nu-i e somnic imi place sa-l tin rezemat de picioarele mele- stau cu genunchii ridicati, cu el in fundulet pe burta mea si sprijinit de picioare, si stam asa si ne jucam, si-i cant si facem gimnastica si se distreaza de minune, rade si gangureste, imi cauta degetele sa ma apuce de ele, e un vis de copil. dar nu am de gand chiar sa desfac sacii plini de praf cu copilul langa mine- si asa a stat saracul in mama lui de moloz si praf la mutare vreo saptamana, e calit pana-n dinti (pe care nu-i are).
deci tare mi-ar prii sa stea cate putin cu el pana mai descarc eu sacosele si sacii care inca zac pe langa mine, ca seara abia apuc sa fac mancare, sa fac baie-dus rapid si sa mai fac si curatenie, si...... multe alte alea.
ce ziceti voi de !!!!!!! eu am 8 saptamani si nu vad cum as putea sa reusesc sa mai fac si treaba aia. cred ca am facut paienjeni!!!!!! ca se adauga aproape 6 luni de dinainte de nastere.... cred si eu ca sunt un pachet de draci!!! si cum cristi are grija sa ma enerveze zilnic... uite asa dispare si cheful pe care oricum nu-l am. ooooooooooffffff, si tare mult il iubesc, il iau seara in brate si-l pup indiferent cat ma supara ziua, si-l iau si noaptea strans in brate si-i multumesc lui Dumnezeu ca exista, si promit ca nu ma mai supar pe el.... si a doua zi o iau de la capat.
spuneti-mi ca trece si asta

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel
minunea noastra David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dyana, asculta-ma pe mine. Ia lasa sacii, curatenia, si alte prioritati. Satisfa-l pe bebe, pune-l la nani, si apoi ia-l pe Cristi la un dush in 2. Da-i si lui partea lui, ca barbatii chiar o iau razna daca nu-si primesc partea. Un barbat nesatisfacut nu va fi niciodata atent la nevoile sotiei. Incerca macar intr-o seara, cat mai curand, chiar daca va fi de compromis. Chiar daca ai vrea sa fugi la somn, sau chiar daca ai vrea sa-i da cateva peste cap, fa-ti putin timp si pt el.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

valeu, fetelor, voi nu gasiti timp pt ? pai de ce trebuie asteptata seara pt asta? prindeti un moment cind doarme BB, e deajuns! Si cred ca pofta vine mincind, in nici un caz n-o sa va para rau ca incercati marea cu degetul
Atentie insa la lubrifiant, e nevoie de el... ori de preludiu ca lumea.

Noi am inceput la o luna dupa nastere si pot spune ca acum sintem la fel ca inainte, nu s-a stricat nici putza, vorba aylei si nici libidoul nu a scazut... iar senzatiile sint la fel de misto ca dinainte de sarcina.

dyana, nu te mai supara degeaba ori il iei pe sot la suturi si te ajuta cu BB ori cu sacii aia de ii mai ai de desfacut, ori inchizi ochii si lasi de la tine... dar sa ajungi sa pierzi laptele din cauza asta... sa nu mai repeti ca te bat io pe tine

aris, zici ca BB n-are treaba cu mirosul? hmmm, parca-parca as incerca si io :)

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

pisicogri, si io zic ca ayla... incearca sa te destinzi. Lasa pe ilinca sa doarma

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Chatonel fratele meu a facut teologia, dar la o manastire. In Basarabia se practica asa ceva.

Olga, mamica lui David iepurasul


nu stiam ca se poate face teologia la manastire, dar mi se pare mai interesant decit la scoala simpla, e un fel de "scoala la locul de munca" :) si asa se poate vedea si daca sint cu adevarat atrasi de viata monahala.

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

valeu, fetelor, voi nu gasiti timp pt ? pai de ce trebuie asteptata seara pt asta? prindeti un moment cind doarme BB, e deajuns! Si cred ca pofta vine mincind, in nici un caz n-o sa va para rau ca incercati marea cu degetul
Atentie insa la lubrifiant, e nevoie de el... ori de preludiu ca lumea.

Chatonel esti mortala mami, ca de obicei.
Sa le incurajam un pic pe fete, sa scape de paienjenis, nu de alta dar o iau si bietii tatici razna fara...
Atentie nu, putza, nu? Cum sa fie saracii pe treaba lor?
Va rog sa nu va suparati pe mine, dar eu numai am zis-o, nu-i vina mea, ca asta-i realitatea.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus


Olishka, faina familie sunteti !!!


Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari




Multumim

Apropos, pe 30 venim si noi la Deva

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ayla

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput