Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Reversul medaliei, Ricky Martin, care e gay si a devenit tata tot asa cu donatoare si purtatoare de sarcina.


Off topic:
Ricky Martin e gay??? De unde si pana unde?
Pe asta chiar nu o stiam. Am vazut acum vreo 2-3 ani o biografie a lui la tv si stiu ca a avut o relatie cu o tanti jurnalista ani de zile, s-au iubit pana nu au mai putut si, in final, s-au despartit pentru ca ea nu mai suporta hoarda de femei isterice care sareau pe bietul om cum iesea din casa.
Sincer, nu cred ca este gay. Nu chiar toti barbatii care arata bine sunt gay. E culmea acum!...

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai si mamelor astora le plac barbatii, nu numai tie (deci ii aperi da? ). E vorba de femei heterosexuale, carora le plac barbatii :)). Interesant ca insinuezi ca nu le-ar place barbatii, asta este un alt exemplu de tip de atac la care sa se astepte. Of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ruxij, imi place ciocolata. Si nu spun ca as putea trai fara ciocolata, ca e inutila, ca prea se discuta despre ciocolata...intelegi unde bat?
Bine, cum zici tu, ii apar pe barbati, dragii de ei, ca fara mine pe forum ar fi mancati cu fulgi cu tot. Acum e randul meu sa oftez, sincer.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Off-topic: Am sa continui sa ignor postarile total lipsite de politete si care nu merita atentie. Sunt unii care trag tot felul de concluzii aberante din postari. Pana la urma e problema lor ce inteleg ei dintr-un topic, eu cred ca este suficient daca primesc o data o explicatie - si daca nu au inteles nimic din ea, atunci nu mai are sens sa tot explici.

Din pacate suferinta celor ce provin din familii monoparentale este cauzata tocmai de atitudinea celor ce nu pot gandi altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Citat:

Din pacate suferinta celor ce provin din familii monoparentale este cauzata tocmai de atitudinea celor ce nu pot gandi altfel.


Adina, sunt interesata de ...subiect. Poti detalia putin?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cati 73

Citat:

Din pacate suferinta celor ce provin din familii monoparentale este cauzata tocmai de atitudinea celor ce nu pot gandi altfel.


Adina, sunt interesata de ...subiect. Poti detalia putin?

Asta am spus si eu ... pentru ca exista aceea care "condamna" sau "judeca" sau "compatimesc" sau "comenteaza" ca pe ceva neobisnuit copiii crescuti intr-o familie monoparentala ...
Parintele ala se chinuie sa ii ofere copilului sentimentul de normalitate si copilul iesie in lume si este aratat cu degetul ca fiind "diferit" si "neobisnuit" pentru ca are doar un parinte. Si pana sa inteleaga el ca de fapt este la fel ca toti ceilalti, ca primeste aceeasi atentie si ca se poate trai foarte fericit si intr-o familie monoparentala (cateodata chiar mai fericit) - pana sa inteleaga el chestia asta, are impresia ca e vina lui, ca e ceva rau cu el, ca lui ii lipseste ceva ...etc, etc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

buna
am urmarit subiectul asta de cand a fost deschis, mi s-a parut interesant.
sa va spun ceva din experienta proprie: eu de la varsta de 8 ani am crescut doar cu mama, tata a murit atunci. mama s-a straduit f mult sa tina si locul tatalui, mi-a oferit tot ce a putut ea. si cu toate astea, am resimtit acut lipsa tatalui, am suferit mereu pt ca eu nu mai aveam tata. si asta nu pt ca cineva ar fi ras de mine sau ca as fi auzit lucruri rautacioase. nici vorba de asa ceva. pur si simplu eu nu aveam tati ca si ceilalti copii, cu mine nimeni nu facea lucrurile pe care le faceau ceilalti copii cu taticii lor. si asta pt ca mama oricat s-ar fi straduit nu le putea face pe toate ...
si eu am avut aceeasi impresie ca si Ingrid S, ca multe dintre voi minimalizeaza rolul tatalui in cresterea unui copil. eu consider ca si mama si tata au fiecare rolul lui si nu cred ca o mama poate tine si rolul tatalui si invers.
acum, in situatiile care nu tin de vointa proprie, cum a fost si cazul meu, moartea unui parinte sau o situatie abuziva in familie, divort ... asta e, poti incerca doar sa imbunatatesti lucrurile in masura posibilitatilor pt copilul tau.
dar sa-i refuzi din start posibilitatea de a avea un tata ... mi se pare intr-adevar putin egoist.
recunosc ca nu sunt in situatia doamnei respective, deci sa ma intelegeti bine, n-o condamn, doar imi spun parerea, ceea ce cred eu.
eu cred ca in locul ei as incerca sa adopt, asa cum a mai spus cineva, sa ofer o mama unui copil care nu are nici un parinte.

si-acum, off-topic: Tzuni si restul fetelor care fac eforturi pt a adopta un copil, toata admiratia mea.



Geta, mami de Alex

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Povestea unui Licurici

"Nu putem face lucruri mari pe acest Pamant, putem face numai lucruri mici cu multa dragoste"

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Update: deocamdata incearca sa isi gaseasca pe cineva in mod activ, deci varianta cu donatorul nu se va intampla in viitorul imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Tinem pumnii!

Dar...ufff..e greu si sa gasesti tatici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sunt atatia copii crescuti de bunici, infiati, care nu au sangerat dupa o mama sau un tata.




Cred ca faptul ca sangele nu-i la vedere, te face sa crezi ca nu exista. Este, dupa mine, o afirmatie gresita si, mai mult, greseala-i grava.
De altfel, ai mai multe afirmatii gresite (dupa parerea mea), cum ar fi lipsa instinctului la copil (macar pentru mama), familia cu doi parinti doar ca un model social, obligativitatea adaptarii la "nou"...
Eu cred ca normalul e doar unul si, in rest, intervine toleranta, la fel de importanta ca si normalul. Eu nu cred ca, intr-o situatie data, putem vorbi de mai multe normaluri.

De altfel, evit sa critic decizia unui adult doar pentru ca e diferita de a mea; asta se intampla doar pana e vorba de un copil, un subiect care pentru mine e cam sensibil. Daca privesti din unghiul meu de vedere, e cam asa: copilul nu are nici o sansa sa-si exprime un punct de vedere asa ca normalul pe care crezi ca il asiguri in cazul lui, s-ar putea sa nu-i convina. Adica stiu ca un copil poate creste foarte bine intr-o familie monoparentala sau cu doi parinti de acelasi sex; insa asta e alegerea adultilor si nu a lui si e gresit ca acei adulti sa blameze lumea din jur (ca fiind unica problema) care se uita stramb la copilul lor; atunci cand iau o astfel de decizie, o iau in cunostiinta de cauza si, ulterior, e tardiva apelarea la toleranta.

Sunt sigur ca nu te-ai suparat...chiar cred ca problema e mai delicata, fiind vorba de copii la mijloc si nu de alegeri personale...


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput