Mame singure prin alegere personala

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sinzi, zau ca sint dezamagita.
Constat ca pentru tine mama singura si copilul abandonat sint "second class citizens" si tu te miri ca nu se multumesc cu atita.
Optiunile astea (sa adopti, sa nasti un copil) sint valabile pentru toata lumea. Faptul ca sint casatorita si am copii nu ma pune pe o treapta mai inalta. La fel e si daca ai bani sau n-ai, daca esti educat su nu, daca lucrezi sau stai acasa cu copiii. Sint alegeri personale si nici una dintre chestiile astea nu te fac neaparat sa fii neaparat parinte mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da,dara copilul asta ar fi trup din trupul ei,carne din carnea ei,singe din singele ei!


Eu cred ca adoptzia si decizia de a face un copil in axcest mod sunt doua lucruri total diferite!


Iar decizia ei,su ma rog ca inca nu e decisa este sa faca ea un copil ,ca mama singura!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Poate vrea sa faca un copil pina poate, apoi poate adopta unul.

PS Incerc s-o impac si pe Sinzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Pai cica copilului orfan i-ar fi mai bine doar cu mama, decat in orfelinat.
Copilului nenascut i-ar fi mai bine nenascut decat doar cu mama.

Eu, evident, sunt in dezacord cu aceasta teorie.


Pai copilul nascut e deja singur pe lume si mai mult ca sigur sufera din cauza asta, copilul nenascut nu stie, nu simte, nu sufera...e nenascut. Nu putem sti cum va fi cand se naste.

Dar adoptia e doar o optiune. Daca doreste sa nasca copilul nu o sa ii stea nimeni in cale, nici nu inteleg de ce isi face probleme, gura lumii vorbeste oricum.Daca ea simte in sufletul ei ca vrea sa aiba copilul sa il faca, mai ales ca isi permite material.




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxij, sa vrei un copil e una...sa vrei sa experimentezi o sarcina mi se pare alta!!!!

Dar unde am scris eu ca vrea sa experimenteze nasterea? Eu n-am zis asa ceva. Am zis ca nu toata lumea e potrivita pt. adoptie. Unii vor sa aiba copilul lor biologic (nu experienta nasterii si nu UN copil--eventual si de alta rasa, vor copil biologic, dc se poate) si mie mi se pare OK aceasta dorinta. Acum tb obligati toti sa adopte? E f.f. laudabil sa adopti, dar nu toata lumea e suficient de buna pt. a alege aceasta optiune. Buflea a explicat si motivele. Buflea, ai spus f. bine tot ce ai spus, mai ales cu diferentele dintre familii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

in unele cazuri e mai bine sa nu-ti cunosti tatal biologic.

de multe ori mi-am dorit sa fi fost asa si la mine.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

in unele cazuri e mai bine sa nu-ti cunosti tatal biologic.

de multe ori mi-am dorit sa fi fost asa si la mine.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/



Aici ai dreptate! La fel simt si eu, faptul ca stiu cine e tatal meu(a se citi cel care a participat la facerea mea si atat ca in rest nu s-a comportat ca un tata) nu ma imbogateste in nici un fel...

De asta e cam gri situatia asta...daca ma gandesc ce tata am avut eu imi vine sa spun "fa copilul singura ca nu stii peste ce ordinar dai si faci copii cu el si te lasa cu ochii in soare sau mai rau" , apoi il vad pe sotul meu cum e cu Aidan si imi vine sa spun " ce bine e sa ai un tata"...

Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxij, sa vrei un copil e una...sa vrei sa experimentezi o sarcina mi se pare alta!!!!
Daca iti doresti enorm un copil...nu conteaza ca l-ai nascut tu sau nu...si daca esti asa deschis la minte...vei putea orice iti creste in ograda...si nu iti vei pune intrebari apoi, daca ar fi fost altfel cu copilul tau biologic!!!!
Hihihi...poate o judec...dar as vrea sa inteleg si eu as intreba-o...ce e mai important pentru ea...sa nasca un copil, sau sa aiba un copil????? Eu una, (ca tot ne cerusi parerea pe forum)...in papucii ei, as vrea un copil...(nu mi-ar pasa nici cat de putin, daca l-as naste sau nu)!!!



Ramona, prietena lui Ruxij, isi doreste un copil...si nu experienta nasterii!!! Copilul abandonat, nu are pe nimeni...in cazul in care este adoptat...va avea o mama...si din pacate sunt atat de multi copii care au nevoie de parinti!!!!!

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">






Sa inteleg ca cei care au copii naturali vor sa experimenteze numai, copilul vine BOGO cu nasterea sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Sinzi, zau ca sint dezamagita.
Constat ca pentru tine mama singura si copilul abandonat sint "second class citizens" si tu te miri ca nu se multumesc cu atita.
Optiunile astea (sa adopti, sa nasti un copil) sint valabile pentru toata lumea. Faptul ca sint casatorita si am copii nu ma pune pe o treapta mai inalta. La fel e si daca ai bani sau n-ai, daca esti educat su nu, daca lucrezi sau stai acasa cu copiii. Sint alegeri personale si nici una dintre chestiile astea nu te fac neaparat sa fii neaparat parinte mai bun.

Lume multa, oameni putini


Din contra...e chiar invers!!!!
Daca as putea...as gasi parinti pentru toti copiii abandonati (ma includ aici si pe mine, caci vrem sa mergem pe calea asta) si abia apoi as face un copil!!! Chiar si casatorita...si cu totul in regula sa pot sa fac copiii mei biologici

Ma repet...mama singura nu inseamna acelasi lucru cu femeie singura...prietena lui Ruxij, este o femeie singura...nu o mama care a ajuns singura printr-o imprejurare sau alta...Am multe prietene mame singure, care fac o treaba mult mai buna decat langa orice barbat, si le admir enorm pentru asta...Dar...au incercat toate sa ofere copilului un tata bun...si unele...desi nu traiesc cu respectivul chiar au reusit...
Mi se pare doar diferit in cazul unei femei singure...care vrea sa devina mama singura, dar inca nu este...mi se pare un pic egosit... (dar nu o cunosc pe respectiva persoana...poate daca as cunoaste-o...as crede si eu ca e capabila sa fiu un bun parinte si sa tina loc de ambii parinti...) Ideea in sine...nu imi place...decat in cazuri exceptionale...

Adevarul ca nu ma gandesc deloc la prietena lui Ruxij, ma gandesc doar la copil...
Eu una...ma doare sufletu sa ii interzic copilului meu ceva...efectiv mi se rupe inima...si m-ar durea sa ii spun ca tatal lui nu exista...Mi s-ar parea atat de greu si dureros, incat prefer sa nu fiu pusa in postura asta!!!!

Din punctul femeii de vedere...ea e indreptatita sa faca ce vrea...

Ruxij, am inteles ce vrei sa spui...dar...uf...eu cred ca dorinta de a avea un copil, din pura dragoste pentru copil, nu tine cont de factorii biologici...
Nu trebuie fortati toti sa adopte, dar la fel...sunt situatii cand a avea un copil prin orice mijloc, nu este in regula...

Sinzi , Radu si David psihologul
varsta David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai ne tot repetam. Eu iti zic ca sunt nenorociri mai mari decat lipsa parintelui biologic (vezi cristi si pantera, poate fi chiar o binecuvantare sa ai liniste in casa). Si deasemenea sustin ca e de preferat sa te nasti intr-un astfel de mediu ca cel oferit de o asemenea femeie, decat sa nu te nasti deloc sau sa te nasti intr-un mediu traumatizant.

Si nu, femeile astea nu sunt doar niste femei, cum spui tu, sunt "single mothers by choice", celelalte sunt "single mothers by chance" (mame singure prin alegere personala, mame singure din intamplare).

Mergi la inceput