Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

Alina multumim de capitol. Pana la urma tot nu ne-am descurcat poate data viitoare
Amir felicitari pentru bb! Iti doresc o sarcina usoara si sa ramanem impreuna in odisee pana la sfarsit!
Noapte buna tuturor! Sper sa pot dormi! Maine e ziua cea mare


7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillyka spune:

buna seara fetelor,
bine ati venit cele proaspete viitoare mamici, felicitari din suflet Beatrice.
Aveam si eu o intrebare...vad ca la mine pe timp ce trece parca mi se agraveaza starea..Azi fac si eu 8 sapt fix...si am avut o zi cumplita de la 2 feliute de ardei. Mi-a fost un rau si nici acuma nu mi-a trecut...si inainte nu aveam nici o problema cu ardeiul acuma mi-a picat de zici ca mancasem ceapa calita intr-un pahar de ulei. In schimb culmea ironiei mi-a picat bine shaorma fara ceapa si usturoi mancata noaptea la 2 si imediat in patut dupa aia. Eu nu ma mai inteleg...Ce bine ar fi sa existe o carte unde sa scrie ce mancam si ce nu :P stiu ca nu se poate...dar ziceam si eu asa...In rest ma lupt din greu cu greturile....inca nu am dat la boboci...dar cateodata parca imi vine sa ma fortez...Voi cum mai stati cu constipatia? EU am incercat si cu lapte si miere...si tot greu merge procesul. Oare trece dupa primul trimestru problema?

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Offf...imi crapa capul de durere

Multumim ptr capitolul cel nou Alina

Lilika ptr constipatie, la mine merge de minune iaurt cu musli, dar nu cel gata preparat ci iaurt simplu in care incorporez eu musli! E beton! Azi nu am mancat portiasi nu am iesit

Lariselu ce-i cu tine dragutzo??? Nu mai stim nimic de tine....ce fac sambureii???

Fete, eu am cam inceput sa iau proportii, cred ca o sa ma fac

mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum cu bb 3 in 9+
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Rebiana, 14 ianuarie este DPN-ul meu. Am scris din greseala 14 februarie. Mersi de informatii, banuiam eu cu elevitul care se ia din trim 2.
dar voi utrogestan luati?

Pentru cele cu constipatie, compot de prune, lapte (combinate....) si in caz super urgent supozitoare cu glicerina.

Multumesc ca m-ati trecut pe prima pagina. Noapte buna, tuturor.
Eu, desi sunt o somnoroasa, nu prea am stari de somnolenta, dar le asteptam cu drag, ca ne place sa dormim (nu la servici...).

6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:


Multumim pentru noul capitol, Ioanact! Multe pentru tine! Rebiana, deci nu-i simplu deloc, ma simt deja mult mai bine! Acum am vazut ca ne-a rezolvat Ioanact problema, multumim! Sper sa ne descurcam data viitoare. Gasiti mai jos raspunsurile la care am crosetat ceva mai devreme:

Donna, ce spui tu acolo? Cum adica aici nu e forumul problemelor? Suntem aici sa ne sustinem reciproc, nu doar sa povestim lucruri frumoase si sa spunem glume... Si eu sper sa fi fost o ovulatie tarzie, iar bebe sa fie bine si sa creasca sanatos! Asteptam vesti de la tine maine! Si nu, nu ne obosesti si nu esti offtopic! O pentru tine sa te mai insenineze.

Ioanact, imi pare rau ca n-a fost bebe de data asta. Punem fetele la lucru pentru tine, sa iasa cu ochi luna asta!

Beatrice, incearca sa mananci niste fructe, fiind acrisoare s-ar putea sa "intre". Evita totusi citricele, cresc aciditatea in stomac si s-ar putea sa-ti faca mai rau. Sotul tau cred ca nu realizeaza cat de greu iti este. Eu stiu exact si sufar alaturi de tine.

Simo, lucrezi in weekend? Imi pare rau, trebuie sa fie tare greu... of. Sper ca macar esti platita mai bine, atata consolare sa fie... Acum am vazut ce i-ai raspuns Donnei, zic iar ooof.... Iti doresc si eu sa ai multa putere si o sarcina fara griji!

roxy, asteptam vesti de la tine maine! Cu greata stiu ca e un mecanism natural de a impiedica femeia gravida sa manance cine stie ce chestii care ar putea afecta delicatul proces de organo-geneza din primul trimestru. M-am documentat nitel la prima sarcina si se pare ca bebe nu are deloc de suferit daca mama pur si simplu nu mananca nimic, o femeie sanatoasa poate suporta fara probleme perioada asta. Ai grija totusi sa te hidratezi. Beatrice, larisel si voi la fel!

amir10, bine ai venit! Sarcina usoara si sanatos! Eu la prima sarcina am luat numai Elevit si acid folic. Nu stiu ce sa zic de tratamentul de sustinere, nu ma pricep, te lamuresc fetele.

Am vazut ca ati mai scris cate ceva, dar sunt obosita franta, ne vedem maine dimineata! Noapte buna si lipsita de greturi va doresc!

Ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Ioanact, imi pare rau ca n-a fost bebe de data asta. Punem fetele la lucru pentru tine, sa iasa cu ochi luna asta!



Ticker

Multumesc mult! Sa dea Dumnezeu ca luna asta sa fie, deasemeni si tie.

ALBUM
6 si 5 maselute
IOANA creste mare
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_n spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le


Multumim pentru noul capitol, Ioanact! Multe pentru tine! Rebiana, deci nu-i simplu deloc, ma simt deja mult mai bine! Acum am vazut ca ne-a rezolvat Ioanact problema, multumim! Sper sa ne descurcam data viitoare. Gasiti mai jos raspunsurile la care am crosetat ceva mai devreme:

Donna, ce spui tu acolo? Cum adica aici nu e forumul problemelor? Suntem aici sa ne sustinem reciproc, nu doar sa povestim lucruri frumoase si sa spunem glume... Si eu sper sa fi fost o ovulatie tarzie, iar bebe sa fie bine si sa creasca sanatos! Asteptam vesti de la tine maine! Si nu, nu ne obosesti si nu esti offtopic! O pentru tine sa te mai insenineze.




Multumesc pentru incurajare si pentru Am deschis din nou computerul ca nu pot dormi nicicum. Ma chinui de 2 ore deja si numai prostii am in cap. In plus la vecini merge o muzica po****ra la maxim si imi vine sa !!! Asa ca stau sa vad daca reusesc sa dorm noaptea asta si intre timp ma mai uit pe aici.
Eu cu greturile nu mai am probleme, in schimb mi-e rau de la utrogestan .
Acum vad ca suntem deja 17 Imi place



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

donna ti-e rau de la utrgestan??????????????????
oare si mie de la ala?
nu stiu..............
nu cred ca de la ala..............
ne e rau din cauza hormonilor..............ca isi fac de cap..........

apropos...buna dimineata!!!!!!!!!!!

cred ca daca as fi facut de la sine cura de slabire si sa fi mancat numai cat mananc..........cred ca deja demult as fi ajuns la spital...........
dar imi da DD o putere........bine nu sa rup rndurile, dar na.........

azi nu am mers la lucru ca avem control vine englezul, apoi nu am eu chef de harababura lor de acolo............
am eu harababura mea ca azi ma duc la dr.......
chestia e ca si eu am avut um in 7 dar am ovulat numai in 30..............
asa ca.......................
nu stiu ce s-a vedea....................
sa speram sa vedem ceva ceva....................


eu cu constipatie stau binisor...adik pana acum venea singur pe conducta nici nu a trebuit sa ma fortez...........apoi nu stiu de acum incolo..........
si azi dimin ma tot freaca apoi nu stiu ce a fi..........
cred ca si de la emotii...........

fetele daca stau la calc ma doare osul asta care vine de la coloana spre fund............am avut odata probleme cu el, cred ca a fost rupt sau dislocat nu stiu. dar cum pun curu undeva asa de rau ma ridic........si selele ma mai dor............

voi v-ati uitat la sanni??????????
ce modificati sunt!!!!!!!!!!
aoleu!!!!!!!!
dar sunt mari si frumosi!!!


na am scris cam mult..........nu?????????

o zi placuta sa aveti!!!!!!!!!




aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
votati subiectul!!!!!!!!!!!!!
sus i top este evalueaza subiect
bagi acolo f bun
apoi dai pe evalueaza................
sa fim pe prima pagina!!!!!!!!!!!
bine???????????????


Poze
Bea 5+ Doamne ajuta!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Neata, poftiti la !

amir, la prima sarcina eu n-am avut carnet de gravida, nu cred ca e obligatoriu sa-l ai. Daca ajungi la medicul de famile nu cred ca strica sa intrebi oricum.

lillyka, bucura-te ca ti-a picat bine shaorma aia, tine-o minte pentru data viitoare. Cu constipatia, imi pare rau sa-ti spun, o sa tragi toata sarcina. Fa eforturi s-o eviti, ca deja din trimestrul II poti sa dai in altele de la ea, eu de ex dupa un episod de la 26 de saptamani era sa intru in travaliu, am avut contractii la 2-3 minute vreun sfert de ora, m-am panicat ingrozitor... Nu manca banane, orez si altele care constipa, bea multe lichide, mananca struguri daca poti. Mie dr mi-a zis sa beau dimineata o cafea mica si slaba si cu asta m-am rezolvat pana am nascut, dar eu personal nu as recurge la asta in trim I, sunt paranoica rau cu formarea lui bb. Data trecuta ma dadeam pe fata cu ulei de masline ca sa evit cremele, n-am folosit farduri deloc in primul trimestru si sunt sigura ca am mai facut si alte chestii extreme...

simo, ai grija cu greutatea, ca tu o sa te chinui sa dai jos kg pe urma... Plus ca-ti suprasoliciti inima. Nu vreau sa ma apuc sa dau sfaturi necerute, spun doar ca in cartile despre sarcina pe care le-am citit la tura trecuta scria sa evitam grasimile si dulciurile, ca au calorii goale, adica nu-s nutritive. Las'ca-mi vine mie randul imediat si cine stie la ce ma apuc sa poftesc si cat o sa ma fac si eu . Mai vorbim noi atunci.

Donna, tinem pumnii stransi stransi pentru tine, sa vii azi cu o veste buna!

Ma duc sa-mi fac testul, sa vedem ce zice azi. Ala de ovulatie, mai am nitel de asteptat pana la ala adevarat.

Ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

nicole da deja ti-l faci?????????????????????

nu se face de la amiaza sau dupa masa pana seara????????
eu asa le faceam in jur de ora 16......................




Poze
Bea 5+ Doamne ajuta!!!!!!!!!!

Mergi la inceput