Colegiu asistente medicale

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

nico pune prea mult suflet...este prea buna pt un sistem care este deja in moarte clinica ...nico poate incerci in privat cred ca acolo totusi este mai ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

fetelor, de o saptamana am inceput scoala si imi place mult desi orarul este foarte incarcat, pretentiile sunt mari, asa cum si Nico spunea. Eu sunt hotarata sa merg mai departe, nu sunt singura din an la a doua tinerete, mai am o colega de 43 de ani si una de 36, asa ca se poate, totul e sa vrei.
Cu jobul jonglez destul de greu pt. ca eu vrea sa ajung la toate cursurile, nu numai la laboratoare.
Nico, nu mai intri sa ne raspunzi la intrebari?


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu nu am mai dat la asistente, am dat la arta si acum o sa fac asta, este tare interesant si imi place de innebunesc ce invat acolo. Am si colege de 40 si de ani, chiar si de 50 si...e o atmosfera super la cursuri! probabil ca odata in viata mea voi face si medicina, pentru ca simt o atractie deosebita pentru acest domeniu si nu voi renunta. Era bine daca aveam mai multe vieti, sa poti sa fii in fiecare ceea ce vrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

fetelor hai ca acum am descoperit si eu subiectul asta..eu sunt in anul 3 la Amg in timisoara ,dar la post liceala..Anul asta termin si am inceput cu burta la gura scoala ...practic am plecat de la scoala sa nasc...si acum tare ma bucur ca am folosit timpul asta de stat acasa in ceva atat de constructiv...imi place atat de mult ce fac acum... Ma bucur ca am lasat informatica pentru asta...
Acum ca termin vreau sa ma apuc si de studii superioare in domeniu...Inca nu stiu daca AMG sau moase.. inca ma gandesc. Imi place foarte mult terapia intensiva.
Si e adevarat e dezastru in spitale,... In practica ma ingrozesc cand merg la cersit de spirt .. ca nu avem cu ce dezinfecta ... Sa nu vobim de restul... Pacat ...de ce se intampla.. dar ma bucur ca acum inteleg cum e si de cealalta parte a baricadei ..nu doar din prisma pacientilor frustrati

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Si pe mine tot sarcinile m-au facut sa fac scoala asta....acum imi pare atat de rau ca nu am inceput mai de mult
Am avut multe momente in care am zis ca nu mai pot ..cand copii sareau sa imi rupa carti..sursuri... cand invatatm in timpul somnului lor de pranz
sau alaptam fata cu manualul in mana... dar acum ma bucur ca am ajuns pana aici... Si in ciuda sacrificiilor facute .. satisfactia e si mai mare

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Era bine daca aveam mai multe vieti, sa poti sa fii in fiecare ceea ce vrei...


Asta zic si eu... pacat ...ca sigur imi vor ramane vise neimplinite

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta92 spune:

Sper ca mai raspunde cineva pe aici ...
Vreau ca dupa bac sa urmez facultatea de asistenti medicali generalisti din timisoara
As vrea sa stiu daca e cineva acolo si stie cam ,cum sunt puse cursurile..din ce se da examene si asa mai departe
Sau de locurile din camin dar nu neaparat
In special cursurile si examenele
Multumesc anticipat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameli2008 spune:

buna fetelor!sunt noua pe aici,si eu ma gandesc ca anul acesta sa ma inscriu la postliceala dar nu stiu pt. ce sa optez:farmacie sau med.generala.voi ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

lalilu cum merge scoala? esti anul 2 , nu-i asa? e greu? ma bate si pe mine gandul...toata viata mi-am dorit sa fiu medic...chiar am dat la liceul sanitar dar nu am intrat si asta m-a facut sa renunt de tot...acum citindu-va pe voi aici mi s-a aprins un beculet si daca medic nu mai pot macar asistenta
poti sa ne povestesti cum e la scoala de asistente? si eu am 2 copii mici si mi-ar fi greu si cu servici si cu copiii dar as incerca , 3 ani trec asa repede
te rog cand ai timp poate ne dai mai multe detalii

mersi

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancuta92

Sper ca mai raspunde cineva pe aici ...
Vreau ca dupa bac sa urmez facultatea de asistenti medicali generalisti din timisoara
As vrea sa stiu daca e cineva acolo si stie cam ,cum sunt puse cursurile..din ce se da examene si asa mai departe
Sau de locurile din camin dar nu neaparat
In special cursurile si examenele
Multumesc anticipat !!!

Ancutza, eu sunt la moase, anul I, dar am cursuri si laboratoare comune cu AMG. Primul semestru a fost foarte aglomerat, in sesiune am avut 9 examene dar in vara vor fi "doar" 7. Daca-ti place domeniul eu zic ca nu e foarte greu. Mie imi place si mi se pare foarte fain, desi mi-e greu sa ma impart intre serviciu, casa si scoala. Personal, histologia si anatomia mi s-au parut cele mai grele, dar la anatomie am dat partiale din fiecare capitol si asa a fost mai simplu la examen.
Cursurile/laboratoarele sunt in general pana-n ora 14-15 dar una sau maxim 2 zile pe saptamana sunt si de la 15 la 17 sau chiar 17-19. Partea buna este ca daca lucrezi poti merge sa recuperezi cu alte grupe, in general la AMG sunt multe locuri (cam o suta si ceva)deci si multe grupe.
Admitere nu se da, se intra pe baza medie de la bac, insa anul trecut ultima medie de intrare (fara bani) a fost, foarte mare, parca peste 9.
Daca mai vrei sa stii ceva, scrie


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput