Licurici de ianuarie-februarie 2009 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Am aparut si noi de la clinica. Toate-s bune, Bernie e multumita de bebe. Mister trage la cantar 7.210kg, in 6 saptamani si 5 zile a "pus" 780gr, ceea ce e numa' bine, conform curbelor de crestere pe care ni le-au dat astia. Lungimea e de 64 cm (crestere de 4 cm), iar circumferinta craniana e de 43cm, ceea ce e iar perfect
Ciufik, am intrebat-o pe tipa cateva lucruri: de la ce varsta poate sta jupanu' in carucior cu spatele (caruciorului) altfel decat complet orizontal - si ea a zis ca daca isi tine bine capul, e OK sa ridicam un pic spatele, caci ei sunt ff curiosi si le place sa vada ce e prin jur. Am intrebat si de faza cu ceaiul (una dintre fete voia sa stie care e motivul pentru care cei de aici nu recomanda ceaiul de nici un fel la copiii alaptati). Bernie zice ca nu e chiar deloc nevoie sa se dea ceai la bebeii alaptati complet la san, daca e prea cald (ca i-am zis de temperaturile din Romania) laptic de la mami e de ajuns. Asa, stii sigur ce bea bebe, nu sunt riscuri de alergii sau intolerante.
A, de cateva zile jupanu' bebelus incepuse sa tuseasca...sec... ia asa din cand in cand...totdeauna in casa, niciodata la plimbare sau in vizite, de obicei cand plecam de langa el sau cand era mai "suparat". Nici un fel de alte simptome, temperatura, nas infundat etc Mi-a confirmat ca genul acesta de tuse (mai ales ca a avut ocazia sa-l "vada" cum se desfasoara) e modul lor de a ne atrage atentia/tras pe mami de maneca - ma gandeam eu, da' ma simt mai bine acum

Yashi, sanatate multa, sa-ti treaca durerile de cap. Pentru dureri de cap eu stiu ca poti lua Paracetamol

Ledi

Selene, bine ca iti vin macar o parte din banuti!





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

La multi ani tuturor licuricilor de azi!
La multi Ani celora care poarta numele de Constantin si Elena!

noi raportam o noapte obisnuita,9-5-8,papat de la san,vrem sa incepe cu piureul de mere azi,suculetul il suporta destul de bine.
Irina,ooof,Ochila parca e frate cu Anusca mea,asa a fost si la noi sapatamana trecuat de imi venea sa fug in lume,trece...crede-ma,eu zic ca ii deranjeza gingiile. Anuta er toata ziua cu ceva in gurita,molfaie tot cew prima in cale.
Aseara i-am afcut baie in vana,a inotat si s-a balacit de mama mama,m-am mirat ca nu a plans ca a fost prima data. i-a placut,am sa mai repet,multumesc ALina pt videourile cu Sabinuta. A si dormit ffff relaxata dupa. noi ne inscriem din septemebrie la inot,de abia astept


29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

la multi ani la licurici

m-o distrus azi carol - a invatat sa se intoarca si numa asta face. non stop. si de pe burta trebuie salvat

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Cristi felicitari ce frumos.

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

multumim patricia, da e tare greu

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arriel spune:

La multi ani tuturor licuricilor sarbatoriti astazi precum si celor care azi isi serbeaza ziua de nume!

Nu prea reusesc sa intru pe forum deoarece buburuza mea este foarte maraita de cateva zile, de nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Noaptea adoarme foarte greu, ziua se trezeste dupa 15 min plangand,si parca se sperie mai usor ca inainte. Ma batea gandul sa merg si eu cu ea la un neurolog dar citind ce a patit Alina ma mai gandesc... Si observ ca in ultimul timp are tendinta sa-si tina capul inclinat spre dreapta iar spre stanga il intoarce foarte greu... o fi torticolis?
La 4 luni mergem la dr pediatru si vom vedea iar pana atunci toata lumea se straduieste s-o faca sa intoarca capul spre stanga.

Alina, te invidiez ca esti la mare, desi acum as face plaja pe o insula pustie...

Mami de Thea Bianca (03.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/cristiserban/sets/72157617398070712

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Arriel, eu chiar azi am fost la terapie fizica cu pitica, tot pentru ca am suspectat-o de torticolis (e a doua oara cand merg). Carla mea are tendinta de a-si roti capul spre dreapta, mai ales cand doarme. cand sta in carseat si-l lasa un pic spre dreapta, cand o tin in fund prefera sa il roteasca spre dreapta, desi poate si spre stanga.
Uite niste exercitii de streching, le-am mai postat aici, sunt destul de de bun simt, nu-i cine stie ce.
http://www.orthoseek.com/articles/ifs-left.html

Nu te stresa prea tare totusi, in cele mai multe cazuri se rezolva de la sine.


Poze

Iulia si bebe Carla Maria (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Micola LA MULTI ANI!!!! pentru toata familia ta, in special pentru tine COSMINA , asta cu o conditie:daca iti amintesti si de mine de Sf Petru ca avem aceeasi poveste si pe mine ma sarbatorea familia de Sf Petru ca ma cheama Patricia, pe nasu il chema Petrica si nu puteau sa imi puna Petruta ca nu le placea, asa ca m-am ales cu Patricia si m-a sarbatireau de Sf Petru. Acum cui ii spun rade de mine . Asa ca te rog NU MA UITA 29 iunie

Selenuta ce ma bucur ca in sfarsit iti iei o parte din bani

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"


multumeeeeeeeeeeeesc!!!!!! mi-au mers la inima cuvintele astea...credeam ca numai de mine rade lumea...am renuntat de ceva vreme sa mai spun ca e ziua mea..dar e un pic frustrant cand ma suna lumea sa-mi spuna "La multi ani" numai pentru Tibi si eu stiu ca e si ziua mea...Si in cercul de prieteni avem o Elena, si pun bani pt ea, si-i cumparam cadou, si ii uram "La multi ani!"..in fine!
Sper sa nu uit de Sf Petru sa-ti urez.....ca azi nu mi-a zis decat mama si sora-mea LMA, in rest toti m-au sunat sa-mi ureze pt Tibi si pt Alexutu..

Asa, am facut azi vaccinelul, am plans un pic dar taareee, si gata..am a dormit mai greu dupa, dar acum s epare ca suntem ok, radem, n-eam fcaut moate, fug acu sa descarc pozele sa le pun pe mailul comun. Avem 6400 g, am luat 700 g in ultima luna:). Mi-a explicat dra cum sa incep cu mar cu biscuite la ora 10 si supica de legume la 12......nu stie ea ca nici cu sucurile n-am inceput, poate de maine..poate...ma mai gandesc pana maine..ma gandeam ca acum sunt proaspete fructele si legumele. sa vedem ce-oi visa la noapte..desi

Bee, lui Alexutu nu i-a mers niciodata atat de bine cum ii merge de cand cu san exclusiv..oricat si oricand vrea el..fara ceai, fara nimic, nimic...ia incearca si asa..o saptamana...Dar nu te mai panica, au dreptate fetele, seamana cu tine..fotomodel..


de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

FELICITARI Cristi,cred ca e dulce tare cum se intoarce Carol. de abia astept!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Buna seara mamici si licurici,

La Multi Ani licuricilor sarbatoriti azi!! si tuturor celor care purtati numele sfintilor de azi.
Noi suntem bine, stam in parc cat se poate de mult, eu ies la 11.30-12 si stau pana la 16-16.30, dar stam in parc la umbra...
Edinutza bine ai revenit, ce frumos ai nascut la o luna dupa mine, iar printesa Aiona este superba!! Sa va traiasca..
Cosmina LA MULTI ANI!!!! sa fii sanatoasa sa te bucuri de puiul tau drag..Alex..si tati lui..
Billy imi era dor de tine...

Fetele eu merg la Baby expo sa-i cumpar copilului "Girafa Sophie", care nu este singura, mai avem una la carut dar fara nume... cautam sa o botezam ca doar ea nu are nume, in rest au toate jucariile..


Poze ..

Stefan-Sufletelul meu grabit..

Mergi la inceput