Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Rufus,acum ma "leg"de postarea ta dar ce ai afirmat tu in ultimul post au mai afirmat altzi citziva inaintea ta!

Eu cred ca voi nu atzi intzeles corect ceea ce a vrut buflea sa spuna!

ea a incercat sa spun in mai multe rinduri chiar ca daca de exemplu societatea ar cunoaste doar familia monoparentala,atunci nimeni nu ar mai simtzi lipsa celuilalt parinte!

de exmplu,eu una asa am intzeles,daca in germania de exemplu totzi copii ar avea doar tata(dau exemplul asta pentru ca iar s-a intzeles ca rolul tatalui este minimalizat d catre cei care apeleaza la acest gen de interventzii)nimeni nu ar simtzi lipsa mamei!Intzelegi ce vreau sa spun?

deci faptul ca "noi ne uitam urit"la mamele singure,sau tatzii singuri(am pus intre ghilimele ca e metaforic)este doar datorita faptului ca societatea ne IMPUne acest tip de familie cu mama si tata!

Aoleuuu e tare greu de explicat!8emo zimbaretz)!

este foarte adevarat ca eu crescindu-mi copilul singura o perioada destul de mare de timp,ma face poate sa vad lucrurile ltfel decit o familie,cu mama si tata,care isi cresc impreuna copilul!

Dana

PS.scutazi greselile,n-am cum sa corectez,mouse defect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dana, eu unul am inteles (aproape sigur) ce a vrut sa spuna si inteleg si explicatia ta. Am, totusi, senzatia ca nu reusesc eu sa transmit exact ce vreau.
Dar ultima ta postare ma ajuta si am sa exemplific pe ea.
Problema, cum spuneam, nu este la noi, ca ne uitam urat; noi putem invata sa fim toleranti, chiar daca societatea ne invata ca-i bine doar intr-un fel (acuma ar trebui sa ne gandim putin si de ce se insista pe ideea ca familia traditionala e cea mai buna alegere).
Problema este la copil. Asa cum spuneau si pe aici unele fete, asa cum stiti cu totii din alte relatari, copiii se exclud intre ei si, daca admitem ca unii copii procedeaza asa pentru ca asa au auzit la ei acasa, nu putem pretinde ca majoritatea lor sunt influientati din familie. E clar, in "gasca" trebuie sa fii ca ceilalti, eventual cu ceva in plus, dar nu in minus. Fara sa fie "ajutati", copiii"altfel" invata sa se ascunda, pentru ca e clar, cand toti au mama si tata si tu nu ai decat pe unul din ei, inseamna ca e o problema. Nu prea intelegi despre ce e vorba, dar musai trebuie sa ascunzi. Este absolut imaginatie pura o societate unde toti ar avea numai mame sau numai tati, atunci da, habar n-ar avea ca trebuie sa fie doi si n-ar duce lipsa, dar asta-i, cum ziceam, utopie curata.
In final, tin din nou sa precizez ca ma refer exclusiv la subiectul topicului si anume la cazuri prin alegere voluntara, nu cazuri de vaduvie sau divort cand nu prea ai de ales. Despre cuplurile de acelasi sex nu ma pronunt, nu stapanesc suficient explicatiile in domeniu si nu inteleg nevoile acestor oameni.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Scuzati ca raspund atat de tarziu dar acum am vazut ca s-a mai scris la acest subiect. Andacos ai inteles bine ce am vrut sa spun si Rufus nu imi este clar unde nu esti de acord cu mine.

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Eu cred ca normalul e doar unul si, in rest, intervine toleranta, la fel de importanta ca si normalul. Eu nu cred ca, intr-o situatie data, putem vorbi de mai multe normaluri.

NORMALUL este definit de noi si nu este UNICAT, din contra ... Noi, societatea crestina (mai ales) am hotarat ca copilul are nevoie de o mama si un tata ... "normalul" societatii musulmane a hotarat ca familia se compune dintr-un tata, o mama si alte cateva mame vitrege, normele sociale japoneze spun ca este "normal" ca un barbat sa aiba o nevasta si o amanta ... ce sa mai vorbim de societatile tribale din Africa unde copiii habar nu au care si cine le este tatal.
Deci eu cred ca este nevoie de putina flexibilitate mentala pentru ca NORMALUL nu este UNUL si normele sociale in care eu si tu si altii am fost crescuti se schimba ...si stii de ce e nevoie de flexibilitate ? Nu pentru noi, ca noi gata, am urmat norma, pentru copiii nostri, pentru nepotii nostri ...
Uite, sa facem un exercitiu de imaginatie - ce o sa faci daca una din fetele tale, ajunsa la aproape 40 de ani, realizata profesional si material, isi doreste un copil mai presus decat un partener ... ce-o sa faci, o sa-i spui "nu draga, NORMAL este sa ai un sot si dupa aia copii, altfel sufla in pumni si plangeti soarta ?" o sa o presezi sa se marite oricum, cu oricine numai ca sa se inscrie in norma sociala pe care tu o judeci ca NORMALA sau o sa o incurajezi sa foloseasca orice instrument legal care sa-i aduca echilibrul si linistea sufleteasca ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, indiferent ce vor face fetele mele, o sa le sustin, pentru ca asa face un parinte.
Asta nu are nimic de-a face cu educatia pe care o dau, dupa normalul meu si nu dupa cel al triburilor din Africa. Ce-am spus, ramane valabil: pentru mine, normalul e unul singur. Nu stiu de ce am dat de inteles ca arabii, japonezii trebuie sa traiasca dupa cum cred eu ca-i bine.
Cand zic ca asa mi se pare normal, o fac pentru ca eu chiar cred in asta. Si, ca sa nu ma pierd in amanunte -in fond, chestia cu mai multe neveste sau cu amante, ca la japonezi, nici nu suna rau- am sa repet ideea constiintei fata de copil. Mi-ar place tare mult ca la baza deciziei prin care o mama singura concepe (prin orice metoda) un copil sa stea si grija pentru copil, sau mai precis aia sa fie prima, nu numai dorinta fireasca de concepere, ceasul biologic, dragostea pentru un anumit mascul. Acesta mi se pare normalul si, pana acum, nimeni nu mi-a dovedit ca un copil "nu sangereaza" din lipsa unui parinte.
Asta voiam sa aud, inaintea obiceiurilor sociale din alte culturi, pentru ca, in fond, mai putin ma intereseaza cate neveste are un barbat, asa cum vad ca insisti, ci cati parinti are un copil si cum i-ar fi lui mai bine.
Chiar nu imi dau seama cum se poate discuta separat despre dorinta (biologica) a unei femei si produsul acelei dorinte, un produs cu drepturi, aspiratii...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Acesta mi se pare normalul si, pana acum, nimeni nu mi-a dovedit ca un copil "nu sangereaza" din lipsa unui parinte.


pentru ca adevarul e ca "sangereaza".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Buflea, indiferent ce vor face fetele mele, o sa le sustin, pentru ca asa face un parinte.
Asta nu are nimic de-a face cu educatia pe care o dau, dupa normalul meu si nu dupa cel al triburilor din Africa.

Foarte bine ..si cum o sa le sustii daca ceea ce vor face ele va fi impotriva NORMALULUI in care au fost educate ? Nu exista oare riscul ca atunci, cand acest posibil lucru se va intampla, ele sa fie debusolate si confuze ?
Eu incerc sa le explic copiilor mei toate posibilitatile, fara a le spune ce e NORMAL si ce NU ... ca Doamne Fereste, ma trezesc ca la maturitate imi spune ca e GAY (ceea ce fie vorba intre noi m-ar distruge sufleteste) si crede ca e ANORMAL, ca e ceva rau cu el.
Recent chiar mi s-a intamplat ... Alex a venit acasa si mi-a spus : "Mama stii ca am vazut la scoala taticul lui Dylan care avea o coada mare la spate asa cum ai tu" ... eh ? e NORMAL sau NU ca barbatii, taticii altor copii, sa aiba parul lung, pieptanat ca al meu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Foarte bine ..si cum o sa le sustii daca ceea ce vor face ele va fi impotriva NORMALULUI in care au fost educate ?

[/quote]

Foarte simplu. Am sa le iau in brate si am sa le spun ca le iubesc.
Ce legatura are asta cu faptul ca in educatia pe care o primesc de la mine exista si ideea ca un copil e fericit cu doi parinti, ca fiind ceva normal?

Eu continui cu placere discutia cu tine, numai ca te-as ruga sa o faci serios; nu cred ca se poate compara exemplul fiului tau, mirat de chica mai ciudata a unui barbat, cu exemplele descrise aici si care vizeaza copii fara parinti (sau unul din ei). Adica nu prea se incadreaza amandoua in sfera aceluiasi "normal" (ca sa nu spun ca bagatelizezi o problema, totusi, spinoasa).


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Foarte simplu. Am sa le iau in brate si am sa le spun ca le iubesc.
Ce legatura are asta cu faptul ca in educatia pe care o primesc de la mine exista si ideea ca un copil e fericit cu doi parinti, ca fiind ceva normal?

Eu cred ca trauma este mai mare daca copiii sunt crescuti cu norme stricte de NORMAL si ANORMAL ...mai ales in societatea de azi cand normele incep sa se schimbe. E clar ca le iubesti, dar nu crezi ca fata ta o sa fie mai confuza daca, ajunsa in situatia cazului pe care il discutam, o sa-si doreasca un copil, nu a avut sansa unui partener si a fost eduacta ca nu e NORMAL sa aiba un copil singura ?
De aceea spun eu ca trebuie sa fim flexibili - este foarte ok sa ai un copil si ca parinte singur daca ai resurse materiale si sufletesti pentru el. Este foarte ok. Sigur ca de preferat este sa reusesti sa formezi o familie traditionala dar daca nu s-a nimerit, este NORMAL sa iti dedici viata unui copil, cu dragoste si intelepciune si sa-l faci fericit intr-o familie monoparentala.
Nu-i asa ca asta i-ai spune fetei tale, in plus la mentiunea ca o iubesti ?

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Eu continui cu placere discutia cu tine, numai ca te-as ruga sa o faci serios; nu cred ca se poate compara exemplul fiului tau, mirat de chica mai ciudata a unui barbat, cu exemplele descrise aici si care vizeaza copii fara parinti (sau unul din ei). Adica nu prea se incadreaza amandoua in sfera aceluiasi "normal" (ca sa nu spun ca bagatelizezi o problema, totusi, spinoasa).

Ah ! Imi cer scuze daca asta a parut o gluma, eram chiar serioasa ... discutam variantele NORMALULUI si a ANORMALULUI ...baiatul meu are 4 ani si de aceea nivelul poate tenta neseriosa a exemplului ... inca nu m-a intrebat de copiii facuti cu paharul de sperma . Ce vroiam sa semnalez cu exemplul asta este ca eu mi-am educat pana acum copilul in spiritul normei in care am fost eu educata si anume, ca baietii au parul scurt si fetele lung sau scurt ...ei bine, norma mea sociala s-a schimbat si acum trebuie sa dau o explicatie. Nu i-am spus, "mvai. tatal ala e ANORMAL, normal este ca barbatii sa aiba parul scurt, ca tatal tau si ca tine". I-am spus : unii tatici au parul lung, noi purtam parul scurt.
Cand o sa vina sa ma intrebe de copiii fara tata o sa-i spun : unii copii au o mama si un tata (ca tine), altii au numai mama, altii au doua mame ...este ok oricum, atata timp cat exista cineva care sa are grija de ei. Cand s-o indragosti de o fata cu doua mame, sau de o fata cu tatal in paharul de sperma, o sa i se para ok atata timp cat fata e ok si nu o sa i se pare ca fata aia e anormala ca a fost crescuta de lezbience sau fara un tata cunoscut.
Nu stiu daca ma fac bine inteleasa, eu cred ca modul meu de gandire protejeaza si pe cei in cauza (copiii cu doua mame, cu tatal in paharul de sperma, cu parintii divortati) pentru ca eu ii tratez si ii judec ca fiind NORMALI chiar daca nu se incadreaza in norma sociala ideala si ii protejeaza si pe copiii mei care la maturitate pot interactiona cu astfel de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

-in fond, chestia cu mai multe neveste sau cu amante, ca la japonezi, nici nu suna rau-


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Suna bine pentru tine sau pentru fetele tale?



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Problema, cum spuneam, nu este la noi, ca ne uitam urat; noi putem invata sa fim toleranti, chiar daca societatea ne invata ca-i bine doar intr-un fel (acuma ar trebui sa ne gandim putin si de ce se insista pe ideea ca familia traditionala e cea mai buna alegere).

Am mai vrut sa spun ceva referitor la mesajul de mai sus ... societatea suntem NOI, deci NOI ne-am impus niste reguli sociale de-a lungul timpului. Cum ni le-am impus ..pai eu cred ca asa cam animalic, in functie de conditiile naturale ... de ex in epoca de piatra existau formatiuni tribale, copiii erau crescuti de comunitatea de femei caci barbatii erau la vanatoare. Asta era regula societatii in acel moment. Mai tarziu, odata cu dezvoltarea economica, a aparut notiunea de cuplu si de privacy si uite asa s-a format nucleul familial. Familia traditionala de care vorbesti tu functiona cam asa : mama statea acasa, ingrijea gospodaria si copiii iat tatal se duce la camp si muncea pamantul. Deci DA, copiii aveau o mama si un tata dar in alte conditii economice. Tot in societatea in care functiona perfect familia traditionala, femeile se maritau la 15 ani, fete mari, aveau cati copii le dadea Dumnezeu, rata de supravietuire a lor era mult scazuta, iar divortul practic nu exista. Asa era norma sociala in conditiile economice ale acelei vremi care daca stam sa ne gandim bine, nu este chiar asa de indepartata - cam cu o generatie doua in urma noastra (bunicii nostri sigur si in parte parintii nostri).
Acum aproape nimeni nu se mai marita la 15 ani, toata lumea (barbati si femei) face scoala si munceste egal, casatoriile traditionale apar inforator de tarziu, fetele mari sunt un concept pe cale de disparitie, copiii se fac dupa 35 de ani ...pai ia s-o intrebam pe bunica mea ce parere are despre asta ? Cred ca o sa-mi spuna ca "a innebunit lumea maica"
Banuiesc ca esti de acord cu toate aceste transformari ale societatii si nu iti educi fetele in spiritul societatii traditionale. Daca acceptam evolutia generatiilor atunci trebuie sa luam tot pachetul - femeile au devenit mai independente, nu mai stau la mana barbatului, au aparut divorturile si implicit familiile monoparentale, au scos capul la lumina homosexualii si lezbienele (ce crezi ca acum 2-3 generatii in urma nu existau ?), au aparut casatoriile intre 2 barbati, 2 femei, copiii facuti in eprubeta si cei facuti cu paharul de sperma ... toate vin la pachet si trebuie sa le acceptam ca atare. Unele ne plac, unele nu - dar copiii nostri vor trai cu ele si mai mult le vor dezvolta - deci mi se pare o greseala sa ii intoarcem in timp la ce era normal sau anormal pe vremea bunicii.

Mergi la inceput