Mamici de Fulgusori de Nov.Dec2009(26)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Vai de capul capului meu cata limbarita aveti!

Felicitari pentru noii baietei.

Eu dau cioco si inghe' si capsuni proaspete la toate burticile, aazi am implinit 14 saptamani. mai avem inca 26

Sunt cam suparata - mi-am cumprat o richita, tare misto duminica, taiata sub piept si de-acolo in clini foarte larga. Am crezut ca fac toata vara cu ea. Si azi am luat-o prima oara si ce sa vezi, acolo unde e taiata, sub piept mi-e fixa si nu pot respira. Problema e mai ales cand stau jos, in picioare (si doar am stat in picioare cand am probat-o) e ok. Of, si-am dat o gramada de bani pe ea, si-mi si placea.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrutza

Adriana, triplu test se face intre saptamana 14 si 18 sau 20, nu mai stiu exact, asa ca probabil te va trimite dupa acografia de 15 saptamani, asa cum m-am dus si eu.
Raluci, eu dupa 12 saptamani am intrerupt acidul folic si am inceput omega 3. Mi-a spus medicul ca trebuie sa iau toata sarcina omega 3 si, din amintirile mele, in ultimul trimestru o sa iau si fier. Cam atat.
Monis, eu nu cred ca obligatoriu se diminueaza indemnizatia daca iti concediu medical, si asta pentru ca concediul medical se plateste cu 75% din brut, iar indemnizatia se calculeaza la net. Eu, cel putin, daca as intra in medical, as primi mai multi bani decat primesc venind la serviciu. Din pacate, am prea multa treaba si o colega la care tin si care ar trebui sa faca si treaba mea, asa ca nu pot pleca.
Referitor la master, fac Dreptul afacerilor la Titulescu, am terminat dreptul si m-am gandit ca o specializare nu strica, nu stii cand ai nevoie.

Andrutza 15+ si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)


andrutza, bun de avut si un jurist printre noi .
Cu medicalul de boala obisnuita nu e asa, se calculeaza intr-adevar 75% din brut, dar mai apoi sa trag taxele angajatului si netul ramane mai mic. Ce spui tu acolo se aplica, dar doar la prenatal, la care iei intr-adevar 85% din brut, dar ala e un caz special - din ce-ti ramane, nu mai platesti nici o taxa si atunci netul e mai mare.

Oricum, discutia e lunga, deoarece platile depind de baza de calcul pe ultimele 6 luni, de veniturile brute si zilele lucrate... e f complicat, eu am invatat greu si nu stiu tot

monis 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

intrebare de baraj:
cand incepe sa ti se vada burtica? dar ma refer sa ti se vada mai evident ca e de la sarcina, nu atunci cand e doar putin umflata si s-ar putea confunda cu o burtica dupa o masa copioasa...
eu m-as astepta cam la intrarea in luna a 5-a, sau mai devreme?


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Miramar, felicitari!
Eu vreau doar capsuni, multumesc ca ma doare in gat
De la cat am macanit azi pe forum
Eu chiar cred ca am energie de trim II

monis 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_cod spune:

Si eu sunt o amica de fulgusor de decembrie se pare adica asa spune d-na doctor ca ar trebui sa ne facem sarbatorile in 3.. Auzisem de la o prietena de a mea ca la 12 saptamani se vede sexul coilului la echo 4d. este adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciandrea spune:

FETELOR, concediul medical luat in timpul sarcinii este pe codul de boala 08(lucrezin RU), si se plateste cu 85%, ba mai mult este neimpozabil.
Am avut colege care au luat in timpul sarcinii, si au fost mai multumite pt ca le-au avantajat la calculul indemnizatiei.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui luciandrea

FETELOR, concediul medical luat in timpul sarcinii este pe codul de boala 08(lucrezin RU), si se plateste cu 85%, ba mai mult este neimpozabil.
Am avut colege care au luat in timpul sarcinii, si au fost mai multumite pt ca le-au avantajat la calculul indemnizatiei.

11+

te referi la concediu luat DIN CAUZA sarcinii (adica iminenta de avort, de exemplu) sau pentru alta boala (sa zicem gripa) dar care s-a produs in perioada de sarcina?



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

andra - bine ai venit. daca ne dai datele, te trecem in listuta. uita-te pe prima pagina.
la intrebare nu stiu sa-ti raspund. poate stiu fetele cu sarcina mai avansata.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Fetele, eu plec de la munca... si ajung acasa tarziu. Asa ca, ne vedem maine dimi.

sapt.12 si mami de Andi- 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luciandrea

FETELOR, concediul medical luat in timpul sarcinii este pe codul de boala 08(lucrezin RU), si se plateste cu 85%, ba mai mult este neimpozabil.
Am avut colege care au luat in timpul sarcinii, si au fost mai multumite pt ca le-au avantajat la calculul indemnizatiei.

11+


Luciandrea
Nu te supara, dar nu amesteca lucurile. Noi am tot vorbit pana acum de concedii medicale obisnuite. Ce spui tu acolo (cod 08 platit 85%) este concediu prenatal si nu se da asa, oricand in timpul sarcinii, ci doar inainte si dupa nastere.
Fetele au intrebat daca au cum sa-si ia concediu pana atunci, ca au mult de lucru, sau ca le este greu sa mearga la serviciu.


monis 15+

Mergi la inceput