Burtici fericite de septembrie-octombrie (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Monica - sa te tin putin in brate ca sa te incurajez si sa prind si eu curaj in acelasi timp. Dupa cum vad marea majoritate de aici are emotii si trece prin aceleasi stari ca si tine, ca si mine : sa ne bucuram, cum spune techila de fiecare clipa si sa multumim Domnului pt. tot. Cred ca sunt normale aceste stari (la tine sunt putin si mai acutizate de experienta dura) insa uite, te luam toate de mana si ne incurajam una pe alta ca va fi bine. Eu... asa de greu mi-am revenit din socul rezultatului la DT uneori si acum imi vine sa bocesc, dar ce va fi, va fi si sincer: sunt pregatita sa infrunt orice, imi fac singura curaj. Doamne ajuta! E rugaciunea pe care o zic cel mai des... caci din pacate de multe ori uit de alte rugaciuni mai lungi: Doamne ajuta!

Doamne ajuta!
16+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Techila se poate ca la noi sa fie alte reguli? De aceea intreb ca o colega de-a mea care este si ea insarcinata a intrebat cate zile de concediu are si ia raspuns ca are zilele aferente lunilor in care a lucrat efectiv (ea a fost aproape toata perioada sarcinii in concediu medical). Sa stiu ca daca este asa cum spui tu, nu ma las pana nu imi cer drepturile.


17+ cu Eduard Thomas
Evolutia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Fetelor credeam ca numai eu sunt asa de paranoica. Tot timpul ma gandesc ca daca se intampla ceva, daca maine nu mai este? Si eu am trecut printr-o experienta nu prea placuta, era sa pierd copilul de cel putin 2 ori si am fost in eminenta de avort cu sangerari o luna. Poate si de aceea sunt asa de speriata si de stresata.

17+ cu Eduard Thomas
Evolutia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

http://www.conta.ro/forum/lofiversion/index.php/t29273.html

uite titi, am mai cautat si asta e ceea ce am gasit...nu stiu daca te ajuta...

Techila - actuala mamica de 2 caini si viitoare mamica (22+) de 2 copii cu putze baietzesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

neata fetelor, cemai faceti? ce mai ziceti?

vad ca se discuta de concediu din nou! eu nu mai am curaj sa intreb la mine la HR asa ca va intreb pe voi: cele 126 de zile de concediu de maternitate (sau cum s-o numi el) sunt calendaristice sau lucratoare?

o zi frumoasa sa aveti


Ioana 22+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Din nefericire sunt calendaristice.

17+ cu Eduard Thomas
Evolutia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui titi143

Din nefericire sunt calendaristice.

17+ cu Eduard Thomas
Evolutia noastra


mi-era teama de raspunsul asta

Ioana 22+ cu

bebe Carol Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

MONICA fi puternica si ai incredre in D-ZEU ca dupa o lovitura ne da o binecuvantare,asa si tie dupa ce s-a intamplat cu ingerasul ti l-a dat pe atomix sa te recompenseze ca nu l-ai dat la o parte( pe DD)si ca ai avut incredere in el
Daca ai sti cate lucruri bune mi s-a intamplat mie dupa accident,sunt lucruri pe care probabil nu le puteam realiza daca nu aveam accidentul
Apoi dupa ce l-am pierdut pe primul bebe,perioada in care crede-ma nu mai VROIAM sa traiesc,ajunsesem cadavru de slaba ce eram dar apoi toate au intrat pe fagasul normal,desi stiu ca la tine durerea a fost mai mare ca la mine te rog ai incredere in DD
Si eu de cate ori merg la toaleta ma uit cu groaza pe hartia igenica sa nu fie sange si am o usurare cand vad ca nu e dar am incredere in D-zeu ca ma va binecuvanta cu o bebelina frumoasa si sanatoasa
Sus capul si tot inainte

20+ se pare ca va fi AMALIA ANDREEA



BEBELICA MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

titi din pacate asa este ca la colega ta. Legea asa spune ca daca ai mai mult de 30 de zile medical pe an, atunci concediul de odihna ti se acorda aferent lunilor lucrate. CRede-ma ca m-am certat cu seful meu in ianuarie cand m-am intors la munca cum ca eu mai am 5 zile de concediu. Si cand mmi-a dat cu legea-n cap m-am potolit. Deci eu daca intru acum din iunie in medical apoi prenatal apoi CIC am 21 de zile impartit la 12 luni pe an inseamna 1.75 zile pe luna iar eu am lucrat 4 luni deci am derptul la 7 zile de concediu.
Din pacate nu iesim intotdeauna noi in avantaj



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 22+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Multumesc, un pic m-am lamurit dar totusi ce fac cu luniile cand am lucrat cateva zile pe luna. Oare mi se considera luna lucrata sau nu? Eu am fost in concediu medical mult timp dar am fost si la serviciu, din cand in cand.

17+ cu Eduard Thomas
Evolutia noastra

Mergi la inceput