Pestisori... pestisori... (36)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


'Neata! 'Neata! Sosii cu -luta din dotare , niste cereale pt. cele la dieta & si un ... enjoy tuturora ...











#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Mi se spune "argint viu"...
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Oare ce varsta avem?!?
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Eeeee... Marami... de unde am tras io concluzia ? Eeeee... ai uitat ca io activez si pe la "Poznasi..."? Citii io despre "paiul ursului koala" al Oanei tale ... si vazui ca, m-ai "boscorodit" oleaca, in legatura cu condica mea de prezenta ... si, na, vazand ca nu apari totusi pe aici... gandii si io ca te suparasi cumva ... Iar, cafelele mele cu frisca sunt virtuale, deci nu fac rau ... cel putin nu asa de mare ... Dar, mno... ce stiu io ?!? Imi pare rau tare de problemele tale de sanatate . Iti urez multa sanatate , sa te faci bine repede-repede-repede ! Si nu te lasa de regim, tratament si alte alea! Bine?
Ely, materialul meu e facut deja sinteza de catre prof ... ni l-a trimis pe e-mail... si e muuult tareee ... nu-mi arde sa ma incarc cu hartogarie multa ... io l-am mai frunzarit si pe parcurs, ca nu ni l-a trimis pe tot o data... dar, s-a cam adunat... hmmmhhh... oi vedea eu... ce fac pan' la urma ... asta e... Iti urez spor la treaba si mult succes la dres burtici "suparate" si doftoricit mucisori incapatanati .


la toate fetele! Fug la citit... treaba prin casa , etc.,... si iar, citit... .




#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Mi se spune "argint viu"...
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Oare ce varsta avem?!?
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Buna ziua !

Marami , multa sanatate si fruntea sus pt. toate .Ziceai ca vii la CAPITALA , cand ? Te imbratisez si si grija de tine!


Cryna, sa ai spor la citit!

Ely , sanatate lui Mihai , spor la traba si multumesc de gandurile optimiste!

Va pupacesc!

Vreau sa va spun ca stau imbracata ca iarna , am un pulover peste rochita ca e jale, au dat drumul la aerul conditionat si mi-au inghetat dintii ...

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Salutare, salutare!
Marami, pai treaba-i asta? Poate trag o fuga la municipiu sa te cert asa ca la carte. Nu ai la cine dormi o noapte la Cluj?
Dany, sa treaca ziua repede!
Elyana, sanatate copilasilor!
Cryna, spor la invatat!
Danuta, iertare ca nu apucai sa-ti scriu pe mess Sanatate multa Mirunei! Nu v-a dat si Liv 52? Siropul acesta se da completare cand tratamentul e prea toxic, pt a proteja ficatul.

Am fost si la dentist sa vada d-na dr poza. Molarii, toti 4 sunt formati complet si inca asteptam sa sparga gingia, sa creasca un pic si apoi sa-i sigilam. Mi-a aratat si mugurii a doi molari de 12 ani, plus dintii care-i vor inlocui pe cei de lapte, cand le vine vremea, dupa cum se prezinta panoramicul dentar(Marami, nici nu stiui ca se face asa ceva si la noi, peste drum de fosta tipografie...daca vreodata ai nevoie, sa stii unde sa mergi). Bine ca n-o mai doare, dar nu stim cat si bine ca doar s-a inflamat gingia si nu-i abces.

Si sa va povestesc si-o perluta...Cand am fost sa ne pozam dintii, a fazut o doamna cu gemene si ce-mi zice fiica-mea: "Ui-te, mami, tanti aceasta are gemene. Doamne, Doamne a pus la ea in burtica doua seminte de bebelusi, care la inceput erau cat mormolocii de broasca, cum am eu in Enciclopedoia lumii, apoi i-a crescut burtica mare, a inceput s-o doara si s-a dus la dr. Nenea dr. i-a scos bebelusii, i-a cusut burta ca la Anca(cumnata mea) si-a trimis-o acasa sa le creasca, sa le faca mari cum sunt eu acuma."

Cand m-a intrebat odata de ce are o tanti bebe in burta, i-am spus ca si-a dorit un copil si Doamne, Doamne i-a trimsi o samanta acolo in burtica din care a crescut un bebelus. Apoi i luasem Enciclopedia lumii pt copii si-a fost fascinata de cum se formeaza broasca si vazuse tot acolo imagini cu embrion, fat,...iar ea a azi ca embrionul e ca mormolocul.
Bine ca n-a pus mai multe intrebari, ca la capitolul de ce? o interesau fff multe lucruri, de ce este pamantul? de ce-i zi sau noapte?...atunci chiar i-am demonstrat cu doua mingi si-o lampa. O minge era pamantul, si una soarele, iar lampa lumina soarelui. Pe mingea-soare am desenat cu marker ochii deschisi si gura zambind pe o parte si pe cealata ochii inchisi si gura fara zambet. Si cand Pamantul ajungea in dreptul ochilor inchisi stingeam lampa si era noapte si apoi o aprindeam cand ajungeam in dreptul ochilor deschisi...si asa a inteles ea cum sta treaba cu ziua si noaptea.
Mai este fascinata de planete si plante.Toata ziua imi aduce toate buruienile in casa de am zis ca horticultor se face
Sa aveti o zi minunata!

Mihaela si Diana 22.11.2004lucru de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Ochi verzi , multumesc !Tare fetita , ce rationament a gasit ea pt .bebei , iar tu la faza cu zi si noapte chiar ai avut inspiratie!Bravo !

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna. Cam tarziu... acum am liber
Eliana, sanatate la pui! E rau cu regimul, ma chinuiam si eu intr-o vreme sa-i dau Narcisei orez cu morcovi, dupa un episod diareic si degeaba...
Dany, imi pare rau ca ai asa o colega pe cap. Si tie ti-a scazut salariul pana la urma?
Marami, multa sanatate!! Poate reusesti totusi sa faci tratamentul.
Miha, mi-a placut si mie rationamentul Dianei.
Crina, mult spor la citit (inclusiv pe DC ) Si multa bafta la examen!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

HRISTOS S-A INALTAT!


Neatza ! O cafeluta pentru ziua importnata de astazi si o gustare langa, un ou rosu, o felie de pasca , cozonac


Da , m-i l-a scazut Xandrine

Va pupacesc !

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Salutare, salutare!
Abia v-am gasit pe pagina a doua.
Dany,i-am explicat asa deoarece lucrez cu copiii si mereu caut modalitati de-ai face sa inteleaga cat mai bine. La varsta mica, ei nu inteleg de ce 1+1=2, dar daca te folosesti de elemente intuitive(am un mar si mai primesc un mar si efectiv le arat) ei inteleg.
Anul acesta am clasa a III-a si-am invatat inmultirea si impartirea, dar nu ca pe poezie cum se proceda pe vremuri, ci pe baza de adunare/scadere repetata, prin numarare si chiar au inteles mult mai bine ce inseamna inmultirea/impartirea.
Cu Diana nu am invatat numaratul ca pe o poezie, ci pe baza de elemente, la inceput degete, apoi creioane, jucarii...
Am obs ca are o memorie vizuala. Daca o intreaba cineva cati ani are, ma intreaba:"mami, pot numara?" si dupa ce numara îi spune ca are 4 si ... luni, dar daca nu numara parca nu stie.Chiar vb si cu d-na de la gradi, ca balanta inclina mult spre partea umana, partea cu numerele n-o atrage.Imi zicea ca are un vocabular f bogat pt varsta ei, stie multe lucruri,povesteste frumos si mai ales cand recita o face cu tot corpul
Sincer, nu vreau s-o invat mai mult decat trebuie sa stie la varsta ei, eu sunt de parere ca toate trebuie invatate la vremea lor. Acum e important sa devina o persoana sociabila, sa se integreze cu usurinta intr-un grup, sa vorbeasca cat mai corect, sa decupeze, sa deseneze/picteze sa respecte regulile jocului si mai ales sa stie sa se joace...
Mno ca mi-am laudat odrasla

Azi e sarbatoare, asa ca va invit la o cafea, un suc,...






Mihaela si Diana 22.11.2004lucru de mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Mihaela , se vede ca lucrezi cu copii si ai mare dreptate in ceea ce spui .Stiti d c imi e cel mai teama , ca atunci cand ma va intreba copilul ceva poate nu stiu sa ii raspund ....dar cred ca ma descurc, imaginatia noastra e bogata , a pestisorilor ....sau il intreb pe "google"


Mersi de tratatie!

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:




In primul rand, imi cer scuze ca nu va raspund la fiecare in parte... v-am citit... dar, is prea dezamagita, in momentul asta, ca sa va mai pot raspunde... o sa va scriu altadata ... Mi s-au inecat corabiile ! M-au amarat tare "figurile" profilor... una au zis la inceput de semestru si alta au facut acum, la examen ... in fine, nu mai conteaza... Si mai tare doare... rautatea colegelor ... Doamne, ce mancarime, invidie, ipocrizie si egoism este la noi in grupa! "Ca la noi la nimenea" - vorba aia ... Siii... suntem la "asistenta sociala", unde altfel ar trebui sa se "comporte" lumea ... dar, mde... nu mai zic nimic ... ma abtin... In fine, momentan am un 9 la primul examen, cel de luni... nu-i bai mare nota (ca e doar 9, adica... e bun si asta , chiar daca-s dezamagita ), cat m-au deranjat anumite "comportamente" ... asta doare ... amu, voi vedea la restul examenelor ce si cum... ca mai am vreo doua de sustinut... si la celelalte de aflat notele...
In fine... pt. ca e ora cinci... va las un ceai si ceva dulce, ca-i sarbatoare azi ... enjoy ...

ps - prima imagine, cu lamaile... e pt. mine mai mult ...










Amu... ma duc sa-mi caut corabiile ... la toate. O zi buna in continuare .





#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Mi se spune "argint viu"...
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Oare ce varsta avem?!?
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#


Mergi la inceput