Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[
Ruxij, am inteles ce vrei sa spui...dar...uf...eu cred ca dorinta de a avea un copil, din pura dragoste pentru copil, nu tine cont de factorii biologici...
Nu trebuie fortati toti sa adopte, dar la fel...sunt situatii cand a avea un copil prin orice mijloc, nu este in regula...


De ce nu este in regula?? Este f. in regula, dc. nu era in regula era ilegal.

Iar un copil nu vine pe lume din dragoste pentru copil, ci din pricina instinctului matern. Dragostea pentru copil vine DUPA ce el apare. Deci copilul vine pe lume din DORINTA de a-l avea, nu am spus ca din DRAGOSTE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[brMa repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...

crezi ca prietena lui Ruxi a ALES sa fie singura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Sinzi, zau ca sint dezamagita.
Constat ca pentru tine mama singura si copilul abandonat sint "second class citizens" si tu te miri ca nu se multumesc cu atita.
Optiunile astea (sa adopti, sa nasti un copil) sint valabile pentru toata lumea. Faptul ca sint casatorita si am copii nu ma pune pe o treapta mai inalta. La fel e si daca ai bani sau n-ai, daca esti educat su nu, daca lucrezi sau stai acasa cu copiii. Sint alegeri personale si nici una dintre chestiile astea nu te fac neaparat sa fii neaparat parinte mai bun.




Din contra...e chiar invers!!!!
Daca as putea...as gasi parinti pentru toti copiii abandonati (ma includ aici si pe mine, caci vrem sa mergem pe calea asta) si abia apoi as face un copil!!! Chiar si casatorita...si cu totul in regula sa pot sa fac copiii mei biologici

Ma repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...Am multe prietene mame singure, care fac o treaba mult mai buna decat langa orice barbat, si le admir enorm pentru asta...Dar...au incercat toate sa ofere copilului un tata bun...si unele...desi nu traiesc cu respectivul chiar au reusit...
Mi se pare doar diferit in cazul unei femei singure...care vrea sa devina mama singura, dar inca nu este...mi se pare un pic egosit... (dar nu o cunosc pe respectiva persoana...poate daca as cunoaste-o...as crede si eu ca e capabila sa fiu un bun parinte si sa tina loc de ambii parinti...) Ideea in sine...nu imi place...decat in cazuri exceptionale...

Adevarul ca nu ma gandesc deloc la prietena lui Ruxij, ma gandesc doar la copil...
Eu una...ma doare sufletu sa ii interzic copilului meu ceva...efectiv mi se rupe inima...si m-ar durea sa ii spun ca tatal lui nu exista...Mi s-ar parea atat de greu si dureros, incat prefer sa nu fiu pusa in postura asta!!!!

Din punctul femeii de vedere...ea e indreptatita sa faca ce vrea...

Ruxij, am inteles ce vrei sa spui...dar...uf...eu cred ca dorinta de a avea un copil, din pura dragoste pentru copil, nu tine cont de factorii biologici...
Nu trebuie fortati toti sa adopte, dar la fel...sunt situatii cand a avea un copil prin orice mijloc, nu este in regula...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">





Pai tata bun n-a gasit pina acum, nu? Altfel ar fi fost casatorita si ar fi avut copil.
Tatal bun poate sa apara si pe parcurs, eu am avut unul. Si da, se poate si fara, ai vazut ca si prietenele tale se descurca bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Cred ca Sinzi a vrut sa spuna altceva. Ce se intimpla daca la un moment dat intervine vreo boala si poate tatal ar putea sa doneze un rinichi de exemplu?


Da, am spus si asta...

Si inca ceva...
Daca se intampla ceva cu mama cand copilul e mic sau poate mai mare...copilul va ramane orfan...
Cu un alt parinte, sansele cresc cu 50% sa nu ramana al nimanui...(chiar daca tatal nu il vrea poate, sunt bunicii sau rude din partea tatalui care ar fi o alegere mai placuta decat un orfelinat)




Haide mey ca ma omorati cu calculatul probabilitatilor daca cei doi parinti ar avea o viata independenta ar fi 59% dar doi oameni care cresc un copil nu-s independenti. In calatoriile riscante sunt adesea impreuna: cade vavionul cade cu amandoi, merg in wkd impreuna etc....

Sansele cresc ele dar cu mult mai putin. De fapt cu cat cei doi fac mai multe impreuna cu atat sansa unui copil sa-i ramana cineva in caz de accident se apropie de zero.
Viata e un risc. Sa faci un copil cu doi parinti in Africa e mai riscant decat cu unul in US. Sa faci un copil intr-o zona seismica, de coasta si expusa uraganelor, vulcanica... sunt tot atatea inconstiente in absolut... Sa faci un copil dupa ce ai trait Cernobalul e o inconstienta... ca doar ai un risc major de cancer... sunt atatea riscuri .... si totusi e ceva in noi care ne cheama. De ce nu stiu...

Asa ca ok ne gandim la ce ne dorim, eventual planificam un plan de necaz si gata... nu poti trai toata viata cu gandul la drobul de sare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[brMa repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...

crezi ca prietena lui Ruxi a ALES sa fie singura?

L’amore che move il sole e l’altre stelle.




Da mai, ma irita un pic atitudinea asta. E demeaning pt. mamele singure care saracele au ajuns in halul asta, dar deh, le iertam ca nu a fost neintentionat. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[brMa repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...

crezi ca prietena lui Ruxi a ALES sa fie singura?

L’amore che move il sole e l’altre stelle.





NU...dar a ALES sa faca un copil singura!!!!

Cei care sunt casatoriti sau intr-o relatie...si vor un copil...natural este sa il faca...
Cei care nu pot sa il faca natural si nici nu au cu cine si nici nu sunt intr-o relatie...EU CRED ca solutia ideala este sa adopte...pentru ca vor COPIL...si copii care au nevoie de parinti sunt...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
[brMa repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...

crezi ca prietena lui Ruxi a ALES sa fie singura?

L’amore che move il sole e l’altre stelle.




Da mai, ma irita un pic atitudinea asta. E demeaning pt. mamele singure care saracele au ajuns in halul asta, dar deh, le iertam ca nu a fost neintentionat. :)


PRietena ta NU E MAMA SINGURA!!!!
E femeie singura...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am mai vrut sa spun si cu egoismul... Nu mi se pare ca-i egoist sa-ti doresti copiii. Mai degraba daca nu ti-i doresti.
Erau pe undeva niste cifre cu costul cresterii unui copil (ba chiar o tipa a scris o carte, calculase tot-tot, inca de la nastere). Nu retin suma, exorbitanta oricum!
Asa ca pina aduni bani de crescut copiii, apoi pentru nursing home si alte alea... He, he, numai egoisti nu sint parintii astia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

ma omori cu naturelu asta sinzi.
Hai sa facem noi astea cu casatorii picture perfect majoritatea si sa acceptam pe ceilalti cu inima noastra larga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si ce este atat de condamnabil daca esti egoist ? Te gandesti la tine si cum sa faci sa iti faci viata mai placuta, sa iti gasesti un scop, sa-ti investesti resursele ... ce e asa de rau in asta ?

Mergi la inceput